Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz to związek 20 miast, gmin i powiatów z zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Obszar ten zamieszkuje ponad 600 000 osób. Celem Stowarzyszenia jest między innymi wspólne rozwijanie potencjału gospodarczego i turystycznego regionu. Działalność Metropolii Bydgoszcz w skuteczny sposób wspiera proces pogłębiania naturalnej współpracy, budowania pozytywnych relacji i wzajemnego zaufania między partnerami, a także rozwijania poczucia wspólnoty metropolitalnej wśród mieszkańców poszczególnych miejscowości.

Bydgoszcz, główne miasto Metropolii, postrzegane było przez lata jako ośrodek przemysłowy, skupiający firmy z branży chemicznej, spożywczej czy elektromaszynowej. Był to wizerunek prawdziwy, choć niepełny. Dzisiejsza Bydgoszcz-wspólnie z gminami Metropolii -zachwyca turystów bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową, a także przyciąga – jak magnes, kolejnych znaczących inwestorów. Z roku na rok region pnie się do góry w rankingach najprężniej rozwijających się ośrodków gospodarczych
w Polsce. Atrakcyjność Bydgoszczy, jako miejsca do prowadzenia biznesu, potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. pierwsze miejsce w rankingu Banku Światowego „Doing Business in Poland 2015″, dwukrotnie przyznany tytuł „Emerging City of the Year” w konkursie GEE Shared Servicesand Outsourcing Award w2016 i 2019 r. czy wyróżnienia w innych prestiżowych plebiscytach branży nieruchomości, jak CIJ Awards Poland czy Eurobuild Awards.

Zróżnicowana gospodarka

Dobrze rozwinięty bydgoski sektor produkcyjny nadal odgrywa ważną rolę. Chociaż firmy z sektora przemysłowego stanowią niecałe 9% ogólnej liczby podmiotów gospodarczych działających na terenie Bydgoszczy, zatrudnienie w nich znajduje ponad 50% wszystkich osób pracujących w mieście. Jednak Bydgoszcz to nie tylko przemysł. W ciągu ostatnich 20 lat, miasto przeszło praw-dziwą metamorfozę, wyrastając do rangi jednego z kluczowych ośrodków IT oraz usług dla biznesu. Bydgoszcz konsekwentnie wdraża politykę „miasta otwartego na outsourcing” i zabiega o to, by stwarzać możliwie najlepsze warunki dla inwestorów również innych branż np. BPO/SSC. W efekcie tych działań, sektor nowoczesnych usług bizne¬sowych odnotowuje w mieście spektakularny rozwój. Bydgoszcz w stosunkowo niedługim czasie stała się siedzibą ok. 60 centrów usług BPO, SSC, IT, R&D, a liczba utworzonych miejsc pracy dynamicznie wzrosła z poziomu 1000 w 2010 r. do ponad 11000 w chwili obecnej.

Potencjał Bydgoszczy zauważa coraz więcej międzynarodowych firm, które decydują się otwierać tu swoje oddziały, doceniając dogodne położenie miasta na mapie kraju, szeroką ofertę terenów inwestycyjnych i powierzchni biurowych, świetnie wykształcone kadry i dostęp do wiedzy.

Inwestor pod opieką

Metropolia Bydgoszcz przyciąga inwestorów także tym, że mogą oni liczyć na wszechstronną pomoc ze strony lokalnych instytucji. Opiekę nad przedsiębiorcami planującymi rozpocząć działalność roztaczają dwie, specjalnie powołane w tym celu spółki: Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego kompleksowo wspiera sprawną i efektywną realizację procesów inwestycyjnych, działając w modelu „one stop shop”. Dedykowany project manager indywidualnie pomaga inwestorowi przedostać się przez gąszcz formalności związanych z rozpoczęciem działalności, uzyskać niezbędne pozwolenia, znaleźć odpowiednie biuro, magazyn czy teren pod inwestycję. Specjaliści udzielają też informacji na temat aktualnych kosztów lokalnych i wysokości wynagrodzeń, wspierają w procesie rekrutacji oraz informują o dostępnych formach zachęt inwestycyjnych. Istotnym elementem wzbogacającym ofertę obszaru gmin wchodzących w skład Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz jest wyjątkowe udogodnienie dla przyszłych inwestorów w postaci internetowej bazy ofert pod adresem www.invest.barr.pl, która obecnie zawiera już ponad 600 ha terenów inwestycyjnych, a także obiekty o różnorodnym przeznaczeniu.

