Coraz bliżej święta. W miastach już to widać

Warszawa czy Kraków mają już włączone choinki i świąteczne iluminacje na ulicach. W Gdańsku – lampki na miejskim drzewku zostaną odpalone dzisiaj, a we Wrocławiu – we wtorek.

Publikacja: 05.12.2022 13:49

Coraz bliżej święta. W miastach już to widać

Foto: materiały prasowe

- W poniedziałek, o 17 na przywitanie Mikołaja i odpalenie gdańskiej choinki – zapowiedziała Aleksandra Dulkieiwcz, prezydent Gdańska.

Przyznała, że w tym roku będzie skromniej, ale równie efektownie gdańskie iluminacje, które Gdański Zarząd Dróg i Zieleni montuje już od jakiegoś czasu, należą do energooszczędnych i odpowiadają obecnym normom energetycznym.

Mikołaj przypłynie żaglowcem

Od strony Targu Rybnego na Motławie w Gdańsku pojawi się dziś ozdobiony lampkami i świetlnymi łańcuchami żaglowiec „Bonawentura”.

Na jego pokładzie płynąć ma Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość zacumuje przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów i około godz. 17.30 wyruszy w barwnym korowodzie z Mostu Stągiewnego na Długi Targ.

Uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18. W tym roku władze Gdańska zachęcając do liczniejszego głosowania na projekty z Budżetu Obywatelskiego zaoferowało dzielnicy, która odnotuje najwyższą frekwencję wśród głosujących mieszkańców, nagrodę w postaci iluminacji świątecznej.

I wygrała Wyspa Sobieszewska. Tam frekwencja sięgała poziomu 21,09 proc., dlatego nowa iluminacja trafiła do tej dzielnicy, a oficjalnie zostanie przekazana i rozświetlona w Świbnie podczas uroczystego zapalenia światełek w najbliższą sobotę na placu przy skrzyżowaniu ulic Boguckiego i Świbnieńskiej, niedaleko przeprawy promowej.

A na wrocławskim Rynku, w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach stoi już świąteczna choinka. Jej zapalenie odbędzie się tradycyjnie w Mikołajki, czyli 6 grudnia. 

materiały prasowe

Ciemno po północy

Odpaloną choinkę ma już Warszawa czy Kraków. - Świąteczna iluminacja w Warszawie już włączona! Tradycyjna choinka rozbłysła na pl. Zamkowym, a specjalne dekoracje zdobią Trakt Królewski i warszawską Starówkę – podał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Świąteczne ozdoby rozbłysnęły na Trakcie Królewskim . Iluminację na Nowym Świecie finansują kupcy i sklepikarze.

Lampki są też na placu Zamkowym i Starówce – m.in. na ulicach Freta, Kościelnej, Nowomiejskiej, Piwnej, Świętojańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz Rynku Starego Miasta.

Nie brakuje też innych świetlnych dekoracji. Jednak w tym roku lampki mają świecić krócej.

Zgodnie z decyzją prezydenta Trzaskowskiego iluminacja będzie gasnąć przed północą – a wyjątkiem będą noce z 24 na 25 grudnia oraz z 31 grudnia na 1 stycznia.

- Ma to przede wszystkim wymiar symboliczny, bo iluminacja od wielu lat opiera się o energooszczędne diody eko-LED.- podaje stołeczny ratusz.

Świątecznie też w Krakowie. - Największa w Krakowie, najpiękniejsza, a przy tym energooszczędna! Taką właśnie choinkę rozświetliliśmy na Rynku Głównym. Zdobi ją 26 tysięcy energooszczędnych światełek, ponad tysiąc dwieście baniek i kilkadziesiąt sopli imitujących lód – pochwalił się Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

materiały prasowe

Drzewko do wymiany. Nie spodobało się prezydentowi

A w niedzielę rozbłysła iluminacja i choinki w Zielonej Górze. - Wspólnie rozświetliliśmy miejskie choinki i iluminacje świąteczne na deptaku - chwalil się w niedzielę Janusz Kubicki, prezydent miasta.

Jednak wcześniej trzeba było wymienić świąteczne drzewko na deptaku, bo… nie spodobała się włodarzom Zielonej Góry.

- Byłem zobaczyć choinkę no i... powiem wow. Ja wiem, że kryzys, ale bez przesady. Jest decyzja o wymianie. Takie drzewko to tragedia. Nie wiem, jak wy, ale ja takiego drzewka nie chcę na deptaku – napisał prezydent Kubicki, w mediach społecznościowych.

Drzewko zostało więc wymienione. - Jest i robi furorę! Na deptaku stanęło nowe świąteczne drzewko. Choinka jest okazała, gęsta i zachwyca nawet bez świątecznych dekoracji. – cieszył się prezydent Zielonej Góry.

I dziękował Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych za wymianę choinki.

Materiał partnera
Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Rady Europy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Warto zobaczyć
Jednonogi maszeruje w czasie
Warto zobaczyć
Prace Banksy’ego na Kazimierzu. Wystawa z miejską ścieżką dźwiękową
Warto zobaczyć
Miejskie meble – fantazyjne czy zwyczajne?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Warto zobaczyć
Obrazy przeszłości i współczesności. Spektakularne wystawy w polskich miastach