W sobotę uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W połowie 2020 roku Marek Gróbarczyk, jako minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, mówił, że wartość samego przekopu to 992 mln zł. Ostateczna cena inwestycji ma być znana w październiku bądź listopadzie 2022 roku.

Dużo osób przyjechało na ten weekend do Krynicy Morskiej?

Adam Ostrowski: Nie wiem, czy na ten weekend przyjechało do nas dużo ludzi, ale latem było jednak sporo turystów u nas.

U państwa też szykuje się w sobotę feta z okazji otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną?

Kanał otwiera strona rządowa, a my jesteśmy sąsiadującą z kanałem gminą. Oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, zbudowanego jako pierwszy etap nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, nastąpi 17 września. A docelowe parametry, zgodnie z harmonogramem prac, uzyskane zostaną w przyszłym roku, po zakończeniu pogłębiania toru wodnego na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.

A u państwa będą jakieś atrakcje z tej okazji?

Nie. Żadnych

Czy ta inwestycja zmieni Krynicę? W jaki sposób?

Uważam, ze ożywi ją turystycznie.

Pana zdaniem wpłynie też na życie samego miasta? Poprawi je, czy wręcz przeciwnie?

Trudno powiedzieć z mocnym wyprzedzeniem. Ale turystycznie to na pewno nas zmieni, bo Zalew Wiślany i Morze Bałtyckie połączone przez nowy kanał to atrakcja, która może zainteresować wodniaków i flotę wycieczkową. Ogólnodostępne śluzowanie jednostek pływających w Porcie Nowy Świat możliwe będzie od 18 września.

To był dobry sezon turystyczny dla Krynicy Morskiej?

Pomimo tych trudnych ekonomicznie zjawisk, które nas spotkały w Europie, nie możemy narzekać na turystów, którzy odwiedzili nas latem. Gości mieliśmy dużo.

Po kilku latach przerwy od lipca znów jest pan burmistrzem Krynicy Morskiej, po wygraniu przedterminowych wyborów. Poprzedni burmistrz musiał zrezygnować ze stanowiska po wyroku sądu. Teraz panu łatwiej się rządzi miastem, czy jednak trudniej?

Wchodzę w czwarty rok pracy Rady Miasta. Kadencyjnie jest to czwarty, i zarazem ostatni rok działalności tej rady. Będziemy niedługo układać budżet na piąty rok kadencji. I koniec. Nie mogę zawracać Wisły kijem. W pewnych sprawach muszę spasować i czynić kontynuację poprzednia.

Sytuacja ekonomiczna samorządów delikatnie mówiąc nie jest najlepsza. Spadają dochody z powodu zmian podatkowych, rosną wydatki m.in. na energię elektryczną, gaz czy paliwa. Więc i ten budżet będzie pewno inny.

Będziemy układać oszczędny w wydatkach budżet miasta.

A na czym miasto będzie chciało oszczędzać?

To będzie oszczędny budżet, bo tak krawiec kraje na ile mu materii staje. Mamy dużo inwestycyjnych pomysłów i projektów. Z udziałem własnych środków, współfinansowanych unijnie czy z „Polskiego Ładu” więc musimy się na nie, tak się wpasować, by wystarczyło na nasz udział.

A myśli pan, że tych inwestycji będzie mniej choćby z powodu rosnących cen usług budowlanych ?

Wydaje mi się, że tak.

Wiadomo, co może w pierwszej kolejności zostać wykreślone z planów inwestycyjnych miasta?

Na razie nie. Jeszcze będziemy dywagować nad tym.

A jakieś podwyżki mieszkańców będą czekać? Mam na myśli ceny usług komunalnych: jak ścieki, woda czy lokalne podatki?

Staram się, aby to nie dotykało boleśnie naszych mieszkańców, ale wszystko przed nami. Na razie będziemy układać budżet: dochody miasta, a potem wydatki. I zobaczymy jaką metodą wszystko zbilansujemy.

W następnych wyborach samorządowych też pan wystartuje?

Najpierw dokończmy tę kadencję. Dobrze?