Miasta przyjazne kierowcom. Gdzie jeździ się najszybciej, parkuje najtaniej

Sosnowiec i Gdańsk - to miasta najbardziej przyjazne kierowcom. Doceniono między innymi lokalny rozwój sieci Park&Ride, dostępność stacji ładowania czy sieci carsharingowych.

Publikacja: 09.08.2023 11:00

Miasta przyjazne kierowcom.  Gdzie jeździ się najszybciej,  parkuje najtaniej

Foto: Adobe Stock

- Zestawienie uwzględnia także koszty ponoszone przez kierowców – taryfikatory stref parkowania, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon czy średnie ceny paliw - podaje krakowski magistrat. Kraków zajął drugie miejsce w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców.

Stawiają na elektryki, oraz auta współdzielone

Kolejna, siódma edycja rankingu miast przyjaznych kierowcom, opracowanego przez portale Oponeo i Yanosik, przyniosła zwycięstwo Gdańskowi, który zostawił konkurencję w tyle.

- Miejscem lidera mogliśmy cieszyć się i w ubiegłym roku. Ranking dotyczy miast powyżej i poniżej 300 tys. mieszkańców - przekazal gdański ratusz.

Jak podkreślają twórcy - główną zasadą tworzenia rankingu miast przyjaznych kierowcom jest idea „fair play”.

Miasta przyjazne kierowcom były oceniane w kilku kategoriach, pod uwagę brano m.in. prędkość jazdy, liczbę zgłoszonych kolizji, a nawet parkowanie z uwzględnieniem rozwoju sieci Park & Go.

Na jego ocenę wpływnęły również takie kryteria, jak koszty ponoszone przez kierowców w strefach płatnego parkowania, na składki ubezpieczeniowe, wymianę opon i za tankowanie.

Duże znaczenie miało również promowanie ekojazdy, co przełożyło się na dodatkowe punkty dla miast z rozwiniętym systemem carsharingowym oraz dużą ilością dostępnych stacji ładowania pojazdów zeroemisyjnych.

Autorzy podzieli miejscowości na dwie główne kategorie: do i powyżej 300 tysięcy mieszkańców.

Najluźniej w Lublinie, a wolno jeździ się po Wrocławiu

W rankingu sprawdzano też prędości prędkości jakimi poruszają się kierowcy w danych miastach.

- Korki, stan infrastruktury i roboty drogowe w miastach bezsprzecznie mają wpływ na ruch pojazdów. Ile kilometrów na godzinę osiąga się w centrach i poza nimi?

Okazuje się, że w dużych miastach w dni robocze największą prędkość w centrum bo 32 kilometry na godzinę mogą osiągać mieszkańcy Lublina, a poza centrum - 39. W Bydgoszczy odpowiednieo 29 i 32, a w Gdańsku - 31 w centrum i 38 km na godzinę poza nim.

Z kolei w Szczecinie w centrum jeździ się średnio 22 km na godzinę, a poza nim 40 km na godzinę, a we Wrocławiu odpowiednieo 24 i 34 km na godzinę.

A w przypadku miast do 300 tys. mieszkańców najlepiej pod tym względem mają kierowcy Gliwic, co prawda w centrum jeżdżą średnio po 28 km na godzinę, ale już poza nim - aż 50 km na godzinę.

W Katowicach te prędkości to 30 km w centrum i 45 km poza nim, a w Sosnowcu odpowiednio - 30 km i 43 km.

W tej kategorii najwolniej, bo zaledwie 25 km na godzinę jeździ się po centrum Kielcach, a poza nim - 37 km na godzinę.

Parkowanie tanie nie jest

W rankingu sprawdzano ile kierowcy muszą tez płacić w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego. I co? Najlepiej wypadł Sosnowiec, gdzie w centrum dotąd nie wprowadzono strefy płatnego parkowania.

Poza nim piątka polskich miast z najniższymi średnimi opłatami w strefie płatnego parkowania prezentuje się obecnie następująco:

Białystok - średnio 2,43 zł za godzinę, Częstochowa - średnio 3,45 zł za godzinę, Katowice - średnio 3,45 zł za godzinę, Szczecin - średnio 3,68 zł za godzinę, Lublin - średnio 3,75 zł za godzinę. 

A gdzie jest najdrożej. Z danych autorów rankingu wynika, że miastem z najdroższą strefą płatnego parkowania w Polsce jest Poznań. Za godzinę postoju w SPP kierowcy płacą tam aż 5,73 zł - blisko 2,4 więcej niż w Białymstoku.

Drugie miejsce od końca zajęły - ax equo - Gdańsk i Gdynia, gdzie za godzinę parkowania w strefie kierowcy zapłacić muszą aż 5,43 zł.

Wśród miast, gdzie średnia cena godzinnego parkowania w SPP przekracza 5 zł znajdziemy jeszcze: Warszawę - średnia cena 5,2 zł, Wrocław - średnia cena 5,12 zł za godzinę, Kraków - średnia cena 5,0 zł za godzinę.

Ale to Gdańsk wygrywa i Sosnowiec też

W tegorocznej edycji rankingu liderem ogólnej klasyfikacji w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców został Gdańsk. Miasto wyróżnia się na tle innych m.in. dużą siecią stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Z kolei Kraków zajął drugie miejsce w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców, które są najbardziej przyjazne kierowcom.

- Doceniono m.in. otwarcie kolejnej strefy Park&Ride, wybudowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych, dostępność aut w systemie carsharingowym, stosunkowo niskie ceny na stacjach paliw i rozsądne stawki za ubezpieczenie OC.

Podium zamykają ex aequo Szczecin (awans z 4. pozycji) i Bydgoszcz (zmiana z 5. lokaty) Największym zaskoczeniem tej edycji Rankingu jest mocny spadek Łodzi.

Jeszcze w 2022 roku znajdowała się na drugim stopniu podium, dzisiaj zajmuje dopiero 5. miejsce.

A w kategorii miast poniżej 300 tys. ieszkańców liderem został Sosnowiec, który doceniono za bezpłatne parkowanie, przystępne ceny paliw oraz niezłą płynność ruchu.

Drugie miejsce zajęła Częstochowa, która jeszcze w 2020 roku obejmowała pierwszą pozycję zestawienia.

A trzecie miejsce podsumowania przypadło Gliwicom, które w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu, wskoczyły o miejsce wyżej.

- Zestawienie uwzględnia także koszty ponoszone przez kierowców – taryfikatory stref parkowania, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon czy średnie ceny paliw - podaje krakowski magistrat. Kraków zajął drugie miejsce w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców.

Stawiają na elektryki, oraz auta współdzielone

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Gdzie w Polsce uczniowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Transport
Uczniowie krakowskich podstawówek w wakacje jeżdżą za darmo
Transport
Taksówkarze tracą licencje w związku z wyższymi wymaganiami
Transport
Powrót tramwaju numer 43 do Konstantynowa Łódzkiego
Transport
Autobus bez kierowcy woził pasażerów po Parku Śląskim
Transport
Duże utrudnienia dla pasażerów. Najwięcej remontów w wakacje