Lublin szykuje się do przełomowej inwestycji

Wykonanie koncepcji LKA będzie kosztować 650 tys. zł. Zapłacą – po połowie – Urząd Marszałkowski i PKP PLK.
Fot. Pixabay

Lublin chce dołączyć do grona miast z koleją metropolitalną. Trwają prace nad koncepcją.

Porozumienie w tej sprawie, pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego a spółką PKP Polskie Linie Kolejowe, zostało podpisane latem. W ostatnich dniach wyłoniono natomiast autora koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Nowe linie i przystanki

LKA ma umożliwiać szybki dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika. Plan zakłada możliwość budowy nowych linii z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważana będzie też elektryfikacja odcinka Lublin – Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma.

W planach znalazła się, rzecz jasna, modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków oraz integracja kolei z innymi środkami transportu, dzięki planowanym węzłom przesiadkowym. Dodatkowym efektem uruchomienia kolei aglomeracyjnej ma być znaczne ograniczenie ruchu drogowego w centrum Lublina.

CZYTAJ TAKŻE: Inwestycje kolejowe na Podkarpaciu: po szynach do metropolii

– Województwo lubelskie dysponuje jedną z najrzadszych sieci kolejowych w kraju. Lubelska Kolej Aglomeracyjna poprawi dostępność transportową, tak aby mieszkańcy mogli szybko i swobodnie przemieszczać się – wierzy Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Naszą rolą jako zarządu województwa jest zachęcanie do korzystania z kolei i jednocześnie gwarantowanie pewności tego transportu – dodaje.

Wykonanie koncepcji LKA będzie kosztować 650 tys. zł. Zapłacą – po połowie – Urząd Marszałkowski i PKP PLK. Wykonawca ma 495 dni. Dokument będzie zawierać m.in. warunki techniczne, lokalizacyjne i finansowe, jakie powinny zostać spełnione przy budowie.

Dobre wzory

Kolej metropolitalna działa już m.in. w Warszawie, Trójmieście i Łodzi. Działa z powodzeniem, bo aglomeracje rozwijają sieć połączeń. Przed kilkoma laty trójmiejska SKM-ka wydłużyła się o nową 18-kilometrową linię, wybudowaną – co jest ewenementem – w całości przez samorząd wojewódzki.

W Łodzi drąży się tunel średnicowy pomiędzy stacjami Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Planowane otwarcie w 2022 roku nie tylko zwiększy ruch na ultranowoczesnej stacji Fabryczna, ale też pomoże Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – powstaną nowe podziemne przystanki w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Dolny Śląsk konsekwentnie rozwija transport kolejowy

Koleje metropolitalne projektowane są w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także wokół Wrocławia i Rzeszowa. Sieć połączeń rozwija się już w sąsiedztwie Poznania i Szczecina.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Woonerfy na fali. Jedno z najpopularniejszych miejsc stolicy czeka przebudowa

Projekt budowy stołecznego placu Pięciu Rogów to kolejny krok w stronę śródmieścia przyjaznego pieszym. ...

Laboratorium w pokoju, czyli co oferują centra nauki w czasie epidemii

Domowe eksperymenty, majsterkowanie, obserwacja nieba, filmy, scenariusze dla nauczycieli – centra nauki szerzą dziś ...

Drogowa inwestycja to zadanie własne

Gmina nie odliczy podatku od towarów i usług, gdy przebudowując drogę nie jest podatnikiem ...

Ostatnia chwila na skuszenie podatników

Tańsze bilety na komunikację, więcej punktów podczas rekrutacji dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół ...

Na Podkarpaciu powstanie dolina wodorowa.

Rośnie nowy biznes. Będziemy mieć dolinę wodorową

Podkarpacie będzie mieć nową specjalizację gospodarczą. Region ma być centrum rozwoju biznesu wodorowego. Obok ...