– Przez cały rok monitorujemy i utrzymujemy sieć wodociągową w sposób zapewniający niezawodność i ciągłość dostawa wody zdatnej do picia prosto z kranu – mówi Robert Żurek, rzecznik Wodociągów Miasta Krakowa.

Zgodnie z harmonogramem

Urząd Miasta Olsztyna poinformował, że Olsztyńskie Wodociągi prowadziły wiosenne płukanie sieci i magistral. Trwało to około dwóch tygodni. – W czasie płukania sieci wodociągowych mogły nastąpić zmiany kierunku przepływu, klarowności wody oraz wahania ciśnienia – informowała Anita Chudzińska, rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.

Okazuje się, że inne wodociągi nie decydują się na taki krok. – Nie prowadzimy czegoś takiego jak wiosenne płukania sieci. Sieć, a w zasadzie niektóre jej końcówki, są płukane zgodnie z wcześniej sporządzonym harmonogramem w celu zapobiegania stagnacji wody – mówi Dorota Wiśniewska z poznańskiego Aquanetu.

CZYTAJ TAKŻE: „Miasta mają problem”. Wojna z Wodami o cenę wody

Przyznaje, że dodatkowo wykonywane są płukania po awariach. – Mieszkańcy praktycznie nie odczuwają takich działań, gdyż w większości przypadków są wykonywane w porze nocnej – tłumaczy Dorota Wiśniewska.

Jak mówi Robert Żurek, krakowskie wodociągi przez cały rok monitorują i utrzymują sieć wodociągową.

Podstawowe zadanie

W Krakowie długość sieci wodociągowej z przyłączami wynosi 2280 km. Szacuje się, że niemal 99,5 proc. mieszkańców Krakowa posiada możliwość korzystania z miejskiego wodociągu.

– Dbanie o prawidłowy stan sieci wodociągowej jest podstawowym naszym zadaniem. Stały monitoring pozwala na bardzo wczesne wykrywanie uszkodzeń – dodaje Robert Żurek.

CZYTAJ TAKŻE: Moja woda? Dotacje do oczek wodnych dotychczas nie zrobiły furory

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w  Warszawie eksploatuje ponad 4,3 tys. km sieci wodociągowej.

– Pracownicy spółki w sposób ciągły systematycznie wykonują płukania sieci wodociągowej, a także czyszczenia sieci metodą hydropneumatyczną. Płukanie wykonujemy wodą o minimalnym natężeniu przepływu, tak aby nie zakłócać pracy całego układu dystrybucji wody. Płukanie sieci wodociągowej nie zakłóca więc dostaw wody do odbiorców – podkreśla Marek Smółka, rzecznik MPWiK.