Zakładamy kaski i lampki górnicze. Później mówimy „szczęść Boże”, wsiadamy do windy (po śląsku nazywanej szolą) i zjeżdżamy na głębokość 355 metrów, by poznać i poczuć historię, która zaczęła się w połowie XIX wieku.
Tak rozpoczyna się wizyta w zabrzańskiej kopalni Guido. Założona w 1855 r., zakończyła działalność 140 lat później. Dziś jest atrakcją turystyczną miasta i częścią miejscowego Muzeum Górnictwa Węglowego. A od niedawna także jedną z 16 krajowych atrakcji uhonorowanych Złotą Pinezką – wyróżnieniem, które pośrednio przyznają użytkownicy aplikacji Google Maps z okazji 15-lecia jej obecności w Polsce.
Pinezki przyznawane są na podstawie ocen, jakie internauci wystawiają miejscom czy też obiektom, które odwiedzili. W przypadku kopalni Guido na taką ocenę składają się zapewne wrażenia ze spaceru podziemnymi wyrobiskami, wizyty w dawnych stajniach (170 m pod ziemią; życie i praca koni w kopalni stanowią tu odrębną opowieść), przejazdu podwieszaną kolejką elektryczną, wreszcie spotkania w pubie położonym 320 metrów pod ziemią.
CZYTAJ TAKŻE: Zabytki techniki otworzyły się dla gości. Większe wydarzenia odłożono na koniec lata
Kopalnia Guido reprezentuje w rankingu Górny Śląsk. Na każde z województw przypada bowiem jedna Złota Pinezka.