Czas na Gdańsk. Wykorzystać w pełni potencjał roweru

Gdańsk stale rozwija swój wizerunek miasta rowerowego, szeroko wykorzystując rower w transporcie, rekreacji i turystyce.

Publikacja: 27.10.2023 16:56

Czas na Gdańsk. Wykorzystać w pełni potencjał roweru

Foto: katatonia

Materiał przygotowany przez Urząd Miejski w Gdańsku

Obecnie infrastruktura rowerowa obejmuje ponad 850 km różnego rodzaju dróg rowerowych. Część z nich to elementy trzech tras EuroVelo, które przebiegają przez miasto: EuroVelo 9, Trasa Bałtycko-Adriatycka, EuroVelo 10, Bałtycka Trasa Rowerowa i EuroVelo 13, Szlak Żelaznej Kurtyny.

Gdańsk ma śmiałe plany strategiczne, których realizacja pozwoli w pełni wykorzystać potencjał roweru. Od ponad 20 lat miasto realizuje inwestycje i projekty rowerowe, a od 10 ma spójną strategię rozwoju sieci tras rowerowych, która została doceniona przez organizacje rowerowe. W 2019 roku przyjęło Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP).

Velo-city – międzynarodowa marka

Ukoronowaniem dotychczasowych działań władz miasta jest przyznanie Gdańskowi organizacji największej międzynarodowej konferencji rowerowej. Gdańska edycja Velo-city 2025 odbędzie się w czerwcu w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Amber Expo Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Organizatorami wydarzenia są Europejska Federacja Cyklistów, Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Międzynarodowe Targi Gdańskie Sp. z o.o., Polska Unia Mobilności Aktywnej – PUMA oraz Gdańska Organizacja Turystyczna.

Velo-city to najważniejsza międzynarodowa konferencja rowerowa. To coroczne spotkanie szeroko rozumianej branży związanej z komunikacją rowerową, służące nawiązywaniu kontaktów i wzajemnemu inspirowaniu się do propagowania zielonej transformacji miast. Od pierwszej edycji w 1980 roku impreza stała się flagowym wydarzeniem Europejskiej Federacji Cyklistów, gromadząc rokrocznie setki uczestników z kilkudziesięciu krajów.

Velo-city ma wielkie znaczenie w promowaniu roweru jako zdrowego i przyjaznego dla środowiska środka transportu i rekreacji. Dużo uwagi poświęca się roli projektowania uniwersalnego, aby zapobiegać wykluczeniu najsłabszych użytkowników przestrzeni publicznych, tj. osób starszych i dzieci. Z kolei towarzyszące kongresowi targi stanowią okazję do zaprezentowania powiązanych tematycznie innowacji technologicznych. W zeszłym roku Velo-city odbyło się w pięknej Lublanie, w 2023 odbędzie się w Lipsku w dniach 9-12 maja, a edycja 2024 w Gandawie. W miastach, które gościły Velo-city na przestrzeni lat, zauważono wzrost udziału roweru w codziennym transporcie.

Wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń

Nie ma wątpliwości, że podobnie będzie przy okazji gdańskiej odsłony wydarzenia. Ta edycja będzie też impulsem do dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w naszym mieście. Organizacja tak prestiżowej konferencji o światowym zasięgu ugruntowuje pozycję Gdańska w zaszczytnym gronie najbardziej rowerowych miast To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i poszukiwania inspiracji, które pomogą efektywnie wykorzystać rowerowy potencjał naszego miasta.

Konferencja to również mnóstwo imprez towarzyszących, które będą wielką atrakcją dla mieszkańców. Możemy spodziewać się przyjazdu ponad tysiąca uczestników z całego świata. W tym gronie będą nie tylko eksperci i reprezentanci najważniejszych organizacji rowerowych, ale też przedstawiciele instytucji rządowych, samorządów, zachodnich NGO oraz biznesu.  

– Gorąco wierzę, że zdecydowana większość uczestników, zachwyci się Gdańskiem i uwzględni stolicę Pomorza w planach swoich podróży rowerowych. Ten, znany już z poprzednich dużych wydarzeń odbywających się w Gdańsku, „efekt powrotów” oraz promocyjny aspekt tej imprezy są nie do przecenienia – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Foto: UM w Gdańsku

Foto: UM w Gdańsku

Materiał przygotowany przez Urząd Miejski w Gdańsku

Obecnie infrastruktura rowerowa obejmuje ponad 850 km różnego rodzaju dróg rowerowych. Część z nich to elementy trzech tras EuroVelo, które przebiegają przez miasto: EuroVelo 9, Trasa Bałtycko-Adriatycka, EuroVelo 10, Bałtycka Trasa Rowerowa i EuroVelo 13, Szlak Żelaznej Kurtyny.

Pozostało 91% artykułu
Sponsorowane
„To pora na wesołość!”. Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy w Podkowie Leśnej
Sponsorowane
Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Czym jest i czemu ma służyć?
Sponsorowane
Velo-city 2025, czyli energetyzująca solidarność Gdańska
Sponsorowane
Najlepszy w Polsce system informacji przestrzennej już działa
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sponsorowane
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie bije rekordy