Niedawno tarnowski urząd pochwalił się, że pasażerowie komunikacji mogą korzystać z systemu dynamicznej informacji, wykorzystującego umieszczone na każdym przystanku autobusowym kody QR i zbliżeniowe tagi NFC. System ruszył we wrześniu. Wcześniej, bo od maja, wirtualne tablice przystankowe z każdego przystanku dostępne były na stronie internetowej www.komunikacja.tarnow.pl. – Oddaliśmy wówczas nową internetową wersję rozkładu jazdy wraz z wyszukiwarką połączeń, podglądem rzeczywistej lokalizacji autobusów na trasach oraz dostępem do wirtualnych tablic – tłumaczy Wiesław Kozioł, kierownik działu organizacji transportu publicznego w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
Teraz technologia poszła krok dalej. – Skanując kod QR lub wczytując tag NFC użytkownik bezpośrednio wchodzi na stronę z wirtualną tablicą danego przystanku, na której może znaleźć rzeczywiste czasy odjazdów autobusów. To dokładnie te same informacje, które są wyświetlane na tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej – tłumaczy Wiesław Kozioł. Pomysł zamieszczania naklejek z kodami na przystankach urodził się MPK i firmie wdrażającej system elektronicznych tablic przystankowych. – Dla każdego przystanku musiała powstać odrębna naklejka z dedykowanym kodem QR oraz zaprogramowanym tagiem NFC – opowiada Wiesław Kozioł. Koszt całej tej operacji nie był duży – ok. 3 tys. zł. Jak mówi kierownik działu organizacji transportu publicznego – pasażerowie przyjęli tę nowinkę bardzo pozytywnie.
Jaki autobus przyjedzie?
Inne miasta także korzystają z nowinek, ale sięgają po inne rozwiązania. W Poznaniu ZTM prowadził pilotaż nowego rozwiązania z wykorzystaniem technologii NFC. W ramach testu na 100 przystankach, na których nie było tablic systemu informacji pasażerskiej zostały umieszczone naklejki z tagami NFC. W ciągu trzech miesięcy trwania pilotażu dokonano blisko 70 tys. „tapnięć”. – Wśród osób, które zdecydowały się przekazać swoje opinie na temat tego rozwiązania, większość (98 proc.) wyrażała się o nim pozytywnie – opowiada Agnieszka, rzecznik poznańskiego ZTM.
fot. MZK Poznań