Pierwsza polska edycja rajdu Climate Classic odbyła się 28 maja 2023 r. Blisko 350 kolarek i kolarzy złożyło wówczas honorowe deklaracje zmniejszenia własnego śladu węglowego i przemierzyło Żuławy Wiślane, aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu. Pokonywane przez kolarzy dystanse o długości 110 i 250 km były metaforą kolektywnego wysiłku potrzebnego do spowolnienia zmian klimatu.
Climate Classic: Rajd, który ma być metaforą wysiłku potrzebnego do powstrzymania katastrofy klimatycznej
W tym roku rajd wystartował z Hevelianum, tam też znalazło się miasteczko rajdu z punktami edukacyjnymi, na których odwiedzający je mogli dowiedzieć się o przyczynach i skutkach zmian klimatu. Organizatorami rajdu były Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe i wolontariusze Cycling 4 Climate. Rajd miał na celu zwiększenie świadomości na temat zmian klimatu, jego skutków i sposobów na redukcję naszego negatywnego wpływu na środowisko i klimat.
Czytaj więcej
Rozkręca się sezon rowerowy. Amatorzy jednośladów będą korzystać w tym roku z włączanych do ruchu nowych tras, ale samorządy już uruchamiają lub planują realizację kolejnych inwestycji. Pomogą w tym fundusze unijne.
- Powstrzymanie zmian klimatu to nasza wspólna odpowiedzialność. Nasilające się anomalie klimatyczne, takie jak powodzie, susze, fale upałów i pożary, pokazują, że naprawdę walczymy z czasem. Musimy podjąć zdecydowane działania już teraz! Dlatego cieszę się, że Climate Classic ponownie odbędzie się w Gdańsku. Nasz rajd ponownie będzie metaforą zbiorowego wysiłku potrzebnego do powstrzymania katastrofy klimatycznej — mówił Joost Brinkmann, współzałożyciel fundacji Cycling 4 Climate.
Rajdy z tego cyklu organizowane są również w Holandii, Belgii, Francji, Włoszech.