Taksówkarze tracą licencje w związku z wyższymi wymaganiami

W życie weszły nowe przepisy ustawy o transporcie drogowym i setki taksówkarzy w całej Polsce straciło licencję na przewóz osób. Może się okazać, że dłużej będziemy czekać na podstawienie przez nich samochodu, by zabrać pasażera.

Publikacja: 06.07.2024 09:51

Taksówkarze tracą licencje w związku z wyższymi wymaganiami

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

„Powodem utraty ważności licencji było nieprzedstawienie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych w ustawie o transporcie drogowym, m.in. prawa jazdy, zaświadczenia o niekaralności lub orzeczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy” – podaje biuro prasowe łódzkiego ratusza.

Wrocław: Kierowcy jeżdżą „taxi” bez uprawnień i bez zezwolenia

Z początkiem lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy o transporcie drogowym. W związku z tym np. we Wrocławiu straciło ważność niezweryfikowanych na czas 855 licencji taksówkarskich, czyli ok. 49 proc. Część z nich należała do przedsiębiorców, którzy od dawna nie byli taksówkarzami, ale w tym gronie są także przedsiębiorcy, którzy zgodnie z przepisami nie poddali się weryfikacji w wyznaczonym ustawowo terminie czyli do 31 marca.

„A ponieważ ich licencje straciły ważność, mogą od dziś wystąpić o nowe - jednak już na nowych zasadach” – podaje wrocławski ratusz.

Czytaj więcej

Odżyła szara strefa taxi. Kierowcy bez polskiego prawa jazdy ignorują przepisy

Kilka dni temu wrocławscy urzędnicy z Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego, wspólnie z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej wyrywkowo skontrolowali 20 pojazdów oznakowanych jako "Taxi". Były to "przewozy na aplikacje". Urzędnicy kontrolowali prawidłowość oznakowania taksówek. Straż Graniczna — legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, którzy są taksówkarzami, natomiast Inspekcja Transportu Drogowego — stan techniczny zatrzymanych pojazdów, obowiązkowe wyposażenie oraz trzeźwość kierowców.

Co się okazało? Nie jest dobrze. W siedmiu przypadkach, kierowcy nie posiadali w pojeździe wypisu z licencji, siedmiu kierowców nie było zgłoszonych do licencji, jeden kierowca nie posiadał żadnych uprawnień do kierowania autem, a w dwóch przypadkach kierowcy nie mieli wymaganych dokumentów.

Chcesz jeździć taksówką? Nie masz badań, nie masz licencji

Problemy z taksówkarskimi licencjami są też w innych miastach. W Lublinie do 4 lipca miasto wydało licencje 1 099 przedsiębiorcom oraz wysłało do nich 5 615 wypisów (liczba zgłoszonych taksówek). - W związku ze zmianami przepisów ustawy o transporcie drogowym z dniem 1 lipca ważność utraciły 122 licencje z powodu nieprzedłożenia przez przedsiębiorców wymaganych przepisami dokumentów. Najczęstszą przyczyną był brak ważnych badań lekarskich i psychologicznych osób wykonujących przewóz osób taksówką – mówi Monika Głazik, z lubelskiego ratusza.

Urzędnicy z Lublina nie widzą znaczących zmian w zainteresowaniu nowymi licencjami. W 2023 roku udzielono 207 licencji, a w pierwszym półroczu tego roku - 91.

- Oczekiwanie na wydanie licencji po złożeniu wniosku wynosi od dwóch do trzech tygodni. Nie było przypadków odmowy udzielenia licencji, jednak zdarzały się wnioski nieprawidłowo wypełnione lub do których nie były dołączone wymagane dokumenty. Po usunięciu braków, licencje zostały udzielone. Obserwujemy znaczną rotację kierowców zgłaszanych przez przedsiębiorców – dodaje Monika Głazik.

