Niejedną Manufakturą Łódź stoi

Kolejne części miasta przechodzą rewitalizację.
Łódź

Budynki po Widzewskiej Manufakturze (Wi-Ma) czeka rewitalizacja. W historycznych halach włókienniczych powstaną biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe i otwarte przestrzenie rekreacyjne.

4-hektarowy teren, wraz z czterema budynkami wpisanymi do ewidencji zabytków (osobno i jako zespół) kupiła firma Cavatina. Koncepcja inwestora przewiduje stworzenie nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie przestrzeni do pracy, mieszkania i rekreacji z poszanowaniem historycznego dziedzictwa. Projekt zakłada m.in. przywrócenie świetności ceglanym murom ścian zewnętrznych oraz wyeksponowanie żeliwnych słupów i płyt podłogowych wewnątrz.

Rada Miejska popiera

Aby można było stworzyć tu mieszkania, należało zmienić miejscowy plan zagospodarowania terenu. W tym celu zastosowano przepisy tzw. ustawy deweloperskiej ułatwiające taką procedurę. Zgodę wyraziła – jednomyślnie – Rada Miejska Łodzi.

To pierwszy taki przypadek w mieście. Podczas marcowej sesji Rady, w której uczestniczyli przedstawiciele inwestora, pojawiły się jednak pytania. Na przykład o to, jaka przyszłość czeka małe przedsiębiorstwa działające teraz w budynkach dawnej Wi-My. Piotr Jasiński, dyrektor projektowania Cavatiny zaproponował, aby firmy te przeniosły się do dwóch zabytkowych budynków adaptowanych na cele mieszkaniowe – dawnej przędzalni-skręcalni i farbiarni-wykańczalni. Czynsze w lokalach użytkowych będą tam niższe niż w przeznaczonej na wysokiej klasy biura dawnej przędzalni „amerykańskiej” (przerabiano w niej bawełnę z USA, stąd nazwa).

CZYTAJ TAKŻE: Ogrody deszczowe w Łodzi finansowane z Norwegii

Padło również pytanie o to, w jaki sposób budowa kilkuset mieszkań – dokładnie 414 – wpłynie na obciążenie miejscowych szkół. Wówczas zabrakło odpowiedzi.

Teraz Aleksandra Hac z Biura rzecznika prasowego prezydenta miasta zapewnia, że miejscowa infrastruktura jest gotowa na przyjęcie nowych lokatorów.

– Projekt Wi-My nie odbiega od realizowanych i zrealizowanych już w Łodzi inwestycji deweloperskich, jak Diasfera, Ilumino, Primo czy Drewnowska, w których powstaje lub już powstała podobna liczba mieszkań. 400 mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Łodzi nie jest znaczącą liczbą – wylicza przedstawicielka Urzędu Miasta Łodzi. Dodaje, że zgodnie z wymogami ustawy należy zapewnić miejsca dla 7 proc. nowych mieszkańców w szkole oddalonej o maksymalnie 750 m. Ten warunek będzie spełniony. – Planowana zabudowa znajduje się na Starym Widzewie, gdzie zlokalizowane są przedszkola, przychodnia, apteki, centrum handlowe – uzupełnia urzędniczka.

Z XIX w XXI wiek

Historia Widzewskiej Manufaktury sięga lat 70. XIX wieku. Właściciel terenu, Juliusz Kunitzer, w szybkim tempie wzniósł tu zabudowania fabryczne. Do włókienniczej spółki przystąpił niebawem inny łódzki potentat niemieckiego pochodzenia – Juliusz Heinzel. Po tragicznej śmierci Kunitzera, zastrzelonego przez bojowców PPS w 1905 roku, Wi-Ma przechodziła z rąk do rąk.

W latach 20. powstała tu najnowocześniejsza i największa wówczas przędzalnia w Polsce, wspomniana już przędzalnia „amerykańska”. W czasie okupacji fabrykę przejęły Zakłady Hermanna Goeringa – konsorcjum należące do Trzeciej Rzeszy. Po wojnie Wi-Ma została znacjonalizowana.

CZYTAJ TAKŻE: Człowiek, który zbudował Łódź. Jego dom czeka gruntowna rewitalizacja

Jako Widzewskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. 1 Maja działała do lat 90., gdy przywrócono dawną nazwę. W 2009 roku firmę postawiono w stan likwidacji. Była ostatnią działającą spośród dawnych fabryk włókienniczych Łodzi.

W XXI-wiecznej Wi-Mie, obok wspomnianych 414 mieszkań, zaplanowano 30 tys. mkw. powierzchni biurowych i 9 tys. mkw. przestrzeni parkowej.

Jak informuje Łukasz Zarębski z Cavatina Holding, trwają przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jadwiga Emilewicz: Z samorządem współpraca, nie konkurencja

Jest szansa na nowe otwarcie relacji rządu z samorządami. I to na niejednym polu. ...

Samorządy każą szczepić dzieci

Radni Krakowa zmienili zasady rekrutacji do przedszkoli samorządowych. Maluchy z aktualną książeczkę szczepień otrzymają ...

Mało pieniędzy na lokalne drogi

Samorządy mają dostać na inwestycje infrastrukturalne 36 mld złotych w ciągu dziesięciu lat. Potrzebują ...

Krótka kołdra utrudnia rozwój kultury

Coraz więcej środków przeznacza się na działalność muzeów i teatrów. Ciągle jednak jest ich ...

Trudna rekrutacja do przedszkoli. Wątpliwości mają nawet sądy

Gminom niełatwo skonstruować kryteria naboru tak, by nie dawać rodzicom podstaw do zaskarżania decyzji ...

Miejskie rowery… odjeżdżają z miast

Z końcem grudnia przestanie działać system miejskiego roweru Wavelo w Krakowie, obsługiwany przez BikeU. ...