Hakerzy uderzyli w system miejskiego transportu w aglomeracji katowickiej

W środę przestał działać system Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP). Pasażerowie stracili dostęp do aplikacji pozwalającej opłacić przejazd pojazdami należącymi do ZTM, przestały działać czytniki kart, a na przystankach – tablice informacyjne.

Publikacja: 09.02.2023 23:08

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa przywracanie funkcjonalności systemu Śląskiej Karty Usług Pub

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa przywracanie funkcjonalności systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych

Foto: Adobe Stock

W czwartek biuro prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) poinformowało, że przyczyną awarii był atak hakerski. O cyberataku zostały poinformowane policja oraz służby zajmujące się bezpieczeństwem internetu oraz ochrona danych osobowych.

- Nic nie wskazuje na to, aby dane pasażerów zostały w jakikolwiek sposób naruszone lub zagrożone. System, który uległ atakowi hakerskiemu, nie przechowuje tego typu zasobów informacji. Bezpieczne są również pieniądze zgromadzone w elektronicznej portmonetce kart ŚKUP – po przywróceniu systemu, będą dostępne dla pasażerów – poinformowała w specjalnym komunikacie GZM.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa przywracanie funkcjonalności systemu ŚKUP. Dane są odtwarzane z kopii zapasowych. Konieczne jest jednak utworzenie nowej i bezpiecznej infrastruktury informatycznej, więc prace mogą potrwać kilka dni. Autorem ŚKUP jest Asseco, którą teraz wspiera zewnętrzna firma wyspecjalizowana w bezpieczeństwie systemów informatycznych.

Czytaj więcej

W Krakowie brakuje 300 mln zł na komunikację. Decyzje o oszczędnościach w lutym?

– Zachęcamy do korzystania z zewnętrznych aplikacji mobilnych: SkyCash, mPay, Mobilet, zbiletem.pl i jakdojade oraz do zaopatrywania się w bilety papierowe – radzi Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Kasować bilety papierowe należy w tradycyjnych kasownikach znajdujących się w pojazdach. W sytuacji, kiedy – z jakichkolwiek powodów – nie jest to możliwe, należy udać się do kierowcy, który skasuje bilet poprzez jego stosowne oznaczenie. Dodatkowo na czas awarii dopuszczono jeszcze jedną możliwość: pasażerowie, którzy korzystają z tramwaju, mogą skasować bilet w awaryjnie zamontowanych kasownikach dziurkujących.

Na czas awarii czasowo wprowadzono jeszcze jedną, ostatnią alternatywę dla wyżej wskazanych możliwość skasowania biletu – datę oraz godzinę skasowania biletu można samemu nanieść długopisem na jego odwrocie.

Pasażerowie, którzy posiadają na swojej karcie ŚKUP bilety wieloprzejazdowe, a w wyniku awarii muszą kupować drożej wychodzące bilety jednorazowe, będą mogli ubiegać się o zwrot różnicy w kosztach.

Transport
Budują parkingi tam, gdzie chcą mieszkańcy. Choć nie zawsze to wychodzi
Transport
Pociągami SKM nad Zalew Zegrzyński
Transport
Miasta szukają sposobu na dopłaty do zakupu elektrycznych rowerów
Transport
Po przerwie spowodowanej aktami wandalizmu do Krakowa wróciły rowery
Transport
Lokalne władze liczą na tańszy gaz do miejskich autobusów