Linie turystyczne wracają na trasy

Od poniedziałku na ulice Warszawy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje, dwa brzegi Wisły połączą promy, a w słoneczne soboty na przejażdżkę wąskotorówką zawiezie ikarus. W Poznaniu już wyjechała na tory Kolejka Parkowa Maltanka, a w Bydgoszczy na trasie Las Gdański - Wilczak zostanie uruchomiona linia nr 1. Na trasie kursować będzie zabytkowy tramwaj 5N.

Publikacja: 27.04.2023 12:24

Linie turystyczne wracają na trasy

Foto: materiały prasowe

- Warszawskie Linie Turystyczne to nasz coroczny, letni przebój. Zapraszam na 15 już sezon specjalnej oferty komunikacji miejskiej na tę cieplejszą część roku. To doskonały pomysł na rodzinny wypad i poznanie atrakcji Warszawy z innej perspektywy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wyjadą zabytkowe tramwaje i autobusy

W poniedziałek, 1 maja z Ochoty na Żoliborz pojedzie linia 36 – obsługiwana zabytkowymi tramwajami 13N "parówkami" i jeszcze kursującymi 105Na„akwariami”.

Tramwaj ruszy z placu Narutowicza, minie Stację Filtrów i budynek Najwyższej Izby Kontroli, Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, przejedzie przez MDM i plac Bankowy.

Na Żoliborzu trasa prowadzi przez zielone torowisko na ulicy Mickiewicza i dalej, za placem Wilsona do pętli Marymont. Linia 36 kursować będzie od 1 maja do 24 września, w dni wolne od pracy.

Na stołeczne ulice wyjadą też kultowe jelcze i ikarusy. Pojawią się na trasie linii 100, która kursować będzie od 1 maja do 24 września w weekendy i święta (2 maja, 9 czerwca oraz 14 sierpnia) – co 45 minut. „Setka” wróciła w 2018 roku po kilkuletniej przerwie.

Te autobusy swoje kursy zaczną przy Dworcu Centralnym, zahaczą o Mirów, Muzeum Powstania Warszawskiego, dawny Kercelak, Muzeum POLIN, Muranów, Multimedialny Park Fontann, Pragę, ZOO, praską plażę, bulwary wiślane, Centrum Nauki Kopernik, Powiśle, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową i plac Konstytucji.

materiały prasowe

Zefirem do Serocka

Wracają też bezpłatne przeprawy promowe przez Wisłę. Prom „Słonka” popłynie z Cypla Czerniakowskiego (pomost pływający) na Saską Kępę (plaża), „Pliszka” z Mostu Poniatowskiego (nabrzeże) na Stadion Narodowy (plaża) i „Wilga” z Podzamcze Fontanny (pomost pływający) do ZOO (plaża).

Promy będą kursować ją w dni wolne od 1 maja do 24 września oraz 2 maja i 9 czerwca. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działają codziennie. Promami można podróżować bezpłatnie.

Będą też inne wodne atrakcje - rejsy statkiem Zefir do Serocka. W trakcie całodniowej wycieczki do dyspozycji pasażerów będą potrawy z grilla, ciepłe i chłodne napoje. W Serocku wycieczkowicze będą mieli około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży.

Rejsy zaplanowano d w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 24 września oraz 2 maja i 9 czerwca. Konieczny będzie wcześniejszy zakup biletów w dedykowanym punkcie sprzedaży lub przez internet.

materiały prasowe

I wąskotorówką do Tarczyna

W każdą sobotę (od 1 maja do 23 września), wczesnym popołudniem, ze stacji w Piasecznie będzie wyjeżdżać zabytkowa kolejka wąskotorowa. Jej trasa będzie wiodła przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30 XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna.

W drodze powrotnej zatrzyma się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tam pasażerowie będą mieć czas dla siebie. Można będzie przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie lub zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in Mieczysław Fogg.

Do Piaseczna można będzie dojechać z Warszawy m.in. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu, wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51. Linia ta kursuje trasą, którą kiedyś jeździły trolejbusy.

Maltanką wokół poznańskiego jeziora

Specjalne linie turystyczne są też w innych miastach. W środę wyjechała w pierwszy tegoroczny kurs Kolejka Parkowa Maltanka. Wozi ona pasażerów trasą wzdłuż jeziora Maltańskiego do Nowego Zoo.

Maltanka w sezonie 2023 będzie kursować codziennie - w dni robocze co godzinę, a w weekendy i święta - co 30 minut.

Co ok. dwa tygodnie odbywać się będą Dni Pary. Wówczas na tory wyjedzie Borsig Bn2t - najstarszy czynny parowóz w Polsce, wyprodukowany w 1925 roku. Na wąskich torach pojawiać się będą również lokomotywy spalinowe oraz "ryjek"czyli wagon MBxc1-41 z 1932 roku.

A od soboty do 3 maja (poza wtorkiem) na trasie Las Gdański - Wilczak w Bydgoszczy zostanie uruchomiona linia nr 1. Na trasie kursować będzie zabytkowy tramwaj 5N.

Kursy będą realizowane co pół godziny między 10 a 19. - Będzie to dodatkowa atrakcja m.in. dla osób, które chcą odwiedzić Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku lub Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim – podają bydgoski ratusz.

Tramwaj 5N, który wyjedzie na trasę pochodzi z 1960 roku. Normalnie woził pasażerów do 1992roku, a później innymi wagonami z tej serii trafił do zaplecza, gdzie pełnił funkcję wagonu technicznego. Został odrestaurowany w 1996 roku.

- Zarówno turyści, ale i sami warszawiacy, uwielbiają przejazdy zabytkowymi tramwajami i autobusami. Olbrzymim powiedzeniem cieszą się również warszawskie promy i statek do Serocka. Zapraszam wszystkich do Warszawy – korzystajcie z uroków naszej stolicy wolnego czasu – zachęca prezydent stolicy.

- Warszawskie Linie Turystyczne to nasz coroczny, letni przebój. Zapraszam na 15 już sezon specjalnej oferty komunikacji miejskiej na tę cieplejszą część roku. To doskonały pomysł na rodzinny wypad i poznanie atrakcji Warszawy z innej perspektywy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wyjadą zabytkowe tramwaje i autobusy

Pozostało 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Warto zobaczyć
Lato pełne sztuki
Warto zobaczyć
Smoczy szlak z nowymi rzeźbami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Warto zobaczyć
Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?