Aktualizacja: 05.02.2025 10:33 Publikacja: 31.08.2020 17:13
Foto: fot.: Maciej Rałowski
Historia rzeszowskiego festiwalu sięga roku 2018, kiedy to dyrektor Teatru im. Siemaszkowej, Jan Nowara, w porozumieniu zawiązanym z pięcioma dyrektorami teatrów na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech i w Czechach wymyślił i powołał do życia rotacyjny (w każdym roku odbywa się w innym kraju) Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE. Jego pierwsza edycja miała miejsce w Rzeszowie, druga zaś, w 2019 roku w słowackich Koszycach. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie z kolei w litewskich Trokach, które to miasto pełni w tym roku zaszczytną funkcję Litewskiej Stolicy Kultury 2020. Pierwsza edycja Festiwalu, ta z 2018 roku, cieszyła się tak wielkim powodzeniem wśród rzeszowian i gości, że gdy właściwy festiwal TRANS/MISJE wyprowadził się do Koszyc, dyrektor Jan Nowara w porozumieniu z marszałkiem województwa podkarpackiego, Władysławem Ortylem, postanowili nie zostawiać pustego miejsca na mapie kulturalnej Rzeszowa. W ten sposób powstał festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki (zwany „małymi” TRANS/MISJAMI w odróżnieniu od pierwotnych, tzw. „dużych” TRANS/MISJI). Myśl przewodnia festiwalu pozostała bez zmian: ma to być wciąż spotkanie kultur, mentalności i artystycznej wrażliwości Artystów z Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej (stąd nazwa Wschód Sztuki). Program tegorocznej, drugiej edycji „małych” TRANS/MISJI na skutek pandemii kilka razy zmieniał swoje oblicze, ważne jednak, że ostatecznie festiwal się odbył, stając się jedną z pierwszych dużych imprez teatralnych, przywracających wiarę w popandemiczną normalność. Ostatecznie udało się zaprosić do Rzeszowa artystów z trzech krajów: Litwy, Rumunii i Bułgarii. Program festiwalu został oczywiście uzupełniony przez bogatą prezentację wydarzeń kulturalnych, wyprodukowanych przez organizatora festiwalu, Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Funkcję Gospodarzy Festiwalu pełnili zaś dyrektor Jan Nowara oraz Jagoda Skowron – jego pełnomocniczka i rzeczniczka prasowa Teatru im. Siemaszkowej, a także kuratorka TRANS/MISJI.
Jarmarki Bożonarodzeniowe zyskują w Polsce na coraz większej popularności. Co roku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności, przedsiębiorców oraz odwiedzających gości.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Aby chronić zdrowie krakowian władze miasta zdecydowały się wprowadzić Strefę Czystego Transportu (SCT) na terenie całego miasta. Stolica Małopolski podążyła tu drogą m.in. Londynu.
Stolica Pomorza będzie w 2025 roku gospodarzem najważniejszej światowej konferencji rowerowej. Impreza odbędzie się pod hasłem „Energising solidarity”, które uwzględnia dziedzictwo miasta.
Gdańsk stale rozwija swój wizerunek miasta rowerowego, szeroko wykorzystując rower w transporcie, rekreacji i turystyce.
Digitalizacja 511 tysięcy operatów geodezyjnych i przygotowanie 40 baz danych tworzących Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny - tym może pochwalić się Pomorze Zachodnie.
Impact jest jednym z tych wydarzeń, dla których 2024 rok był wyjątkowo udany. Kolejny rekord frekwencji, sprowadzenie do Polski Michelle Obamy, pierwsza edycja w Bukareszcie to niektóre z nich. Rok 2025 nie będzie gorszy - swą obecność na wydarzeniu potwierdził już Barack Obama!
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Rekordowa liczba rejestracji, cyfryzacja zakupów i zmieniające się preferencje konsumentów – wszystko to może świadczyć o tym, że branża motoryzacyjna weszła na zupełnie nowy poziom.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z dyrektywą SUP (Single-Use Plastics), wszystkie jednorazowe butelki PET wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą zawierać co najmniej 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu.
Ferie zimowe to dla wielu z nas okazja do bliższych lub dalszych wyjazdów. Wczoraj na stoki narciarskie ruszyli mieszkańcy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zimowy odpoczynek czeka od 3 lutego turystów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Klienci VeloBanku będący w podróży, docenią liczne udogodnienia dostępne w aplikacji mobilnej. Niezastąpiony w zagranicznych kurortach narciarskich może okazać się VeloKantor, dzięki któremu w aplikacji wymienimy złotówki na jedną z wielu popularnych walut. Do tego ubezpieczenie turystyczne czy możliwość zapłaty za przejazd autostradami. Na klientów czeka też program VeloKorzyści. Można zyskać rabaty do sklepów stacjonarnych i internetowych, a nawet zadbać o swoje zdrowie.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
50 proc. firm z różnych branż weryfikuje w Biurze Informacji Gospodarczej wiarygodność finansową kontrahentów przed podjęciem współpracy, w tym aż 61 proc. w sektorze przemysłu – wynika z badania Skaner MSP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas