Jak wygrać wybory samorządowe? Powstał specjalny kurs

Jednym z najważniejszych wyzwań dla nowych samorządów wyłonionych w kwietniowych wyborach będzie usprawnienie miejskiego publicznego transportu. Grupa ekspertów z dziedziny transportu i infrastruktury znalazła sposób na zmotywowanie polityków, by ten temat stał się dla nich priorytetem: przygotowała darmowy kurs internetowy „Postaw na transport publiczny i wygraj wybory”.

Publikacja: 14.02.2024 07:56

Jak wygrać wybory samorządowe? Powstał specjalny kurs

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Kurs oferuje gotowe rozwiązania w 10 modułach wideo poświęconych określonej tematyce. Każdy moduł to kilka, kilkanaście minut skondensowanej wiedzy. Można się dowiedzieć m.in. co zaproponować mieszkańcom w kampanii wyborczej, jak wyznaczać linie komunikacji autobusowej, kształtować rozkłady jazdy, gdzie lokować przystanki, gdzie budować węzły przesiadkowe, jaki wybrać napęd do autobusów czy też jak sfinansować przewozy lub gdzie i w jaki sposób szukać oszczędności. Są wyjaśnione także zagadnienia prawne, finansowe, omówiony został temat wyzwań związanych ze zmianą zachowań transportowych mieszkańców oraz marketingu politycznego.

Czytaj więcej

Biedroń o CPK: Potrzebne. 14 mln Polaków bez dostępu do transportu publicznego

Kurs „Postaw na transport publiczny i wygraj wybory” neutralny politycznie

To w pełni społeczna i neutralna politycznie inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do osób kandydujących w tegorocznych wyborach samorządowych. Ale kurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych rozwojem transportu publicznego, niezależnie od ich związku z samorządem. Mogą w nim uczestniczyć mieszkańcy, aktywiści społeczni, urzędnicy, decydenci oraz studenci. Uczestnicy mogą dostosować naukę do swojego własnego tempa. Materiały są dostępne online, więc można uczyć się w dowolnym czasie. Dostęp do kursu nie jest ograniczony czasowo.

- Inwestycje w rozwój transportu zbiorowego są kluczowe. Potrzebujemy dużego zaangażowania wszystkich samorządów na szczeblu zarówno gminnym, jak i powiatowym. Bez inicjatywy podjętej przez polityków szczebla lokalnego, problem wykluczenia komunikacyjnego będzie się pogłębiał - mówi Piotr Franke, pomysłodawca kursu i twórca podcastu „Na dobrym torze”.

14 mln Polaków dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym

Ocenia się, że problem wykluczenia komunikacyjnego dotyczy ok. 14 mln osób. To mieszkańcy gmin, w których organizowana przez samorząd komunikacja lokalna nie istnieje. Do tego dochodzą gminy, gdzie oferta transportu publicznego jest tak słaba, że regularne dojazdy do pracy z jej wykorzystaniem stają się niemożliwe. Szczególnie wykluczoną grupą są osoby starsze, które nie są w stanie same dotrzeć do lekarza, nie mówiąc już o możliwości aktywnego uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności.

Bez inicjatywy podjętej przez polityków szczebla lokalnego, problem wykluczenia komunikacyjnego będzie się pogłębiał

Piotr Franke, pomysłodawca kursu i twórca podcastu „Na dobrym torze”

- Efektywny transport publiczny to nie tylko możliwość dostępu do usług publicznych czy poprawa jakości powietrza, ale też mniejsze koszty życia dla wielu mieszkańców, wynikające z braku konieczności posiadania własnego samochodu – podkreśla - Piotr Franke, pomysłodawca kursu i twórca podcastu „Na dobrym torze”. Szczególnie ważna dla likwidacji barier komunikacyjnych ma być współpraca pomiędzy gminami i powiatami. - Bez inicjatywy podjętej przez polityków szczebla lokalnego, problem wykluczenia komunikacyjnego będzie się pogłębiał – dodaje Franke.

Kurs „Postaw na transport publiczny i wygraj wybory” wspierają organizacje samorządowe: Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP. Dostępny jest na stronie internetowej: https://kurs.nadobrymtorze.pl/

Transport
Miasta stawiają na tramwaje. Wielkie wydatki na budowę nowych linii
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Transport
Miasta powiększają floty elektrycznych autobusów
Transport
Obniżyły się wymogi, dotyczące liczby aut elektrycznych w urzędach
Transport
Mniejsze miasta też będą niedostępne dla starych gratów
Transport
Droższe płatne parkowanie w miastach. Zmiany mocno zabolą kierowców