Zostań turystą we własnym mieście. Ruszają linie sezonowe

Zabytkowe autobusy i tramwaje wyruszają w trasę. W miastach uruchamiane są też specjalne promy czy też statki. Wracają sezonowe i rekreacyjne linie komunikacji miejskiej.

Publikacja: 30.04.2022 07:57

Gdańskie autobusy linii 612 i 658 będą przystosowane do przewozu rowerów .

Gdańskie autobusy linii 612 i 658 będą przystosowane do przewozu rowerów .

Foto: materiały prasowe

- Autobusowe linie sezonowe 606, 612, 622 i 658 od soboty wracają na ulice Gdańska. Pojedziemy nimi prosto przez tunel pod Martwą Wisłą, na Westerplatte, Wyspę Sobieszewską czy do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Przebieg tras będzie taki sam, jak w latach ubiegłych. Autobusy 612 i 658 będą ponadto przystosowane do przewozu rowerów – poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wraca setka na ulicę stolicy. I promy

Już w niedzielę startuje tegoroczny sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Z zabytkowymi tramwajami, autobusami, a nawet kolejką wąskotorową. Na Wisłę wypłyną promy, a do Serocka popłynie statek.

- Przejazd zabytkowym tramwajem czy autobusem pozwala poczuć powiew historii, jest atrakcją dla dzieci i dorosłych oraz aktywną formą spędzenia wolnego czasu. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełne innej strony, dopłynąć na plażę czy zmienić brzeg podczas przejażdżki rowerem – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Ta linia będzie kursować w godzinach 12–20 . Od niedzieli, 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września tramwaje wyjadą na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje codziennie - od 27 czerwca do 31 sierpnia.

Na trasę wyjedzie też autobus linii 100. Jak podaje stołeczny ratusz „setka” pozwoli zwiedzić Warszawę na obu brzegach Wisły, a wycieczkę można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach stolicy.

Można nim dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, w Aleje Ujazdowskie czy do Łazienek Królewskich.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych „setka” kursuje w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12 do 18.

A na Wisłę wracają promy. Przeprawić się będzie można na trzech trasach: prom Słonka - Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża); prom Pliszka - Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża); Wilga - Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża).

Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie.

Wraca też statek „Zefir” do Serocka. - Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów – mówi Monika Beuth-Lutyk. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów.

Na trasę wyruszy też Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowa kolejka w okresie 1 maja – 24 września wyrusza w trasę o godzinie 14 ze stacji w Piasecznie.

Kursy zależne od pogody

Sezonowe i rekreacyjne linie autobusowe wracają też w Krakowie. I to od soboty 30 kwietnia. - Ułatwią one dojazd do ogrodu zoologicznego i Ojcowskiego Parku Narodowego – mówi Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Do krakowskiego zoo będzie można dojechać linią 134 oraz 434. - Dodatkowe kursy linii nr 134 oraz wszystkie kursy linii nr 434 będą uruchamiane w zależności od prognozy pogody.

W każdy czwartek publikowany będzie komunikat informujący o funkcjonowaniu linii w ciągu najbliższego weekendu – podaje krakowski magistrat.

Z kolei do Ojcowa z Krakowa będzie można dojechać linią LR0, która będzie kursować w soboty i dni świąteczne w godz. ok. 8 –19, co 35 minut. Także w tym przypadku dodatkowe kursy będą uruchamiane w zależności od prognozy pogody. Linie nr 134 i 434 kursują całości w I strefie biletowej, a dla linii nr LR0 odcinek „Szyce Wesoła” – „Ojców Zamek” będzie zlokalizowany w II strefie biletowej.

W sobotę 30 kwietnia, uruchomione zostaną gdańskie autobusowe linie sezonowe 606, 612, 622 i 658. Przebieg tras będzie taki, jak w latach ubiegłych. Autobusy na liniach 612 i 658 przystosowane będą do przewozu rowerów.

Historyczne tramwaje w Poznaniu

Także Poznań będzie można zwiedzać historycznym taborem w każdy weekend i dni świąteczne. Pierwsze kursy już w sobotę 30 kwietnia, ostatnie - 25 września.

- W inauguracyjny weekend  do dyspozycji będą trzy linie - tramwajowa nr 0 oraz dwie autobusowe nr 100 i 102. W sezonie historyczne tramwaje i autobusy będą kursować w każdy weekend oraz dni świąteczne - mówi Łukasz Bandosz, prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

A Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań dodaje, że spółka nie zapomina o swojej przeszłości. - Staramy się zachować historyczny tabor w stanie czynnym, aby młode pokolenie mogło przekonać się w jaki sposób podróżowali ich rodzice i dziadkowie - mówi prezes Dostatni.

Podkreśla, że co roku firma stara się także jak najbardziej uatrakcyjnić tabor, którym realizowane są przewozy okolicznościowe oraz kursy na liniach turystycznych ZTM. 

- Na ten rok również przygotowujemy atrakcje, a jedną z nich będzie możliwość przejażdżki tramwajem 4N1 z MPK w Krakowie – mówi prezes poznańskiego MPK.

W sezonie, przy sprzyjających warunkach pogodowych, będzie uruchamiana tramwajowa linia historyczna H obsługiwana wagonem silnikowym Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer. Będzie ona specjalnie zapowiadana wraz z podaniem rozkładu jazdy.

Maltanka ruszyła w trasę

Po zimowej przerwie wznawia działalność Kolejka Parkowa Maltanka. W tym sezonie pasażerowie po raz pierwszy mogli przejechać się ciuchcią 22 kwietnia. 

W poniedziałki i wtorki kolejka jest nieczynna. Natomiast w lipcu i sierpniu - tak, jak w latach poprzednich - kolejka będzie funkcjonować we wszystkie dni tygodnia.

- Kolejka Maltanka jest jedną z najbardziej znanych atrakcji stolicy Wielkopolski. Przejażdżka nią cieszy nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych miłośników wąskotorówek. To jedna z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm – podaje poznański magistrat.

- Autobusowe linie sezonowe 606, 612, 622 i 658 od soboty wracają na ulice Gdańska. Pojedziemy nimi prosto przez tunel pod Martwą Wisłą, na Westerplatte, Wyspę Sobieszewską czy do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Przebieg tras będzie taki sam, jak w latach ubiegłych. Autobusy 612 i 658 będą ponadto przystosowane do przewozu rowerów – poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wraca setka na ulicę stolicy. I promy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Rady Europy
Warto zobaczyć
Jednonogi maszeruje w czasie
Warto zobaczyć
Prace Banksy’ego na Kazimierzu. Wystawa z miejską ścieżką dźwiękową
Warto zobaczyć
Miejskie meble – fantazyjne czy zwyczajne?
Warto zobaczyć
Obrazy przeszłości i współczesności. Spektakularne wystawy w polskich miastach