Ogromna bryła bursztynu waży aż 68 kilogramów. Pochodzi z Sumatry, wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim. Bursztyn sumatrzański to młodszy kuzyn bursztynu bałtyckiego.
– Bursztyn sumatrzański jest niezwykle ciekawy. Wygląda jak skała, albo meteoryt i z jakiegoś względu, najpewniej ówczesnych warunków środowiska, zawiera śladowe ilości inkluzji. Występuje w pokładach węgla brunatnego, skąd jest wydobywany jako surowiec dodatkowy. Powstał z żywic wytwarzanych przez kwiatowe rośliny okrytonasienne, które do dziś rosną w lasach równikowych Azji południowo-wschodniej. Gdy na bursztyn sumatrzański pada światło UV, opalizuje na niebiesko – mówi Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.
Czytaj więcej
Replikę słynnej komnaty zamówionej przez pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna, poszukiwanej od II wojny światowej, można oglądać na zamku w Niemodlinie.
68-kilogramowa bryła bursztynu jest jednym z pierwszych eksponatów, który widzi gość wchodzący do Muzeum Bursztynu. I robi wielkie wrażenie. Jego zakupu dokona Muzeum Gdańska dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Placówka będzie się starać o wpisanie nowego eksponatu do Księgi Rekordów Guinnessa.
Okaz znajduje się w Gdańsku od trzech lat. Trafił do Muzeum Bursztynu ze Stanów Zjednoczonych.