W Krakowie do piątku liczba licencji na przewóz osób taksówką wynosiła 2 355, udzielonych licencji dla pojazdów było ponad 11,1 tys., a dla kierowców niemal 9,5 tys. Z początkiem miesiąca wygasły 1 274 licencje na przewóz osób taksówką. - Przyczyną ich wygaśnięcia była utrata ważności z powodu nie poddania się ustawowej, obowiązkowej weryfikacji – podaje Dominika Jaźwiecka, z krakowskiego ratusza. Obecnie miasto nie obserwujemy istotnego wzrostu zainteresowania licencjami. - Prognozujemy niewielki wzrost zainteresowania, ale oceny będziemy mogli dokonać w połowie lipca. Czas oczekiwania na nową licencję wynosi ok. 10 dni i jest on zależny od zainteresowania klientów i ilości składanych wniosków – mówi Jaźwiecka.

Czytaj więcej

W jeden dzień zniknęły tysiące kierowców taxi

Urzędniczka podkreśla, że reguły i wymogi ustawowe dla uzyskania licencji są proste i znane aplikującym przedsiębiorcom więc przyjmowane w urzędzie wnioski co do zasady są kompletne, a złożona dokumentacja potwierdza spełnienie wymagań.

Przejazdy taksówkami: Nowe przepisy dla poprawy bezpieczeństwa pasażerów

W Łodzi usługi taksówkarskie świadczy około czterech tysięcy kierowców na podstawie 1 343 licencji. Z dniem 1 lipca ważność utraciło 845 licencji.

„Dostrzegamy wzrost zainteresowania uzyskaniem licencji, także wśród osób lub podmiotów, które nie przeszły weryfikacji. Wnioski zawierające wszystkie niezbędne dokumenty rozpatrywane są niezwłocznie po ich otrzymaniu” – zapewnia łódzki ratusz.

Urzędnicy z Wrocławia podkreślają, że zarówno nowelizacja prawa jak i kontrole mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pasażerów taksówek w całej Polsce. „Dlatego - w związku z faktem, że wszystkie wyrywkowo skontrolowane pojazdy lub ich kierowcy w jakimś stopniu uchybiało obowiązującym przepisom - Urząd Miejski będzie kontynuował wspólne, skoordynowane kontrole z innymi podmiotami oraz służbami” – zapewnia wrocławski magistrat.

We Wrocławiu można sprawdzić taksówkę w aplikacji "Legalna Taksówka/Legal Taxi".

Kierowcy taksówek (w tym również taksówek na tzw. aplikacje) naklejają na szybę pojazdu kod QR jaki otrzymują od miasta po zweryfikowaniu, a pasażer może najechać smartfonem na kod QR na szybie i w ten sposób zweryfikować, czy pojazd jest w miejskiej bazie.

W Warszawie podrożeją taksówki

W stolicy podrożeją taksówki, bo taką uchwałę przyjęła w czwartek Rada Warszawy. Zgodnie z nią, przejazd 1 km w dni powszednie w godz. 6-22 (taryfa 1) będzie kosztował maksymalnie 5 zł.

W dni powszednie w godz. 22-6, a także w niedziele i święta w ciągu całej doby, 24 i 31 grudnia oraz w sobotę poprzedzającą Wielkanoc od godz. 19 przejazd 1 km będzie mógł maksymalnie kosztować 7,50 zł (taryfa 2). Opłata początkowa za wynajęcie taksówki dla wszystkich taryf wyniesie maksymalnie 10 zł. Natomiast opłata za jedną godzinę postoju na wszystkich taryfach – 50 zł. Nowe opłaty zaczną obowiązywać od września.

„Powodem utraty ważności licencji było nieprzedstawienie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych w ustawie o transporcie drogowym, m.in. prawa jazdy, zaświadczenia o niekaralności lub orzeczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy” – podaje biuro prasowe łódzkiego ratusza.

Wrocław: Kierowcy jeżdżą „taxi” bez uprawnień i bez zezwolenia

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Autobusy wodorowe wyjeżdząją na ulice polskich miast
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Transport
Mieszkańców Krakowa czekają podwyżki biletów komunikacji miejskiej. Od kiedy?
Transport
Gdzie w Polsce uczniowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo?
Transport
Uczniowie krakowskich podstawówek w wakacje jeżdżą za darmo
Transport
Powrót tramwaju numer 43 do Konstantynowa Łódzkiego