Największy na świecie bursztyn w gdańskim muzeum

Rekordowa bryła stanie się własnością Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku.

Publikacja: 07.10.2021 15:33

Ogromna bryła bursztynu waży aż 68 kilogramów i pochodzi z Sumatry

Ogromna bryła bursztynu waży aż 68 kilogramów i pochodzi z Sumatry

Foto: mat.pras.

Ogromna bryła bursztynu waży aż 68 kilogramów. Pochodzi z Sumatry, wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim. Bursztyn sumatrzański to młodszy kuzyn bursztynu bałtyckiego.

– Bursztyn sumatrzański jest niezwykle ciekawy. Wygląda jak skała, albo meteoryt i z jakiegoś względu, najpewniej ówczesnych warunków środowiska, zawiera śladowe ilości inkluzji. Występuje w pokładach węgla brunatnego, skąd jest wydobywany jako surowiec dodatkowy. Powstał z żywic wytwarzanych przez kwiatowe rośliny okrytonasienne, które do dziś rosną w lasach równikowych Azji południowo-wschodniej. Gdy na bursztyn sumatrzański pada światło UV, opalizuje na niebiesko – mówi Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.

Czytaj więcej

Bursztynowa komnata w niemodlińskim zamku

68-kilogramowa bryła bursztynu jest jednym z pierwszych eksponatów, który widzi gość wchodzący do Muzeum Bursztynu. I robi wielkie wrażenie. Jego zakupu dokona Muzeum Gdańska dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Placówka będzie się starać o wpisanie nowego eksponatu do Księgi Rekordów Guinnessa.

Okaz znajduje się w Gdańsku od trzech lat. Trafił do Muzeum Bursztynu ze Stanów Zjednoczonych.

– Największą bryłę bursztynu na świecie zauważyliśmy podczas Targów Amberif i uznaliśmy, że warto, by pozostała w Gdańsku. Prezentowaliśmy ją nawet na jednej z naszych wystaw czasowych w poprzedniej lokalizacji Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia, ale celowo nie nadawaliśmy sprawie większego rozgłosu. Od początku chodziło nam o jej kupno, a właściciele bryły: Janusz Fudala i Dough Lundberg okazali nam niezwykłą życzliwość – opowiada Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.   

W naborze Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów złożono 16 wniosków. Wniosek Muzeum Gdańska na łączną kwotę 140 tys. zł brutto został oceniony najwyżej (83 punkty).

Zakup bryły został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych w kwocie 112 tys. zł brutto.  

Muzeum Bursztynu ma plany wobec nowego eksponatu. – Wkrótce, będąc już pełnoprawnym właścicielem bryły, rozpoczniemy starania o jej wpis do Księgi Rekordów Guinnessa – zapowiada dyr. Ossowski.

Przypomina, że dotychczasowa oficjalna bursztynowa rekordzistka pochodzi również z Sumatry. 50-kilogramowa bryła znajduje się w kolekcji przedsiębiorcy Josepha Fama z Singapuru.

Warto zobaczyć
Nowa strategia POT uwzględni rolę przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Warto zobaczyć
Warszawa: secesyjna willa odzyskuje świetność
Warto zobaczyć
Warszawa: Pisklę w centrum miasta – trzeba się przytulić
Warto zobaczyć
Przed nami Noc Muzeów. „Wielkie święto współczesnych odkrywców”
Warto zobaczyć
Ursynowskie Lapidarum. Sterty starego betonu
Warto zobaczyć
Linie turystyczne wracają na trasy