Uczniowie krakowskich podstawówek w wakacje jeżdżą za darmo

Skończył się rok szkolny, ale nie skończyła się bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów szkół podstawowych w Krakowie. 19 czerwca radni Krakowa podjęli uchwałę, która umożliwia uczniom podstawówek bezpłatne podróżowanie tramwajami i autobusami również w wakacje. Uczniowie szkół ponadpodstawowych nadal za bilety muszą płacić – zarówno w trakcie roku szkolnego jak i w wakacje.

Publikacja: 11.07.2024 15:48

Uczniowie szkół podstawowych mogą jeździć za darmo krakowską komunikacją publiczną również w wakacje

Uczniowie szkół podstawowych mogą jeździć za darmo krakowską komunikacją publiczną również w wakacje

Foto: Łukasz Gągulski, PAP

Do tej pory uczniowie krakowskich szkół podstawowych mogli podróżować bezpłatnie tylko w trakcie roku szkolnego. W lipcu i sierpniu musieli kupować bilety.

Kraków: Wystarczy ważna legitymacja szkolna, by jeździć za darmo

O zmianę tego rozwiązania od dawna wnioskowali mieszkańcy i radni Krakowa. Wkrótce po objęciu urzędu prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski zapowiedział zajęcie się tą sprawą, a wszyscy radni miasta Krakowa, niezależnie od przynależności klubowej, pomysł poparli. Do inicjatywy dołączyły także gminy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Krakowska. Do przejazdów komunikacją miejską uczniów uprawnia ważna legitymacja szkolna.

Czytaj więcej

Co mieszkańcy Krakowa myślą o darmowej komunikacji w smogowe dni?

- Krakowian takie rozwiązanie bardzo ucieszyło, ale tuż po ogłoszeniu informacji o bezpłatnych przejazdach w wakacje, pojawiły się wnioski aby powiększyć grupy objęte tym przywilejem. Np. cześć mieszkańców zaczęła domagać się, by bezpłatnie jeździć mogli również uczniowie mieszkający w Krakowie ale uczący się w systemie tzw. edukacji domowej, których szkoła organizująca nauczanie ma siedzibę poza Krakowem – informuje Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Kraków: Budżet miasta nie pozwala, by uczniowie szkół średnich jeździli za darmo

Od dawna pojawiają się też postulaty, aby z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską mogli korzystać uczniowie szkół średnich. Na pytanie dlaczego takie przejazdy nie zostały wprowadzone, prezydent Aleksander Miszalski odpowiedział krótko w mediach społecznościowych, nie wykluczając że kiedyś będzie to możliwe. - Nie pozwala nam dziś na to stan budżetu miasta. Kraków potrzebuje odpowiedzialnego zarządzania, a nie populistycznego obiecywania wszystkim wszystkiego, wszędzie i na raz. Tego nigdy ode mnie nie usłyszcie. Gdy obniżymy zadłużenie miasta przyjdzie czas na dalsze ulgi w komunikacji miejskiej – podkreślił prezydent.

Gdy obniżymy zadłużenie miasta przyjdzie czas na dalsze ulgi w komunikacji miejskiej

Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa

Bezpłatna komunikacja: Jak jest w innych niż Kraków miastach?

Samorządy w różny sposób podchodzą do ulg gminnych i, co za tym idzie, różne grupy pasażerów są uprawnione do korzystania z bezpłatnej komunikacji. W Toruniu uczniowie podstawówek i szkół ponadpodstawowych kupują bilety zarówno w trakcie trwania roku szkolnego jak i w wakacje. Gdańsk nie dzieli roku kalendarzowego na rok szkolny i wakacje – uczniowie podróżują bezpłatnie komunikacją miejską cały rok.

- Od 1 lipca 2018 roku obowiązuje bezpłatna komunikacja dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (z wyłączeniem szkół policealnych), uprawnionych do korzystania z Gdańskiej Karty Mieszkańca, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia – komunikuje Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego gdańskiego magistratu.

Podobne rozwiązanie zastosował samorząd Zielonej Góry. Tutaj również do bezpłatnych przejazdów przez cały rok uprawnieni są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – ale do końca roku szkolnego, w którym uczeń kończy 20 lat. W Lublinie uprawnienia do bezpłatnych przejazdów w posiadają uczniowie publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Lublin oraz uczniowie, działających na terenie gminy Lublin, publicznych i niepublicznych szkół podstawowych prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne oraz uczniowie zamieszkujący w gminie Lublin. Mogą podróżować zarówno w czasie roku szkolnego jak i w wakacje. - Podstawą do skorzystania z tego uprawnienia jest ważna legitymacja szkolna – informuje Monika Białach z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Do tej pory uczniowie krakowskich szkół podstawowych mogli podróżować bezpłatnie tylko w trakcie roku szkolnego. W lipcu i sierpniu musieli kupować bilety.

Kraków: Wystarczy ważna legitymacja szkolna, by jeździć za darmo

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Gdzie w Polsce uczniowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo?
Transport
Taksówkarze tracą licencje w związku z wyższymi wymaganiami
Transport
Powrót tramwaju numer 43 do Konstantynowa Łódzkiego
Transport
Autobus bez kierowcy woził pasażerów po Parku Śląskim
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Transport
Duże utrudnienia dla pasażerów. Najwięcej remontów w wakacje
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą