Zostaw auto przy pętli. Coraz więcej parkingów P&R

W stolicy jest już 16 parkingów „Parkuj i Jedź” z ponad 4,6 tys. miejsc postojowych dla samochodów i prawie tysiącem dla rowerów.

Publikacja: 25.04.2022 13:48

Zostaw auto przy pętli. Coraz więcej parkingów P&R

Foto: Adobe Stock

Jesienią przybędzie kolejny. W takie miejsca postojowe inwestują też inne samorządy. - Tworzenia parkingów P&R to realizacja istotnego elementu polityki miasta. Ma na celu poprawę komunikacji i zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do śródmieścia, a tym samym ograniczenia korków i smogu – mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Pozwalają uniknąć korków w centrum

Piętnaście lat temu w Warszawie oddano do użytku parking „Parkuj i Jedź” Metro Marymont. Ma trzy poziomy i ponad 400 miejsc postojowych.

- Był to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, w którym kierowcy mogli zostawić samochód i kontynuować podróż komunikacją miejską – wspomina Jakub Leduchowski, ze stołecznego ratusza.

Prace nad tą inwestycją rozpoczęły się już w 1999 roku, kiedy to Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie ustaleń wiążących gminy warszawskie (wówczas stolica była związkiem komunalnym 11 gmin) przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie ustaleń dla systemu parkingów strategicznych „Parkuj i Jedź”.

Po etapie przygotowań i kilku powtórzonych przetargach w 2005 roku podpisano umowy na zaprojektowanie i wybudowanie trzech parkingów – przy stacjach metra Wilanowska i Marymont oraz przy ulicy Połczyńskiej.

Roboty rozpoczęły się w 2006 roku, a rok później kierowcy zaparkowali samochody na pierwszym tego typu parkingu w stolicy – przy stacji metra Marymont.

Dziś sieć warszawskich parkingów P+R to 16 obiektów na ponad 4,6 tys. miejsc postojowych dla samochodów i prawie tysiąc dla rowerów.

Najnowszy parking, przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań – otwarto w lutym tego roku. Kierowcy zyskali 235 miejsc postojowych, a rowerzyści mogą tam zostawić 140 jednośladów.

Parkingi dobrze wyposażone

Z takich parkingów można korzystać bez dodatkowych opłat na podstawie biletów ZTM od dobowego wzwyż lub uprawnień do korzystania z bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego w stolicy.

- Wraz z rozwojem pojazdów o alternatywnych źródłach napędu, unowocześniano także parkingi przesiadkowe. Zaczęto m.in. instalować na ich terenie ładowarki do samochodów i rowerów elektrycznych – wylicza stołeczny ratusz.

Obecnie właściciele samochodów elektrycznych mają do dyspozycji 34 stanowiska do ładowania na 12 parkingach, a rowerzyści – pięć.

We wrześniu tego roku ma zostać oddany do użytku kolejny parking P+R – przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki na linii radomskiej, w sąsiedztwie ulicy Karczunkowskiej.

Znajdzie się tam nie mniej niż 136 miejsc postojowych dla aut i ponad 40 miejsc dla rowerów.

- Finalizowane są także prace nad bezobsługowym systemem pobierania opłat, który ma bazować na odczytach tablic rejestracyjnych – mówi Jakub Leduchowski.

Promują komunikację miejską

Podobne parkingi są też w innych miastach. W Poznaniu pierwszy ruszył w lutym 2018 roku przy przystanku PST Szymanowskiego.

- Kierowcy dojeżdżający do stolicy Wielkopolski z północy mogą tam zostawić auto i wygodnie przesiąść się na jedną z linii Poznańskiego Szybkiego Tramwaju – mówi Bartosz Trzebiatowski.

W ub. roku parking P&R powstały przy św. Michała, Biskupińskiej i rondzie Starołęka. Na wszystkich jest w sumie 337 miejsc postojowych.

