Gdzie w Polsce uczniowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo?

Licealiści, uczniowie techników i szkół branżowych z Olsztyna od września będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W Gorzowie takie rozwiązania wprowadzą najpóźniej we wrześniu przyszłego roku – ogłosił Jacek Wójcicki, prezydent miasta.

Publikacja: 12.07.2024 13:13

Krakowski autobus

Krakowski autobus

Foto: Adobe Stock

- Idea ta była w przestrzeni publicznej rozważana już od jakiegoś czasu, ale nigdy nie była sformalizowana. Dzisiaj, na skutek wspólnej inicjatywy radnych klubów Platformy Obywatelskiej i Gorzów Plus, rozpoczynamy proces przygotowania do wprowadzenia w życie tego pomysłu. Chcemy, aby najpóźniej to rozwiązanie weszło w życie 1 września 2025 roku. Jednak postaramy się, aby ruszyło to szybciej — zapowiedział prezydent Wójcicki.

Gorzów: Uczniowie, którzy będą jeździć komunikacją za darmo, będą z niej też korzystać, gdy dorosną?

Obecnie większość w Radzie Miasta Gorzowa ma Platforma Obywatelska. Ten klub, w porozumieniu z prezydentem miasta, zamierza wprowadzić darmową komunikację miejską.

Z darmowych przejazdów autobusami i tramwajami na początek będą mogli korzystać uczniowie z Gorzowa. Darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży mają być powiązane z kartą mieszkańca. - Bezpłatna komunikacja dla uczniów wpisuje się w ideę tworzenia miasta przyjaznego. Zachęca młodych do korzystania z oferty gorzowskich szkół, ale sprzyja też tworzeniu dobrych nawyków korzystania z komunikacji zbiorowej, co ma znaczenie w budowaniu świadomości proekologicznej – mówi Maria Szupiluk, przewodnicząca klubu radnych Gorzów Plus.

Czytaj więcej

Co pasażerowie zostawiają w autobusach i tramwajach?

Radna dodaje, że to wszystko daje nadzieję, iż dzieci, gdy dorosną będą chętniej korzystały i z miejskiej komunikacji. - Poza tym taka decyzja jest również korzystna dla rodziców, bo powoduje ulgę w rodzinnym budżecie – podkreśla przedstawicielka klubu Gorzów Plus.

Władze miasta przekazały, że takie rozwiązanie zostanie wprowadzone najpóźniej od 1 września 2025 roku. Wcześniej ratusz musi zabezpieczyć na ten cel środki w budżecie. Według szacunków miasta darmowa komunikacja dla uczniów będzie kosztowała około 3 mln zł rocznie. Skorzystać będzie mogło z niej ok 10 tys. młodych ludzi. Dodatkowo władze Gorzowa chcą zachęcić do projektu włodarzy podgorzowskich gmin, które mogłyby proporcjonalnie włączyć się w koszt utrzymania komunikacji. Uczniowie z współfinansujących komunikację w Gorzowie gmin też mogliby korzystać z darmowej komunikacji miejskiej w tym mieście.

Olsztyn: Rodzice płacą podatki, nie zapłacą za komunikację dzieci

Podobne rozwiązanie, dla uczniów olsztyńskich szkół ponadpodstawowych, zostanie wprowadzone w Olsztynie już od września tego roku. Zdecydowali o tym miejscowi radni.

Pierwszy krok został podjęty przed pięcioma laty. Wówczas możliwość bezpłatnych przejazdów uzyskały dzieci i młodzieży z podstawówek. - Teraz zostało wykonane następne posunięcie – przekazał Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna. Dodał, że dzięki temu miasto promuje komunikację zbiorową, co powinno przełożyć się na ograniczeniu transportu indywidualnego na ulicach . Z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać także uczniowie olsztyńskich szkół ponadpodstawowych, lecz nie dłużej niż do ukończenia 19. roku życia. Jest jeden warunek: rodzice lub opiekunowie prawni muszą mieszkać na terenie Olsztyna i tam rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych.

- W poprzednim roku z takich przejazdów mogło korzystać ok. 8,9 tys. osób — informuje, Marcin Szwarc, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu (ZDZiT) w Olsztynie.

Zdaniem olsztyńskich urzędników od września liczba uczniów korzystających z darmowej komunikacji wzrośnie o 1/3. Według wyliczeń ZDZiT wprowadzenie nowych uprawnień to roczny koszt ok. 1,4 mln złotych.

Dlaczego Warszawa wprowadziła darmowe przejazdy dla uczniów?

Niektóre miasta darmowe przejazdy komunikacją miejską wprowadziły już znacznie wcześniej. Stolica od 1 września 2017 roku. Darmowe przejazdy tramwajami, autobusami, metrem i pociągami SKM przysługują obecnie uczniom warszawskich szkół podstawowych, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych placówkach oświatowych, zlokalizowanych poza granicami stolicy. Warunkiem jest posiadanie Karty Ucznia. Obecnie ma ją 144 tys. dzieci i nastolatków.

Dlaczego stolica zdecydowała się na takie rozwiązanie? - To oszczędność dla domowych budżetów zakładając, że rodzice kupowaliby bilety 30-dniowe, to co najmniej 588 zł rocznie. Poza tym to ułatwienie w podróżowaniu, bo nie trzeba kupować, potem kasować biletów – wylicza Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Dodaje, że to też mniej samochodów na ulicach i pod szkołami. To także — jak mówi - sposób na kształtowanie dobrych nawyków czyli korzystania z transportu publicznego już od najmłodszych lat.

Darmowe przejazdy przez cały rok w Krakowie

W Krakowie zgodnie z uchwałą rady miejskiej w Krakowie z 2016 roku uczniowie miejscowych szkół podstawowych mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej od 1 września do 30 czerwca. Podstawą do bezpłatnego przejazdu jest okazanie legitymacji szkolnej szkoły podstawowej zlokalizowanej w Krakowie. Od tego lata będą mogli jeździć za darmo także w wakacje.

W Łodzi, choć nie ma darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów, to do końca roku bilet 20-minutowy będzie w ich przypadku ważny 40 minut, a 40-minutowy – przez godzinę – zdecydowali w czerwcu radni.

- Idea ta była w przestrzeni publicznej rozważana już od jakiegoś czasu, ale nigdy nie była sformalizowana. Dzisiaj, na skutek wspólnej inicjatywy radnych klubów Platformy Obywatelskiej i Gorzów Plus, rozpoczynamy proces przygotowania do wprowadzenia w życie tego pomysłu. Chcemy, aby najpóźniej to rozwiązanie weszło w życie 1 września 2025 roku. Jednak postaramy się, aby ruszyło to szybciej — zapowiedział prezydent Wójcicki.

Gorzów: Uczniowie, którzy będą jeździć komunikacją za darmo, będą z niej też korzystać, gdy dorosną?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Największy atak w historii. Oszuści wzięli na cel miejską komunikację
Transport
Strefa płatnego parkowania w Warszawie powiększy się jesienią
Transport
Rekreacja w mieście. Jak dojechać na tereny zielone komunikacją publiczną
Transport
Rowerzyści w Krakowie sami naprawiają ścieżki rowerowe. Urzędnicy nie są zadowoleni
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Transport
Przyspieszą pociągi w śląskiej aglomeracji
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki