Zamiast taksówek, na postojach staną wszystkie auta

Postoje taxi są coraz rzadziej wykorzystywane, dlatego część z nich drogowcy przekształcają w miejsca parkingowe dla wszystkich mieszkańców. Tak jest w Bydgoszczy, ale też w innych miastach.

Publikacja: 14.06.2024 15:29

W ścisłym centrum Krakowa wyznaczonych jest dziewięć miejsc, gdzie mogą zatrzymywać się taksówki

W ścisłym centrum Krakowa wyznaczonych jest dziewięć miejsc, gdzie mogą zatrzymywać się taksówki

Foto: oleksandr.info

- Dokonujemy korekty długości poszczególnych postojów, które są związane ze zmianami w organizacji ruchu np. z powodu konieczności wydłużenia linii przystankowej, korekty pasów postojowych, poprawy widoczności przy przejściach dla pieszych lub na wniosek mieszkańców – przyznaje Patryk Rosiński, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Postój taxi pusty, więc będzie zlikwidowany

Branża taksówkarska zmienia się. Taksówki stale są teraz w ruchu, rzadko stoją w miejscach do tego wyznaczonych, dlatego samorządy inaczej wykorzystują tę przestrzeń.

W Bydgoszczy część miejsc postojowych dla taksówek drogowcy przekształcą w miejsca parkingowe dla mieszkańców. Zmiany były konsultowane z korporacjami taksówkarskimi.

- Skrócimy lub zlikwidujemy ponad 90 miejsc postojowych dla pojazdów taxi. Na terenie Bydgoszczy, podobnie jak w innych miastach, muszą być zachowane miejsca postojowe do przewozu osób. Postoje taxi, których mamy w mieście ok. 60, zajmują zazwyczaj od 3 do nawet 7 miejsc postojowych. W sumie więc w całym mieście mamy ponad 360 miejsc postojowych dla taksówek – wylicza bydgoski ratusz.

Czytaj więcej

Urzędnicy w Białymstoku nie zgadzają się na powrót nocnych autobusów

Urzędnicy przyznają, że w ostatnim czasie coraz więcej osób zgłasza, że wiele postojów taxi jest nieużywana i stoi pusta. To efekty zmian w branży taksówkarskiej, w której większość taksówek zamawiana jest poprzez aplikacje.

Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy ostatnio kontrolowali wybrane postoje taxi. Okazało się, że na kilkumiejscowych postojach często parkowała tylko jedna taksówka albo wszystkie miejsca były puste i to przez cały dzień. Dlatego drogowcy z Bydgoszczy zdecydowali się na zmiany.

Zmiana przeznaczenia postoju dla taksówek na wniosek mieszkańców?

Na podobne rozwiązania decydują się drogowcy z innych miast. Tylko w Śródmieściu Warszawy wyznaczonych jest 43 postojów taksówek. W pozostałych dzielnicach zwykle od kilku do kilkunastu, choć np. na Pradze Południe jest ich 25.

- Trudno  jakoś głębiej skomentować ich wykorzystanie, bo tego specjalnie nie śledzimy, ale rzeczywiście zdarza się, pamiętam taki przypadek z zeszłego roku, gdy mieszkańcy zwracają się do nas o zmianę słabo wykorzystywanego postoju w zwykłą zatokę parkingową – mówi Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Wspomina, że dotyczyło to postoju w jednej z peryferyjnych dzielnic. - I tak się właśnie spodziewam, że gdyby były słabo wykorzystywane, bardzo szybko pojawiłyby się wnioski lokalnych środowisk, żeby wykorzystać je po prostu do ogólnodostępnego postoju – mówi stołeczny urzędnik.

Czytaj więcej

Przewoźnicy pod lupą urzędników. Uber czy Bolt mają być bezpieczniejsze

Wg danych Gdańskiego Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) na terenie całego miasta jest około 130 postojów taxi. - Dokonujemy korekty długości poszczególnych postojów, które są związane ze zmianami w organizacji ruchu, np. z powodu konieczności wydłużenia linii przystankowej, korekty pasów postojowych, poprawy widoczności przy przejściach dla pieszych lub na wniosek mieszkańców – przyznaje Patryk Rosiński, rzecznik GZDiZ.

Dodaje, że gdańscy drogowcy nie planują likwidacji ani ograniczania miejsc postoju taxi w ujęciu globalnych zmian w tym zakresie w mieście. - Obecnie zmiany, jakie mogą się pojawić wynikać będą z bieżących prac nad organizacją ruchu, wynikającą z konkretnej sytuacji w danej lokalizacji – mówi urzędnik z Gdańska.

Z kolei w ścisłym centrum Krakowa wyznaczonych jest dziewięć miejsc, gdzie mogą zatrzymywać się taksówki. – Mają one różną pojemność. Najczęściej na drogach wewnętrznych wyznaczane są na ilość 3-5 pojazdów – przekazało nam biuro prasowa Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Urzędnicy podkreślają, że postoje są wykorzystywane przy czym zaznaczyć np. należy, że oba na Placu Szczepańskim (centrum miasta) szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych mają pełne napełnienia praktycznie codziennie. – A na drogach wewnętrznych liczba postoi jest raczej stała i nie planowane są nowe postoje – mówią urzędnicy z Krakowa.

- Dokonujemy korekty długości poszczególnych postojów, które są związane ze zmianami w organizacji ruchu np. z powodu konieczności wydłużenia linii przystankowej, korekty pasów postojowych, poprawy widoczności przy przejściach dla pieszych lub na wniosek mieszkańców – przyznaje Patryk Rosiński, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Postój taxi pusty, więc będzie zlikwidowany

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Autobusy wodorowe wyjeżdząją na ulice polskich miast
Transport
Mieszkańców Krakowa czekają podwyżki biletów komunikacji miejskiej. Od kiedy?
Transport
Gdzie w Polsce uczniowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo?
Transport
Uczniowie krakowskich podstawówek w wakacje jeżdżą za darmo
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Transport
Taksówkarze tracą licencje w związku z wyższymi wymaganiami