Coraz więcej miast z darmową komunikacją. „Chodzi o dobro i wygodę mieszkańców”

Kolejne miasto może wkrótce dołączyć do tych, które zdecydowały się wprowadzić bezpłatną komunikację miejską.

Publikacja: 13.10.2023 16:40

Zwolennicy darmowej komunikacji w Zamościu twierdzą, że przyciągnęłaby ona do autobusów miejskich wi

Zwolennicy darmowej komunikacji w Zamościu twierdzą, że przyciągnęłaby ona do autobusów miejskich więcej pasażerów

Foto: adobestock

Zamość prowadzi konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mają zdecydować: czy publiczny transport miejski będzie bezpłatny dla posiadaczy Karty Zamościanina, czy nie.

Z pomysłem likwidacji biletów w autobusach MZK wystąpiła wcześniej grupa radnych, która przygotowała nawet projekt uchwały. W czasie głosowania został jednak odrzucony, a w zamian zobowiązano prezydenta miasta Andrzeja Wnuka do zorganizowania w tej sprawie konsultacji społecznych. Będą prowadzone do 21 października.

Czytaj więcej

Autobusy i tramwaje będą jeździć częściej. Komunikacja miejska wraca z wakacji

Jak na razie, zdania są podzielone. Część przeciwników darmowych przejazdów uważa, że jeśli oni nie jeżdżą autobusami, to nie widzą potrzeby, by sponsorować je innym. - Takie działania mogą zadłużyć miasto na pokolenia. Jak ujawniono, spółka MZK od wielu lat ponosi milionowe straty, a darmowa komunikacja miejska nie poprawi jej kondycji – pisał w końcu września „Kurier Zamojski”.

Darmowa komunikacja przyciągnie więcej pasażerów?

Z kolei zwolennicy bezpłatnych przejazdów dla posiadaczy Karty Zamościanina argumentują, że autobusy jeżdżą pustawe, wpływy z biletów są niskie, a darmowa komunikacja mogłaby przyciągnąć większą liczbę pasażerów. Powołują się zarazem na przykład pobliskiego Chełma, w którym bezpłatną komunikację miejską wprowadzono jeszcze w 2021 r. Według szacunków lokalnego przewoźnika – Chełmskich Linii Autobusowych, już w ubiegłym roku frekwencja w miejskich autobusach wzrosła dzięki temu o blisko jedną czwartą. Przybyło zwłaszcza młodzieży, a także osób starszych.

Takich przykładów jest więcej. Gdy darmowe przejazdy dla mieszkańców wprowadzono wiosną 2022 r. w Starachowicach, w ciągu pierwszego roku liczba pasażerów zwiększyła się trzykrotnie. Miasto unowocześniło tabor, kupując 20 nowoczesnych autobusów, wybudowało centrum dyspozycyjne z myjnią i warsztatem. - Przewidujemy, że na koniec roku osiągniemy gigantyczną liczbę 4 milionów pasażerów. To najlepiej pokazuje, że dla bardzo wielu mieszkańców przemieszczanie się bezpłatną komunikacją autobusową stało się podstawowym sposobem poruszania się po mieście – powiedział na wrześniowej konferencji prezydent Starachowic Marek Materek. 

Czytaj więcej

Bezpłatna komunikacja działa. W tym mieście zwiększyła frekwencję trzykrotnie

Od stycznia przyszłego roku darmową komunikację miejską wprowadzi Miasteczko Śląskie położone na północnych obrzeżach aglomeracji katowickiej. Bezpłatne mają być przejazdy w ramach miasta oraz na trasie pomiędzy Miasteczkiem Śląskim a Tarnowskimi Górami dla wszystkich pasażerów. Będzie wiązało się to ze zmianą przewoźnika: autobusy należące do Zarządu Transportu Metropolitalnego obsługującego cały region zostaną zastąpione przez GTV Bus, z którym podpisano przedwstępną umowę. Roczne koszty obsługi miejskiej komunikacji miałyby wynieść 2,1 mln zł. To o 0,5 mln zł mniej niż kosztowałaby przyszłoroczna obsługa ZTM.

- Co prawda, teraz jest mowa o ok. 2,2 mln zł, ale nie mamy żadnej gwarancji, że na tym się skończy. Wcześniej składkę ustalono na 1,6 mln zł, a w tym roku musieliśmy dopłacić 0,5 mln zł. To duże ryzyko, niepewność dla gminy i wolę tego uniknąć – mówi burmistrz Miasteczka Śląskiego Michał Skrzydło, cytowany przez tarnogórski serwis Gwarek.

W wielu miastach komunikacja bezpłatna w dniu wyborów

Od ubiegłego miesiąca bezpłatna jest komunikacja miejska w Tczewie. - Za wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów przemawia przede wszystkim dobro i wygoda mieszkańców – deklarował prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. Dotychczasowy przewoźnik pozostał i ma zapewniona obsługę miejskich tras jeszcze przez rok.

W ubiegłym roku darmowe przejazdy wprowadził Malbork, rok wcześniej Lidzbark Warmiński, jeszcze w poprzedniej dekadzie zrobiła to Kościerzyna. Od marca tego roku za przejazdy nie płacą mieszkańcy Giżycka, a od stycznia – Kętrzyna, w którym pasażerowie jeżdżą autobusami  elektrycznymi.

W tym tygodniu na bezpłatną miejską komunikację zdecyduje się wiele miast, ale dotyczyć będzie jedynie niedzielnych wyborów. Jeszcze we wrześniu taki krok zapowiedziały Szczecin i Poznań, teraz dołączyła m.in. Warszawa, miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Trójmiasto, Płock, Rzeszów, Białystok czy Łomża. Samorządy zakładają, że darmowe przejazdy będą dodatkową zachętą do wzięcia udziału w wyborach.

Zamość prowadzi konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mają zdecydować: czy publiczny transport miejski będzie bezpłatny dla posiadaczy Karty Zamościanina, czy nie.

Z pomysłem likwidacji biletów w autobusach MZK wystąpiła wcześniej grupa radnych, która przygotowała nawet projekt uchwały. W czasie głosowania został jednak odrzucony, a w zamian zobowiązano prezydenta miasta Andrzeja Wnuka do zorganizowania w tej sprawie konsultacji społecznych. Będą prowadzone do 21 października.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Transport
Strefa Czystego Transportu: aplikacja pokaże, czy auto może wjechać
Transport
Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Kolej zintegrowana z autobusami
Transport
Gigantyczna inwestycja w stolicy napotyka coraz to nowe przeszkody
Transport
Na Wybrzeżu udany sezon wielkich wycieczkowców
Transport
Ilu Polaków jeździ pociągami? Najnowsze dane
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?