Velo-city 2025, czyli energetyzująca solidarność Gdańska

Stolica Pomorza będzie w 2025 roku gospodarzem najważniejszej światowej konferencji rowerowej. Impreza odbędzie się pod hasłem „Energising solidarity”, które uwzględnia dziedzictwo miasta.

Publikacja: 30.10.2023 14:45

Velo-city 2025, czyli energetyzująca solidarność Gdańska

Foto: mat.pras.

Materiał przygotowany przez Urząd Miejski w Gdańsku

Już dzisiaj Miasto Gdańsk zaprasza do udziału w światowym kongresie rowerowym Velo-city 2025. Miasto jest znakomicie przygotowane na organizację corocznej konferencji i spełnia wszystkie warunki, aby być pierwszym miastem w tej części Europy, które będzie gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia.

Zaproponowany przez Gdańsk temat przewodni Velo-city w Gdańsku w 2025 zyskał uznanie komisji ECF. To „Energising solidarity” czyli energetyzująca solidarność. Hasło to uwzględnia dziedzictwo miasta i jego zaangażowanie w promowanie zmian społecznych poprzez popularyzację komunikacji rowerowej.

Niezapomniane przeżycie

- ECF z radością przyznaje organizację Velo-city 2025 Gdańskowi – wspaniałemu miastu, które konsekwentnie stawia na rozwój ruchu rowerowego. Jest jednym z kluczowych miast w sieci tras rowerowych EuroVelo. To tu krzyżują się 3 ważne europejskie szlaki. Po dekadach współpracy z Gdańskiem w ramach naszej sieci Cities and Regions for cycling jesteśmy przekonani, że Velo-city 2025 będzie niezapomnianym wydarzeniem – mówi Jill Warren, dyrektor generalny ECF.

- Codzienne korzystanie z roweru jest najbardziej ekologicznym i efektywnym sposobem na podróżowanie po mieście. Dlatego też od wielu lat stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej w Gdańsku. Wspierają nas w tym również sami mieszkańcy, skutecznie proponując i przegłosowując kolejne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Prowadzone przez nas pomiary potwierdzają, że gdańszczanki i gdańszczanie coraz chętniej korzystają z tego środka transportu. Dlatego cieszę się, że najważniejszy światowy kongres rowerowy Velo-city w 2025 roku odbędzie się właśnie w Gdańsku – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

Miasto solidarności

Gdańsk jest znany jako miasto, w którym narodziła się Solidarność - niezależny związek zawodowy, który odegrał kluczową rolę w obaleniu rządów komunistycznych w Polsce. Velo-city Gdańsk czerpie z tego dziedzictwa, dlatego tematem przewodnim wydarzenia będzie solidarność. Miasto ma nadzieję, że zainspiruje społeczność rowerową do promowania jazdy na rowerze jako sposobu na solidarne oszczędzanie energii, nie tylko tej elektrycznej czy pochodzącej z surowców. Chodzi też o wzmacnianie energii w działaniu społecznym i wzajemnej inspiracji każdego z nas.

W okresie poprzedzającym wydarzenie miasto dalej zamierza rozwijać ruch rowerowy. Działania obejmą m.in. budowę sieci ekostrad o długości 36,8 km oraz  modernizację 30 km tras rowerowych. Ponadto planowane jest nadanie priorytetu ruchowi rowerowemu w 16 kluczowych miejscach gdańskiej sieci drogowej oraz przebudowa ośmiu przejazdów rowerowych w miejscach, gdzie krzyżują się one z głównym drogami. Kontynuowany będzie rozwój stref 30 km/h oraz modernizacja rekreacyjnych i dojazdowych tras rowerowych. W 2023 roku wznowiony został system rowerów publicznych MEVO 2.0, w którym 75% całej floty rowerów będzie wspomagane elektrycznie.

Foto: UM w Gdańsku

Foto: UM w Gdańsku

Sponsorowane
„To pora na wesołość!”. Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy w Podkowie Leśnej
Sponsorowane
Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Czym jest i czemu ma służyć?
Sponsorowane
Czas na Gdańsk. Wykorzystać w pełni potencjał roweru
Sponsorowane
Najlepszy w Polsce system informacji przestrzennej już działa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Sponsorowane
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie bije rekordy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego