Jak miasta ułatwiają mieszkańcom sprawdzenie stanu technicznego rowerów

17 kwietnia w klubie sportowym Baszta, a tydzień później na placu Inwalidów czy przy Nowohuckim Centrum Kultury, mieszkańcy Krakowa mogą bezpłatnie sprawdzić stan techniczny swoich rowerów.

Publikacja: 17.04.2025 07:23

Warszawska samoobsługowa stacja naprawy rowerów

Warszawska samoobsługowa stacja naprawy rowerów

Foto: materialy prasowe

Inne samorządy stawiają raczej na samoobsługowe stacje napraw. – Miasto nie finansuje serwisów rowerowych, jednak warto wspomnieć, że jesteśmy liderem pod względem liczby działających kawiarenek naprawczych w Polsce, w których przy wsparciu specjalistów można nauczyć się, jak samodzielnie dokonać potrzebnej naprawy, m.in. rowerów – mówi Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania.

Miejskie Kontrole Rowerowe w Krakowie

W Krakowie ruszyły Miejskie Kontrole Rowerowe organizowane przez lokalny Wydział Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury. – Pozwalają one przede wszystkim na bezpłatne sprawdzenie stanu technicznego rowerów. Ponadto, poza fachową poradą profesjonalnych serwisantów, rowerzyści mogą liczyć na drobne naprawy – mówi Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Czytaj więcej

Tychy budują rowerową autostradę do Katowic

Na miejscu rowerzyści mogą liczyć m.in. na regulowanie hamulców i siodełek, przeprowadzana jest kontrola stopnia zużycia klocków hamulcowych czy łańcucha. Ponadto sprawdzany jest stan ogumienia i innych elementów konstrukcyjnych, pompowane są opony oraz smarowane łańcuchy. Serwisanci bezpłatnie poradzą, jak przygotować jednoślady do jazdy, żeby były sprawne i bezpieczne dla użytkowników.

Krakowscy urzędnicy podkreślają, że taka kontrola roweru to nie usługa serwisowa, ale w przypadku drobnych awarii i braku długiej kolejki oczekujących, mieszkańcy Krakowa mogą liczyć na błyskawiczne naprawy. Akcja ruszyła 4 kwietnia przy Rondzie Mogilskim.

17 kwietnia rower będzie można sprawdzić w klubie sportowym Baszta, przy ul. Aleksandry, 25 kwietnia na pl. Inwalidów, 27 kwietnia przy Nowohuckim Centrum Kultury, 29 kwietnia na Błoniach przy zbiegu ulic Focha i Al. 3 Maja, 9 maja w Al. Róż, 10 maja na dolnej płycie Ronda Mogilskiego, a 12 maja w Ogrodzie Społecznym przy ul. Lipowskiego. Ostatnie kontrole rowerów będą prowadzone 17 maja na Błoniach u zbiegu ul. Focha i Al. 3 Maja. Serwisanci są dostępni od godz. 9 rano do 17 lub 19. Pełny terminarz akcji można znaleźć na stronie www.roweremdopracy.um.krakow.pl.

„Miejskie Kontrole Rowerowe, już drugi rok z rzędu, są częściowo finansowane przez Radę Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, która w ten wyjątkowy sposób dba o dobro swoich mieszkańców” – przekazał krakowski magistrat.

Nie tylko Kraków. Inne miasta też pomagają sprawdzić stan techniczny rowerów

W innych miastach nie ma podobnych akcji, ale dla mieszkańców dostępne są samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Są niemal we wszystkich miastach, w których funkcjonują miejskie wypożyczalnie rowerów. Ale nie tylko.

Czytaj więcej

Jacek Jaśkowiak: Przy miejscach schronienia warto wykorzystać doświadczenia ukraińskie

W stolicy Wielkopolski miejskich rowerów nie ma na ulicach od ponad dwóch lat, ale przy poznańskich ulicach znajduje się 50 stacji naprawy rowerów. – To urządzenia przystosowane do samodzielnej naprawy roweru w przestrzeni publicznej, dzięki którym w intuicyjny i szybki sposób można poradzić sobie z uszkodzonym pojazdem lub uzupełnić powietrze w kołach – tłumaczy Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania.

Żabierek dodaje, że niepozorna z wyglądu stacja, podobna do małej szafki, wyposażona jest w zestaw podstawowych narzędzi. Są tam m.in.: ręczna pompka powietrza z manometrem wyposażona w adapter na wszystkie rowerowe wentyle, zestaw kluczy imbusowych, klucz płaski i nastawny, zestaw wkrętaków – płaski, krzyżowy i TORX T25 oraz łyżki do ściągania opon. – Zamontowany wieszak oraz stojak umożliwiają dotarcie do każdej części roweru, a umieszczona na ścianach stacji instrukcja obsługi pozwala w szybki sposób naprawić rower, wózek inwalidzki, wózek dziecięcy – mówi pani rzecznik. Przyznaje przy tym, że miasto nie finansuje serwisów rowerowych, jednak Poznań jest liderem pod względem liczby działających kawiarenek naprawczych w Polsce, w których przy wsparciu specjalistów można nauczyć się, jak samodzielnie dokonać potrzebnej naprawy różnych przedmiotów, w tym rowerów.

– Kawiarenki powstały dzięki inicjatywie i wsparciu Fundacji Veolia, która zaoferowała chętnym odpowiedni instruktaż i podręczniki, konsultacje i wsparcie merytoryczne, a także granty i zapasy kawy – podsumowuje Żabierek.

Czytaj więcej

Prezydent Opola: W mieście mamy ponad 2 tysiące różnych miejsc doraźnego schronienia

Serwisy na miejskich wydarzeniach rowerowych

Od kwietnia w stolicy znów działają samoobsługowe stacje napraw rowerów. Oferują one zestaw narzędzi i pompkę rowerową na wszystkie rodzaje zaworów. W zależności od modelu stacji, możliwe jest też zawieszenie roweru w specjalnym uchwycie na czas naprawy. – Korzystanie ze stacji jest bezpłatne – podkreśla stołeczny ratusz.

Jeśli rowerzysta na trasie nie potrafi sam dokonać szybkiej i niezbędnej naprawy, może skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej po zeskanowaniu smartfonem QR CODE na urządzeniu – radzą warszawscy urzędnicy. Listę serwisów można znaleźć na stronie: mapa.um.warszawa.pl.

We Wrocławiu jest 27 stacji do naprawy i przeglądu rowerów. Są bezpłatnie dostępne na terenach TBS Wrocław w całym mieście. – Mogą z nich korzystać wszyscy mieszkańcy. Przy każdej możliwej okazji współpracujemy też z przedstawicielami serwisów rowerowych, tak by np. podczas wydarzeń miejskich mieszkańcy mogli sprawdzić stan swoich rowerów – mówi Joanna Urbańska-Jaworska z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Inne samorządy stawiają raczej na samoobsługowe stacje napraw. – Miasto nie finansuje serwisów rowerowych, jednak warto wspomnieć, że jesteśmy liderem pod względem liczby działających kawiarenek naprawczych w Polsce, w których przy wsparciu specjalistów można nauczyć się, jak samodzielnie dokonać potrzebnej naprawy, m.in. rowerów – mówi Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania.

Miejskie Kontrole Rowerowe w Krakowie

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
CPK koryguje linię kolejową do granicy z Czechami
Transport
W miastach potrzebne są tramwaje dwukierunkowe i niskopodłogowe
Transport
Tychy budują rowerową autostradę do Katowic
Transport
Agresja w komunikacji publicznej. Pasażerowie są coraz bardziej nieobliczalni
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Transport
Będzie więcej linii tramwajowych w Polsce. Miasta inwestują w nowe trasy