  - Realizacja idei P&R ma zachęcać mieszkańców do łączenia różnych środków transportu i zwiększać wykorzystanie transportu zbiorowego. Jest to praktyczna i konkretna oferta dla osób, które dojeżdżają do stolicy Wielkopolski z innych miejscowości lub z obszarów peryferyjnych miasta – mówi Bartosz Trzebiatowski.

Podkreśla, że taryfa Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu zachęca do łączenia przejazdów samochodem i komunikacją miejską , bo dzięki biletowi okresowemu na karcie PEKA z parkingów P&R można korzystać bezpłatnie.

Osoby, które nie korzystają z biletu okresowego muszą wykupić bilet za 10 zł, na podstawie którego mogą później podróżować komunikacją miejską w godzinach działania parkingów.

Jak zauważa rzecznik poznańskiego ZTM w ostatnich latach w gminach tworzących Metropolię Poznań powstało 39 parkingów o łącznej liczbie miejsc parkingowych wynoszącej prawie 2500, a kolejne są w trakcie realizacji.

Parkingi stanowiące element zintegrowanych węzłów przesiadkowych, głównie przy stacjach kolejowych, powstają w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Bartosz Trzebiatowski podkreśla, że istniejące w Poznaniu parkingi P&R cieszą się rosnącą popularnością.

Ze statystyk ZTM wynika, że w tym roku największym powodzeniem cieszy się otwarty w marcu 2021r. obiekt przy ulicy Św. Michała. Średnia zajętość miejsc na tym parkingu rośnie od początku roku i w marcu sięgnęła 64 proc.

Władze Poznania planują kolejne obiekty tego typu m.in. na Górczynie oraz na Junikowie, przy stacji kolejowej.

Taki parking to też oszczędności

A w Gdańsku funkcjonuje obecnie osiem parkingów o charakterze Parkuj i Jedź. - Znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej bądź pętli autobusowo-tramwajowych. Z kolei parking Parkuj i Jedź w Osowej zlokalizowany jest przy stacji PKP – mówi Jędrzej Sieliwończyk, z gdańskiego magistratu.

W sumie jest na nich 963 miejsca postojowe, 47 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych oraz 234 dla rowerów 

Gdańskie parkingi Parkuj i Jedź są czynne przez całą dobę, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Na większości z nich znajdują się specjalnie wyznaczone miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych, a także stojaki, przy których można zaparkować rower. 

Parkingi pozwalają mieszkańcom na zostawienie auta tuż przy przystanku autobusowym, tramwajowym lub kolejowym i kontynuowanie podróży – najczęściej do centrum miasta lub innych uczęszczanych dzielnic – środkami transportu zbiorowego. 

Ich tworzenie to także oszczędność pieniędzy, które trzeba by wydać na postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania bądź na innym płatnym parkingu.

- W dalszej perspektywie pozostawianie samochodów na parkingach Parkuj i Jedź przekłada się na oszczędności związane ze zużyciem paliwa, zmniejsza korki w centrum miasta i wpływa pozytywnie na środowisko – dodaje Jędrzej Sieliwończyk.

Jesienią przybędzie kolejny. W takie miejsca postojowe inwestują też inne samorządy. - Tworzenia parkingów P&R to realizacja istotnego elementu polityki miasta. Ma na celu poprawę komunikacji i zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do śródmieścia, a tym samym ograniczenia korków i smogu – mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Pozwalają uniknąć korków w centrum

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
W złym stanie prawie połowa dróg w Polsce. Nowy raport
Transport
Potrzebne stacje dla wodorowej floty
Transport
Największy atak w historii. Oszuści wzięli na cel miejską komunikację
Transport
Strefa płatnego parkowania w Warszawie powiększy się jesienią
Transport
Rekreacja w mieście. Jak dojechać na tereny zielone komunikacją publiczną
Transport
Rowerzyści w Krakowie sami naprawiają ścieżki rowerowe. Urzędnicy nie są zadowoleni