Przybywa elektrycznych autobusów w polskich miastach

Pięć nowych, ekologicznych autobusów elektrycznych marki Solaris jest już w zajezdni autobusowej PKM Katowice. Po Krakowie jeździ 50 podobnych pojazdów. Do takich zakupów szykują się także inni przewoźnicy.

Publikacja: 07.06.2021 14:05

Przybywa elektrycznych autobusów w polskich miastach

Foto: materiały prasowe

– Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z funkcjonującymi już centrami przesiadkowymi to kolejny czynnik, który ma zachęcić mieszkańców do korzystania z tych rozwiązań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Czytaj także: Elektryczne autobusy za 138 mln zł trafią na Śląsk

Mają automatyczną klimatyzację

Autobusy Solaris Urbino 12 electric wyjechały już na swoje trasy. Jednorazowo mogą przewieźć 80 pasażerów. Mają 29 miejsc siedzących.

Pojazdy są wyposażone m.in. w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej.

Jest w nich także duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską (pokazującą m.in. informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, datę i godzinę), głosowe zapowiedzi przystanków z przyciskami oznaczonymi alfabetem Braille’a.

W autobusach zamontowano monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy.

Wyposażenie obejmuje także dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” i platformę dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmową sieć Wi-Fi dla pasażerów.

A całość wyposażenia dopełnia zestaw urządzeń ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych), umożliwiający m.in. zakup biletu w pojeździe.

Katowickie MPK za pojazdy i ładowarki plug-in zapłaciło 12,4 mln zł. Część środków – to dotacje unijne.

– Zakup autobusów nisko i zeroemisyjnych to nasz wkład w ochronę czystości powietrza. Nowoczesne technologicznie pojazdy oznaczają znaczne obniżenie emisji spalin, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko  – mówi Roman Urbańczyk, Prezes Zarządu PKM Katowice. W sumie przewoźnik w ostatnich latach zakupił 135 autobusów niskoemisyjnych, z czego 20 ma napęd elektryczny.

Większa flota elektryczna

A krakowskie MPK w tym roku wzbogaciło się o 50 autobusów elektrycznych firmy Solaris. Pierwsze z nich wyjechały na ulice miasta w marcu, ostatni – kilka dni temu.

– Od wielu lat inwestujemy w bezemisyjne autobusy. To przecież właśnie Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym w 2014 roku została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Kraków był także pierwszym dużym miastem, w którym zostały wycofane wszystkie autobusy z silnikami poniżej normy Euro5  – przypomniał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Czytaj także:  Elektryczne czy wodorowe? Ponad miliard na zielone autobusy

Teraz udział pojazdów zeroemisyjnych we flocie krakowskiego przewoźnika zwiększył się do ok. 14 proc. (to więcej niż zakłada ustawa o elektromobilności – od 2022 roku udział pojazdów zeroemisyjnych w taborze MPK SA powinien wynosić co najmniej 10 proc.).

Krakowskie MPK swoje elektryczne autobusy zakupiło dzięki otrzymanemu dofinansowani
ze środków Unii Europejskiej.

Mniejsze miasta też chcę mieć elektryki

Autobusów elektrycznych w miastach będzie jeszcze więcej. PKM Katowice podpisało już umowę na zakup kolejnych pięciu autobusów przegubowych, tym razem ze środków własnych. Umowa dotyczy dostawy fabrycznie nowych ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich. Pojazdy trafią do PKM Katowice w pierwszym kwartale przyszłego rok

Kraków też chce inwestować w takie pojazdy. – Będziemy kontynuować zamówienia przyjaznych dla środowiska autobusów. Na początku tego roku złożyliśmy wniosek do programu Zielony Transport Publiczny o dofinansowanie zakupu kolejnych 40 przegubowych autobusów elektrycznych. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie oceniony to już wkrótce bezemisyjne pojazdy będą stanowić ok. 20 proc. naszej floty” – zapowiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie.

Na początku roku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sumie wpłynęły wnioski z 33 miast z 14 województw w sprawie dotacji na zakup autobusów napędzanych prądem lub wodorem. Jej pula wynosiła aż 1,1 mld zł.

Jak podawał NFOŚiGW aż 20 samorządów na zakup autobusów elektrycznych zdecydowało się pierwszy raz. W przewadze były to średniej wielkości miejscowości (20 miast poniżej 100 tys. mieszkańców). To m.in.: Chełm, Wejherowo, Grudziądz, Mińsk Mazowiecki, Olsztyn, Piotrków Trybunalski.

Fundusz już zapowiedział, że jeszcze w tym roku przygotowuje drugą fazę programu „Zielony transport publiczny”. Ale jeśli będzie mogła ona być finansowana ze środków z KPO.

– Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z funkcjonującymi już centrami przesiadkowymi to kolejny czynnik, który ma zachęcić mieszkańców do korzystania z tych rozwiązań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Czytaj także: Elektryczne autobusy za 138 mln zł trafią na Śląsk

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Komunikacja miejska na wakacjach. Mniej autobusów i tramwajów w rozkładach
Transport
Czego oczekują pasażerowie komunikacji miejskiej? Nowe badanie
Transport
Przepisy nie pomagają samorządom, wraków w miastach przybywa
Transport
Zamiast taksówek, na postojach staną wszystkie auta
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Transport
Bez polskiego prawa jazdy nie będą wozić pasażerów
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży