Większa strefa płatnego parkowania w stolicy? Nie tak szybko

W kwietniu Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie powiększenia od września Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) o Żoliborz i część Ochoty
fot. Adobestock / Kanstantsin

Oddala się termin wprowadzenia strefy płatnego parkowania na stołecznym Żoliborzu i Ochocie. Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Warszawy w tej sprawie.

W kwietniu Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie powiększenia od września Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) o Żoliborz i część Ochoty, gdzie dotąd nie było parkometrów. W sumie będzie to ponad 14,2 tys. miejsc postojowych, a cała strefa ma liczyć już ok. 52 tys. miejsc.

Jak przekazywał stołeczny ratusz, w obu tych dzielnicach badania zapełnienia i rotacji miejsc pokazały przytłaczający udział osób przyjezdnych w ogólnej liczbie pojazdów parkujących (pojazdy „przyjezdne” były identyfikowane na podstawie tego jak długo, jak często i o jakich porach parkowały na terenie dzielnicy).

CZYTAJ TAKŻE: Bicz na kierowców. Miasta zwiększają strefy płatnego parkowania

Równocześnie z rozszerzeniem strefy wprowadzono nowy abonament tzw. obszarowy. Obecnie posiadacze abonamentu mogą parkować bezpłatnie na niewielkim obszarze w pobliżu miejsca zamieszkania. Przywilej ten, kosztujący zaledwie 30 zł rocznie, obejmuje kilka (maksymalnie 8) parkomatów oddalonych nie więcej niż 150 m od domu.

Nowy abonament znacznie rozszerzał obszar do parkowania dla mieszkańców, tyle, że ma być droższy. Będzie kosztował 600 zł.

Nie podoba się wojewodzie

Teraz już wiadomo, że nowe przepisy w sprawie rozszerzenia strefy nie wejdą w życie od września. Stołeczną uchwałę unieważnił wojewoda mazowiecki.

– Zastrzeżenia dotyczą braku precyzyjnego określenia praw i obowiązków mieszkańca i zarządzającego SPPN w zakresie wyznaczania tzw. abonamentów obszarowych oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych, które objęły wyłącznie dzielnice Żoliborz i Ochota –podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Wojewoda Konstanty Radziwiłł podnosił też, że o ile w abonamencie rejonowym wyznaczono w sposób precyzyjny rejon parkomatów poprzez jednoznaczne wskazanie ich odległości (150 m) od miejsca zameldowania mieszkańca, o tyle przy abonamencie obszarowym pozostawiono zarządzającemu luz decyzyjny, określając jedynie maksymalny promień tego obszaru – do 800 m od miejsca zameldowania mieszkańca.

CZYTAJ TAKŻE: Drenują kieszenie kierowców. Opłaty za parkowanie w górę

– Nie określono przy tym żadnych przesłanek, które powinny decydować o wyborze wielkości tego obszaru, co stanowi o uznaniowości decyzji zarządzającego SPPN. Powoduje to, że mieszkańcy mogą mieć wyznaczany różny obszarowo abonament, w wyniku korzystania przez zarządzającego SPPN z szerokiego luzu decyzyjnego, co prowadzi do tego, że użytkownicy dróg będą lub mogą być traktowani w sposób odmienny, nierówny, bez uzasadnionych ku temu legalnych przesłanek – tłumaczył wojewoda.

Władze Warszawy zastanawiają się, co w tej sytuacji zrobić. – Udowodnienie naszych racji na drodze sądowej zajmie dużo czasu, a nam zależy na szybkim wprowadzeniu zmian w parkowaniu, ponieważ leży to w interesie mieszkańców. Dlatego zastanawiamy się czy złożyć odwołanie, czy też przyjąć uchwałę ponownie z korektami, uwzględniającymi tam, gdzie to możliwe, zastrzeżenia wojewody – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Problem ma też Wrocław

Kilka dni temu wrocławscy radni cofnęli podwyżki cen biletów MPK wprowadzone od stycznia tego roku. Taki projekt uchwały złożyli radni PiS. Za jego przyjęciem głosowało 19 radnych, a przeciwko było 18. Za projektem głosowali radni PiS oraz Nowoczesnej i Klub Radnych „Współczesny Wrocław”.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że „obniżenie cen biletów ma m.in. za zadanie przywrócić liczbę pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej do poziomów sprzed pandemii koronawirusa, a co za tym idzie pomóc przywrócić utracone przychody”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zdecydował jeden głos. Iłowa, czyli Polska w pigułce

Różnica pomiędzy kandydatami w II turze wyborów prezydenckich była rekordowo mała. Mniejsza, niż w ...

Dwa wyzwania dla rządu i samorządu

Finanse publiczne i oświata wymagają rozwiązań systemowych – pisze prezydent Szczecina. Mamy przed sobą ...

Kto przebije Julię Roberts? Ruszył casting do musicalu „Pretty Woman”

Któż nie pamięta nieco ekscentrycznej Vivian i zdystansowanego do rzeczywistości i świata biznesmena – Edwarda, ...

Nowe ograniczenia w komunikacji. Będą kontrole liczby pasażerów

W komunikacji miejskiej obowiązują od dziś niższe limity pasażerów. Dotyczy to zarówno strefy żółtej ...

Migracje Polaków: z małego do dużego miasta, z dużego na wieś

Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Rzeszów to miasta, do których najczęściej przeprowadzają się Polacy. ...

Zagrają Los Lobos, Ziggy Marley i Suede

W tym tygodniu zapraszają Festiwal Legend Rocka, Pol’and’Rock Jurka Owsiaka i OFF Artura Rojka. ...