Artyści zagrają dla walczącej Ukrainy

W pierwszą rocznicę drugiej agresji Rosji odbędzie się wiele wydarzeń i zbiórek dla napadniętego sąsiada.

Publikacja: 14.02.2023 10:01

Kadr z wystawy „Ukraina. Pod innym niebem” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Kadr z wystawy „Ukraina. Pod innym niebem” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Foto: Daniel Czarnocki

W Hadze, gdzie w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości wcześniej sądzono m.in. winnych wojny bałkańskiej pomiędzy narodami dawnej Jugosławii, przygotowania do procesu Putina dopiero trwają, ale spektakl „Haga” w Teatrze Polskim w Poznaniu to proces, który już się odbywa, według scenariusza i w reżyserii ukraińskiej reżyserii Saszy Denisowej.

Jak w Norymberdze

Historia jest następująca: dziesięciu skazanych najwyższych rosyjskich przywódców spędza czas w holenderskim więzieniu, zastanawiając się, na kogo zrzucić winę. Szojgu ze smutkiem wspomina, jak chodził z Putinem na ryby w tajdze, Simonjan – jak groziła Polsce bombą atomową, Patruszew wietrzy spisek, że USA zatruwają ich bronią biologiczną. W stołówce Surowikinowi brakuje parówki. Kowalczuk liczy na polityczne koneksje w Europie. Surkow pogodził się z sytuacją. Kadyrow martwi się o żony i limuzyny. A Putin widzi duchy.

Czytaj więcej

Jak pomagamy Ukraińcom? Duże różnice między regionami

Podczas przesłuchań zaczynają się wzajemnie zdradzać. Matwijenko pije z nudów. Prigożyn w więzieniu czuje się jak w domu – nie jest tu po raz pierwszy. Proces rozpoczyna się, a przestępcy jeden po drugim tracą panowanie nad sobą. Na kogo zrzucą winę za bombardowanie Ukrainy, masakry, deportacje dzieci, tortury i śmierć Ukraińców?

Równolegle pojawiają się świadkowie tej strasznej wojny – rosyjscy żołnierze, którzy dopuszczali się okrucieństw, Ukraińcy, którzy stracili swoich bliskich. Jaki będzie wyrok – zależy od publiczności i ukraińskiej dziewczynki, która opowiada historię. Jak zapowiada teatr, w nowym spektaklu „Haga” komedia, w której wczorajsi władcy świata stają się śmieszni i żałośni, w niezwykły sposób przeplata się z tragedią. Wypowiedzi rosyjskich przywódców w spektaklu oparte są na publikacjach, z kolei dramaturgia postaci – oparta na zachowaniach hitlerowskich zbrodniarzy podczas procesu w Norymberdze.

Muniek i inni

W spektaklu wiele scen inspirowanych jest niemieszczącymi się w głowie normalnego człowieka filmami o Rosjanach z mediów społecznościowych. Pozbawieni kończyn wagnerowcy mówią swoim dowódcom, że postawili ich… na nogi. Absurdom wojny nie ma końca. Po poznańskiej planowana jest paryska i nowojorska premiera.

Koncert „Stay Together” odbędzie się 24 lutego w G2A Arena w Jasionce pod Rzeszowem, wsparty przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który na specjalnym rachunku otworzonym w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) zebrał już ponad 65 mln zł.

Muniek weźmie udział w koncercie w Jasionce

Muniek weźmie udział w koncercie w Jasionce

shutterstock

Wystąpią gwiazdy z Polski i Ukrainy, m.in. Muniek Staszczyk, Grzegorz Hyży, Sound’N’Grace, Ira, Mała Armia Janosika, Jan Borysewicz, Michał Urbaniak, Maks Barskih, Mr. Peltek, Nastya Kamenskich, Nadya Dorofeeva, Odyn V Kanoe, Anna Trinche, Julia Belei, Haydamaky. Koncert będzie okazją, aby wpłacać pieniądze dla Ukrainy na konto: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002 (tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy, odbiorca przelewu: Narodowy Bank Ukrainy). Środki trafiają bezpośrednio do NBU, który przeznacza je na niezbędne wydatki humanitarne i wojskowe. Dzień wcześniej, czyli 23 lutego, odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej koncert „Solidarni z Ukrainą”. Wystąpią chór i orkiestra Opery Narodowej oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka z Charkowa „Słobożański” pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie koncertu znajdzie się utwór najwybitniejszego obecnie ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova „Modlitwa za Ukrainę”, wybrzmią hymny Polski i Ukrainy, a także „Requiem” i „Va pensiero” Giuseppe Verdiego. Zaśpiewają soliści ukraińscy i polscy.

W katowickim Kinoteatrze Rialto 24 lutego będzie można posłuchać koncertu zespołu Troye Zillia i wesprzeć Ukraińców. Zespołowi przewodzi Anastasiya Voytyuk, śpiewaczka, propagatorka ukraińskiej kultury oraz wirtuozka bandury – unikalnego instrumentu Ukrainy. Zespół uwspółcześnił tradycyjne ukraińskie brzmienia, ludowe nuty połączył z jazzującą perkusją i syntezatorami.

Anastasiya przyjechała do Polski sama – dwójka jej kolegów z grupy nie ma możliwości być w Polsce. Współpracuje więc z polskimi muzykami, zbierając pieniądze na wsparcie Ukraińców w kraju oraz na uchodźstwie. Cały dochód z koncertu zostanie przekazany ukraińskiej organizacji BUR – Budujemy Ukrainę Razem, aby pomóc w odbudowie zniszczonych przez rosyjskie rakiety szkół, przedszkoli, instytucji kultury i domów.

Dokumentować zło

Nowohuckie Centrum Kultury od 23 lutego zaprasza na retrospektywną wystawę twórczości Ivana Marchuka, wybitnego ukraińskiego artysty. „Archetyp Wolności” to zbiór prezentujących różne wątki z bogatego dorobku malarza. Słowo „Wolność” w tytule wystawy nie jest przypadkowe. Ivan Marchuk całym swoim życiem i swoją twórczością walczył z sowiecką władzą, jego odwaga inspirowała już kilka pokoleń. Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert z udziałem artystów z Polski i Ukrainy.

Czytaj więcej

Niezwykła pomoc dla WOŚP. Ile wylicytowano w aukcjach samorządowców?

Na wystawie „Ukraina. Pod innym niebem” CSW Zamek Ujazdowski prezentuje prace ukraińskich artystów będące reakcją na rosyjską agresję. Czas zniewolenia wojną okazał się dla nich momentem wyzwolenia artystycznego. Działając w różnych mediach, po 24 lutego 2022 r. stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata. Jest to największa obecnie wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej powstałej w wyniku barbarzyńskiego ataku Rosji – obejmuje ponad 200 prac 32 artystek i artystów.

W Hadze, gdzie w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości wcześniej sądzono m.in. winnych wojny bałkańskiej pomiędzy narodami dawnej Jugosławii, przygotowania do procesu Putina dopiero trwają, ale spektakl „Haga” w Teatrze Polskim w Poznaniu to proces, który już się odbywa, według scenariusza i w reżyserii ukraińskiej reżyserii Saszy Denisowej.

Jak w Norymberdze

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Rady Europy
Warto zobaczyć
Jednonogi maszeruje w czasie
Warto zobaczyć
Prace Banksy’ego na Kazimierzu. Wystawa z miejską ścieżką dźwiękową
Warto zobaczyć
Miejskie meble – fantazyjne czy zwyczajne?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Warto zobaczyć
Obrazy przeszłości i współczesności. Spektakularne wystawy w polskich miastach