T‑Mobile Polska podpisał pierwszą umowę dotyczącą budowy rozwiązań inteligentnych dla miast w obszarze tzw. waste management. Firma przygotuje inteligentny system zarządzania odpadami w Wałbrzychu.
System T‑Mobile ma mierzyć poziom wypełnienia za pomocą wiązki ultradźwiękowej oraz temperaturę w pojemniku. To pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnego zagrożenia pożarowego. Na podstawie zmian w poziomie wypełnienia poszczególnych pojemników algorytm ustali z kolei, kiedy określone pojemniki będą wymagały opróżnienia. – Dzięki ewidencji kontenerów, raportom dostępnym na żądanie i widocznej dla zarządzających systemem, interaktywnej mapie miasta możliwe będzie zoptymalizowanie funkcjonowania gospodarki komunalnej Wałbrzycha. System sam zaproponuje możliwie najkrótsze trasy pojazdów odbierających odpady, łącząc jedynie te lokalizacje, w których kontenery wymagają opróżnienia – opisuje swoje rozwiązanie operator telekomunikacyjny.
CZYTAJ TAKŻE: Świdnik z innowacyjną aplikacją
Dodatkowo, na podstawie danych z czujników, system automatycznie rozpozna, gdy konkretny pojemnik będzie przewrócony, co więcej, zaalarmuje o nieautoryzowanych opróżnieniach i kradzieżach.
System inteligentnego zarządzania odpadami obejmie w pierwszej kolejności około 150 czujników działających w oparciu o tzw. technologię NBIoT. T‑Mobile zamontuje je w kontenerach na terenie całego miasta. Realizacja tego zlecenia jest częścią projektu nowoczesnej zautomatyzowanej sortowni śmieci zarządzanej przez Miejski Zakład Usług Komunalnych (MZUK).
– Wizja inteligentnych miast staje się faktem. Inteligentny system zarządzania odpadami to dla wałbrzyskiego MZUK nie tylko konkretne oszczędności, ale i działania korzystnie wpływające na ochronę środowiska, a to przecież jedno z kluczowych wyzwań naszych czasów. Poważne skutki zmian klimatu dla przyrody, ludzi i firm są widoczne już dziś, dlatego działania dotyczące jego ochrony powinny być integralną częścią każdego zrównoważonego modelu biznesowego – komentuje Andreas Maierhofer, prezes T‑Mobile Polska.
CZYTAJ TAKŻE: Zielony to kolor smart city
NB-IoT to technologia radiowa z zakresu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) dedykowana urządzeniom Internetu Rzeczy, czyli komunikacji urządzeń. Największe zalety NB-IoT to większa efektywność w zakresie ilości przesyłanych danych, wysoka penetracja zasięgu wewnątrz budynków, możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, a z punktu widzenia urządzenia końcowego kluczową zaletą jest wysoka żywotność baterii (pozwalająca na działanie urządzenia bez ładowania i dostępu do prądu nawet do 10 lat).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.