Samorządy promują wybitnych. Dają im honorowe obywatelstwo

Wieloletnia dyrektorka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach prof. Joanna Wnuk-Nazarowa otrzymała we wrześniu tytuł honorowego obywatela Katowic. Podobne tytuły przyznają też inne samorządy.

Publikacja: 22.09.2021 12:29

Samorządy promują wybitnych. Dają im honorowe obywatelstwo

Foto: Shutterstock

- To dowód uznania za zasługi dla miasta, całokształt dokonań oraz postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla mieszkańców – mówi Dagmara Chylewska- Olech, z krakowskiego magistratu.

Czytaj więcej

Za życia honorowy obywatel, po śmierci… nie. Albo wcześniej

Katowice miastem muzyki

W tym roku tytuł honorowego obywatela Katowic został przyznany prof. Joannie Wnuk-Nazarowej, wieloletniej dyrektorce Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Lokalne władze doceniły m.in. jej wkład w budowę nowej siedziby Orkiestry.

- Lata sprawowania przez Joannę Wnuk-Nazarową funkcji dyrektora zapisały się znaczącymi osiągnięciami zarówno instytucji NOSPR-u, jak i katowickiej Orkiestry. To dzięki rozległym kontaktom pani profesor, jej rozpoznawalności w całym kraju i na świecie, NOSPR jest dziś jedną z wiodących zespołów filharmonicznych w Europie, zapraszanym przez renomowane ośrodki kulturalne z całego globu – mówił podczas wrześniowej sesji Rady Miasta, Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent dodał, że nie sposób pominąć zasług Joanny Wnuk Nazarowej w sfinalizowaniu gmachu NOSPR-u, w którym mieści się powszechnie ceniona sala koncertowa, umożliwiająca zapraszanie do Katowic uznanych wykonawców różnych nurtów muzycznych.

- Wielką zasługą Joanny Wnuk-Nazarowej jest stworzenie nowej marki Katowic jako miasta muzyki — zauważył prezydent Krupa.

W Katowicach tytuł nie wiąże się z żadnymi realnymi przywilejami. - Ma jedynie prestiżowy charakter. Osoby wyróżnione otrzymują jedynie okolicznościowy dokument „Akt nadania” oraz symboliczny „klucz do miasta” – mówi Krzysztof Kaczorowski, z katowickiego magistratu.

Z informacji przekazanych przez miasto wynika, że przed 1990 rokiem był przyznawany tytuł „Honorowy Obywatel Katowic". Aż od 1892 roku, również w okresie okres międzywojennym, a także kontynuowany w czasach PRL).

- Jednak w tej kwestii Muzeum Historii Katowic stoi na stanowisku, że nie istnieje w żadnej literaturze wiarygodny, kompletny i w pełni potwierdzony wykaz honorowych obywateli Katowic – dodaje Krzysztof Kaczorowski.

A Kraków Andrzeja Mleczki

Olga Tokarczuk – wybitna pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 i Andrzej Mleczko – znany artysta, rysownik, satyryk, obchodzący jubileusz 50-lecia pracy twórczej zostali Honorowymi Obywatelami Krakowa.

Jeszcze jesienią na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa zostaną wręczone tytuły honorowego obywatela Oldze Tokarczuk, noblistce z 2018 roku oraz Andrzejowi Mleczce, znanemu artyście, rysownikowi i satyrykowi, który w tym roku obchodzi 50. lecie pracy twórczej.

Wnioski takie zgłosił Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec. A w przypadku Olgi Tokarczuk poparło go dodatkowo Wydawnictwo Literackie. Krakowscy radni poparli te wnioski podczas sesji, która odbyła się 9 czerwca.

W Krakowie – inaczej niż w innych dużych miastach tylko cztery osoby w czasie kadencji mogą otrzymać taki tytuł. I to nie tylko Polacy, ale też obcokrajowcy.

W 2019 honorowym obywatelem Krakowa został profesor Antoni Dziatkowiak - lekarz, kardiochirurg.

Honorowi mają darmowe przejazdy w mieście

W stolicy tytuł honorowego obywatela Warszawy był przyznawany nadawany w latach 1918-1929 przez Radę Miejską osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy.

- Tradycja przyznawania wyróżnienia została wznowiona w 1992 roku , a samo przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców – mówi  Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

W tym roku godność Honorowego Obywatela otrzymali: pośmiertnie Jolanta Brzeska, działaczka lokatorska oraz prof. Andrzej Rzepliński.

W Warszawie osoba wyróżniona tytułem otrzymuje: dyplom nadania godności, medal, odznakę oraz legitymację. Uroczystego wręczenia dokonuje przewodniczący Rady Warszawy oraz prezydent miasta na uroczystej sesji z okazji Dnia Pamięci Warszawy albo na innej uroczystości. 

- Osoby otrzymujące najwyższe warszawskie odznaczenie wpisują się do Księgi Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy, którą prowadzi Przewodniczący Rady. Wyróżnieni mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w sesjach Rady Miasta, uroczystościach miejskich czy imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i innych organizowanych przez miasto – podaje stołeczny ratusz.

Dodatkowo honorowy obywatel ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej) oraz do bezpłatnego parkowania pojazdami samochodowymi

Również w Poznaniu honorowi obywatele Miasta są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów lokalnym transportem zbiorowym organizowanym przez miasto.

W stolicy Wielkopolski takie tytuły są przyznawane od 1990 roku, w pierwszej kadencji samorządu terytorialnego.

- Przed tzw. reformą samorządową pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Poznania wyróżniono w 1920 roku – opowiada Olga Kaczmar, dyrektor Biura Rady Miasta Urzędu Miasta Poznania.

W tym roku taki tytuł nadano Teresie Zarzeczańskiej-Różańskiej. - Powodem tego wyróżnienia było uznanie zasług dla rozwoju sportu i wychowania młodzieży, a także osiągnięć sportowych, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć w pływaniu na długich dystansach – mówi dyr. Kaczmar.

Dodaje, że nadawanie honorowego obywatelstwa ma charakter przede wszystkim kurtuazyjny i nie określono wymiernych korzyści dla osób, którym przyznaje się to wyróżnienie.

- To dowód uznania za zasługi dla miasta, całokształt dokonań oraz postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla mieszkańców – mówi Dagmara Chylewska- Olech, z krakowskiego magistratu.

Katowice miastem muzyki

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Kultura
Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się
Kultura
Zwycięzcy Eurowizji na Open'er Festival. Jakie inne gwiazdy zobaczymy w Polsce?
Kultura
Co warto zobaczyć w ferie w Zakopanem, Rabce i Karpaczu