Inwestycja wywołała setki komentarzy. -Przecież to świetna sztuka. Alegoria tego kraju. Trochę zbyt dosłowna, ale jakże trafna – zauważa jeden z mieszkańców Ursynowa. A w internecie trwa zbiórka na … rozbiórkę Lapidarium.
Gruz z historii Ursynowa
Nowa atrakcje znajduje się na Kabatach w pobliżu ulic Pileckiego, Belgradzkiej i Stryjeńskich, w parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Z dużym opóźnieniem zakończyła się rewitalizacja parku na którą wydano prawie 8 mln zł.
Pieniądze poszły na dwa nowe place zabaw, alejki, ścieżkę rowerową, małą architekturę, w tym ławki, drewniane siedziska. Zamontowano nowe oświetlenie, posadzono ok. 300 drzew i 5 tys. m kw. krzewów, a na szczycie Górki Kazurki zbudowano punkt widokowy z betonową posadzką, a u jej podnóża tzw. suchą strugę, pusty rów, nad którym przerzucono betonowe mostki.
A przy przy jednej z głównych alejek została hałda.. .gruzu. I to przy składowisku postawiono tabliczkę z napisem … Lapidarium. A Lapidarium to miejsce, w którym są zgromadzone okazy kamieni naturalnych lub kamienne fragmenty rzeźb lub zabytkowych budowli.
Tyle, że na Ursynowie zabytkowych budowli nie jest wiele. Budowę pierwszego osiedla w dzielnicy rozpoczęto w 1975 roku. Wcześniej na tym terenie były wsie.