Ursynowskie Lapidarum. Sterty starego betonu

W parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na warszawskim Ursynowie pojawiła się całkiem nowa „atrakcja" dla okolicznych mieszkańców. Warszawski Zarząd Zieleni zafundował spacerowiczom - lapidarium.

Publikacja: 11.05.2023 12:36

Ursynowskie Lapidarum. Sterty starego betonu

Foto: Adobe Stock

Inwestycja wywołała setki komentarzy. -Przecież to świetna sztuka. Alegoria tego kraju. Trochę zbyt dosłowna, ale jakże trafna – zauważa jeden z mieszkańców Ursynowa. A w internecie trwa zbiórka na … rozbiórkę Lapidarium.

Gruz z historii Ursynowa

Nowa atrakcje znajduje się na Kabatach w pobliżu ulic Pileckiego, Belgradzkiej i Stryjeńskich, w parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Z dużym opóźnieniem zakończyła się rewitalizacja parku na którą wydano prawie 8 mln zł.

Pieniądze poszły na dwa nowe place zabaw, alejki, ścieżkę rowerową, małą architekturę, w tym ławki, drewniane siedziska. Zamontowano nowe oświetlenie, posadzono ok. 300 drzew i 5 tys. m kw. krzewów, a na szczycie Górki Kazurki zbudowano punkt widokowy z betonową posadzką, a u jej podnóża tzw. suchą strugę, pusty rów, nad którym przerzucono betonowe mostki.

A przy przy jednej z głównych alejek została hałda.. .gruzu. I to przy składowisku postawiono tabliczkę z napisem … Lapidarium. A Lapidarium to miejsce, w którym są zgromadzone okazy kamieni naturalnych lub kamienne fragmenty rzeźb lub zabytkowych budowli.

Tyle, że na Ursynowie zabytkowych budowli nie jest wiele. Budowę pierwszego osiedla w dzielnicy rozpoczęto w 1975 roku. Wcześniej na tym terenie były wsie.

Jak napisał Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ursynowskim Lapidarum zebrane zostały „pozostałości z czasów budowy osiedla o tworzą lapidarium epoki, w której ono powstało”.

Są tam i fragmenty wielkiej płyty, bryły i pokruszone betony, druty zbrojeniowe jako oryginalne ślady przeszłości ściśle związane z miejscem i czasem, w którym ono powstało. 

– Patrząc z boku można zobaczyć gruzowisko, ale tablica, którą zamieściliśmy obok, wyjaśnia, czym jest to miejsce – mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni w Warszawie. Zarząd Zieleni poinformował też, że mimo wszystko gruzowiska nie usunie, bo ma ono być częścią „ścieżki historycznej”.

Urzędnicy przyznają, że gruz z upływem lat czasu będzie ulegać erozji i sukcesji, stopniowo wtapiając się w krajobraz, a mieszkańcy również przyzwyczają się do tego elementu parku.

Mieszkańcy sami posprzątają Lapidarium?

Jednak nowa atrakcja w ursynowskim parku nie podoba się mieszkańcom. -To znaczy że można wywozić gruz gdzie się da i tabliczkę Lapidarium Super – pyta jeden z nich.

Inny uważa, że w tym miejscu może dojść do tragedii, w której poszkodowane zostaną dzieci. - To złomowisko władze dzielnicy powinny w trybie natychmiastowym wywieźć – dodaje.

A jeszcze dalej poszli miejscy aktywiści z Projekt Ursynów: - Bareja by tego lepiej nie wymyślił. Po budowie Parku Cichociemnych i Osiedla Kazury pozostało mnóstwo gruzu, betonowych płyt, odpadów itp. Zarząd Zieleni Warszawy postanowił zostawić cały ten syf, stawiając obok tablicę, że to gruzowisko w parku to tzw... Lapidarium i że to specjalnie. Tym samym po raz kolejny Ursynów przechodzi do historii jako czempion absurdów – napisali w mediach społecznościowych.

A mieszkańcy osiedla Wyżyny przypominają, że jednym z ważniejszych postulatów w czasie konsultacji jak ma wyglądać przyszły park przy Górce Kazurce było posprzątanie terenu z materiałów budowlanych z PRL: betonowych płyt i metalowych prętów.

- Tymczasem część tych płyt zrzucono na kupkę i utworzono eksponst nazwany lapidarium. Resztę odpadów zostawiono niech straszą dalej. To jest prawdziwa granda! Niech jakoś dziecko wejdzie pod te płyty i zostanie zgniecione, będziemy mieć ślad epoki! Mieli posprzątać a cały bałagan zostawili! – oburzają się spółdzielcy z SM Wyżyny.

I dodają, czy Zarząd Zieleni zwany Zarządem Betonu czeka aż mieszkańcy sami zamówią kontener na odpady budowlane?

A może do tego dojść. W sieci ruszyła zbiórka pieniędzy na posprzątanie Lapidarium z parku na Ursynowie w Warszawie. - Zbiórka ma na celu uprzątnięcie gruzu i pokazaniu władzom miasta, że bez nich mieszkańcy świetnie by sobie poradzili bez konieczności wydawania milionów złotych na niepotrzebne lub niedokończone projekty, których w polskich miastach nie brakuje – napisali organizatorzy.

Inwestycja wywołała setki komentarzy. -Przecież to świetna sztuka. Alegoria tego kraju. Trochę zbyt dosłowna, ale jakże trafna – zauważa jeden z mieszkańców Ursynowa. A w internecie trwa zbiórka na … rozbiórkę Lapidarium.

Gruz z historii Ursynowa

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Warto zobaczyć
Na jakie festiwale warto się wybrać w sierpniu
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Warto zobaczyć
Lato pełne sztuki
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Warto zobaczyć
Smoczy szlak z nowymi rzeźbami