Reklama
Rozwiń

Spotkanie dwóch obrazów. Wielka sztuka mistrzów renesansu i romantyzmu

Obrazy Cranacha, sztukę Niderlandów doby Bruegla i Rubensa, duńskiego mistrza Hammershøia oraz Bacha, portrecisty Wrocławia, można oglądać w muzeach narodowych Polski.

Publikacja: 11.01.2022 15:31

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Warszawie

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Warszawie

Foto: materiały prasowe

Muzea to wciąż najbezpieczniejsze instytucje w czasach pandemii, z monitorowanymi limitami zwiedzających, z dobrze wentylowanymi pomieszczeniami – nie tylko z myślą o eksponowanych dziełach.

Wydarzeniem w Warszawie jest wystawa „Cranach. Natura i sacrum”, otwarta przed świętami, a trwająca do 27 lutego. Lucas Cranach starszy (1472–1553) należy do czołowych artystów niemieckiego renesansu, który rozwinął swą karierę dzięki stanowisku malarza na dworze książąt saskich w Wittenberdze. W Muzeum Narodowym można podziwiać „Madonnę pod jodłami” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu oraz „Adama i Ewę” z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – dwa najważniejsze obrazy Cranacha znajdujące się w Polsce. Powstały w tym samym czasie, ok. 1510 roku, kiedy pracownia artysty znajdowała się na zamku w Wittenberdze, a on sam realizował głównie zamówienia dworu Fryderyka Mądrego, księcia saskiego.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Warto zobaczyć
Festiwal Wschód Kultury startuje wkrótce w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku
Warto zobaczyć
Gdynia tętni sztuką w wakacje. Liczy się nie tylko muzyka
Warto zobaczyć
Niemal milion podróżnych na wąskich torach
Warto zobaczyć
Noc Muzeów: wyjątkowa okazja na darmowe zwiedzanie
Warto zobaczyć
Nowe atrakcje przyciągają turystów