Wskaźnik odpadów zebranych od gospodarstw domowych w sposób selektywny przekroczył w 2020 r. pewną symboliczną granicę i wyniósł 40,8 proc. – wynika z danych przedstawionych ostatnio przez GUS. W porównaniu z 2019 r. to wprost skokowa poprawa, aż o ponad 6 pkt proc., podczas gdy w poprzednich latach wskaźnik ten rósł o 2–3 pkt proc.
Obowiązek obliguje
Skąd to przyspieszenie? – Od momentu kiedy segregacja odpadów jest obowiązkiem każdego mieszkańca, co stało się w 2020 r., odnotowujemy wzrost masy odpadów zbieranych selektywnie. Dowodzi to, że mieszkańcy rzeczywiście segregują odpady powstające w ich domach – mówi nam Katarzyna Jauksz-Zalewska, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Poznań.
Czytaj więcej
Stołeczne MPO wzięło w leasing 19 nowych pojazdów niskoemisyjnych, a MPO Łódź zakupiło 17 samochodów na sprężony gaz ziemny.
Nieco paradoksalnie pomogła pandemia, bo w czasie lockdownów mieszkańcy zamknięci w domach chętnie kupowali online, a to z kolei generowało duże ilości odpadów łatwych do segregacji, np. opakowań z tektury czy tworzyw sztucznych.
– W Krakowie istotne było zaliczenie od 2020 r. punktów skupu metali i surowców do gminnych statystyk – mówi Piotr Odorczuk, rzecznik krakowskiego MPO. – A dla jakości segregacji odpadów z żółtych, niebieskich i zielonych pojemników duże znaczenie miało zmodernizowanie w 2019 r. jednej z sortowni odpadów selektywnie zbieranych w Centrum Ekologicznym Barycz.