Ponad 1 mld zł dla samorządów na poprawę bezpieczeństwa na drogach lokalnych

Do samorządów trafi dodatkowe ponad 1 mld zł dofinansowania z RFRD, które ma pozwolić m.in. na budowę przejść dla pieszych, oświetlenie skrzyżowań czy ścieżki rowerowe.

Publikacja: 26.09.2023 15:03

Ponad 1 mld zł dla samorządów na poprawę bezpieczeństwa na drogach lokalnych

Foto: Adobe Stock

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wyjaśniła, że chodzi o przekazanie samorządom kolejnych środków z na inwestycje drogowe – ponad 1 mld zł pochodzących z nowego naboru Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które mają pozwolić na sfinansowanie 1510 zadań w całej Polsce, w tym 15 wojewódzkich, 714 powiatowych i aż 781 gminnych. KPRM dodała, że dodatkowe środki mają pozwolić na wybudowanie lub remont ponad 770 km dróg ( 380 km dróg powiatowych oraz 392 km dróg gminnych).

- To następny miliard złotych na ponad półtora tysiąca różnych projektów w całej Polsce. W polskich gminach, polskich powiatach będzie jeszcze bezpieczniej – podkreślił cytowany w piątkowym komunikacie premier Mateusz Morawiecki.

Samorządy mogą przeznaczyć rządowe dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa drogowego. KPRM zaznaczyła, że dzięki polityce rządu przez ostatnie 8 lat znacząco spadła liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, bo w porównaniu do roku 2008, było ich mniej o ponad 10 tys. Oceniła, że dzięki wprowadzonym przez rząd zmianom w kodeksie ruchu drogowego piesi są bezpieczniejsi.

- Przypomnę, że trzy miesiące temu dostaliśmy od europejskiej organizacji, dbającej o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, specjalną nagrodę – dlatego, że spadła liczba wypadków w Polsce – powiedział szef polskiego rządu.

W komunikacie podkreślono, że w 2022 roku nastąpił spadek wypadków drogowych – aż o 29 proc., a liczba osób, które zginęły na drogach zmniejszyła się o 35 proc. Przypomniano, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, powstał w 2018 r. „by Polkom i Polakom żyło się lepiej w ich małych ojczyznach”. „To dzięki niemu mieszkańcy Polski lokalnej mogą bezpiecznie podróżować po nowoczesnych drogach” – napisała KPRM.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przypomniała, że w ramach RFRD od lipca 2019 roku wybudowano, rozbudowano lub zmodernizowano 23 tys. km dróg lokalnych, a do samorządów trafiło z RFRD już ponad 16 mld zł, które pozwoliło sfinansować blisko 16 tys. inwestycji na drogach gminnych i powiatowych.

„Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to niejedyne wsparcie na rozwój infrastruktury drogowej w Polsce. W grudniu 2022 r. przyjęliśmy Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)” – przypomniała KPRM.

RPBDK zakłada realizację inwestycji drogowych w zakresie dróg krajowych, ekspresowych i autostrad – łącznie na realizację inwestycji programu ma zostać przeznaczone 294,4 mld zł, co ma pozwolić na budowę ponad 2,5 tys. km kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. To największy program drogowy w historii Polski.

W załącznikach do artykułu znajduję się lista dofinansowanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg inwestycji w podziale na województwa.

Transport
Nie ma zgody na plany poszerzenia dolnośląskiego odcinka autostrady A4
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Kolej wyda 5 mld zł na zwiększenie liczby pociągów i skrócenie czasów podróży na Śląsku
Transport
Kuszenie wyborców wizją bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czy to zadziała?
Materiał partnera
Dolny Śląsk inwestuje w kolejne nowe pociągi
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Jaka będzie przyszłość kolei aglomeracyjnej w Małopolsce