Atrakcyjne  tereny,  nowoczesne  biurowce i magazyny

Obchodzący w tym roku 15-lecie, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny oferuje natomiast tereny pod inwestycje. O ich wyjątkowej atrakcyjności na tle całego województwa decyduje m.in. obecność międzynarodowego lotniska, a także położenie Bydgoszczy na trasie paneuropejskiego ko-rytarza transportowego VI A. Dostęp do trasy E261 zapewnia dogodne połączenie z Poznaniem czy Wrocławiem, bliskie sąsiedztwo autostrady A1 pozwala na szybki dojazd z Bydgoszczy do Gdańska, a budowa trasy ekspresowej S5 oraz plany budowy SIO wskazują na to, że dostępność komunikacyjna Metropolii znacznie wzrośnie w nadchodzących latach. Oprócz BPPT na terenie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz działają między innymi również: Park Technologiczny w Solcu Kujawskim oraz Nadnotecki Park Przemysłowy.

Poza terenami BPPT oferuje przedsiębiorcom wynajem powierzchni biurowych i sal konferencyjno-szkoleniowych. Powstał tu specjalny biurowiec, dedykowany nowo powstałym firmom i osobom ceniącym swobodę, niezależność i komfort pracy. Powierzchni biurowej w Bydgoszczy jest oczywiście znacznie więcej. Wśród powstających inwestycji nie brakuje oferujących najwyższą jakość obiektów klasy A oraz laureata Grand Prix w konkursie „Budowa na medal Pomorza i Kujaw 2018″. Nowe biurowce przyciągają nie tylko wysokim standardem wykończenia, ale również atrakcyjną lokalizacją w centrum miasta, łatwym dostępem do komunikacji publicznej, a także licznymi udogodnieniami technologicznymi, czy możliwością zaaranżowania powierzchni według indywidualnych oczekiwań użytkowników.

Równolegle do powierzchni biurowych, w Bydgoszczy silnie rozwija się też rynek magazynów na wynajem. Obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji ponad 350 tyś. mkw. powierzchni magazynowej, a ponad 200 tyś. mkw. pozostaje w budowie i planach.

Wykwalifikowana kadra

Szybko rozwijający się rynek usług i prężnie działający sektor produkcyjny stwarzają nieustanne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Bydgoszcz jest największym ośrodkiem akademickim w województwie kujawsko-pomorskim – na dziesięciu wyższych uczelniach kształci się tu blisko 30 tyś. osób, z czego co roku niemal 7 tyś. wkracza na rynek pracy. Jeśli weźmiemy pod uwagę studentów z całego regionu, liczba ta rośnie do około 14 tyś. absolwentów rocznie. Nie tylko jednak w ilości, ale przede wszystkim w jakości kształcenia i dostosowania programów do potrzeb rynku pracy – tkwi edukacyjna sita. Uniwersytety o wieloletnich tradycjach technicznych, medycznych i humanistycznych to kuźnie doskonałych kadr. Lokalne firmy i inwestorzy chętnie współpracują z uczelniami, dając studentom możliwość zapoznania się z własną technologią i środowiskiem pracy. Dostrzec można wiele dobrych praktyk. Przy znaczącym zaangażowaniu przedsiębiorstw opracowane zostały programy nauczania i stworzono kierunki partnerskie na uczelniach wyższych oraz klasy patronackie w szkołach średnich.

Uczelnie wychodzą naprzeciw, nie tylko wielkim korporacjom, ale też małym firmom, które nie mogą sobie pozwolić na utworzenie własnych działów R&D i prowadzenie kosztownych badań. W ramach Centrów Transferu Technologii, utworzonych przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, osoby z pomysłem na biznes mogą skorzystać z pomocy i zaplecza uczelni przy opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań oraz je skomercjalizować.

Work-life balance

Według opinii portali turystycznych, Bydgoszcz plasuje się niezmiennie od 2012 roku, w pierwszej dziesiątce miast rekomendowanych do odwiedzenia w Polsce. Wśród wielu opinii i rankingów, miasto należy jednocześnie do najbardziej niedocenianych w Polsce turystycznych perełek. Nieprzypadkowo Bydgoszcz zajęła 10 miejsce w międzynarodowym, prestiżowym plebiscycie na najlepszą europejską destynację European Best Destination 2020. Jeśli ofertę tę poszerzymy o walory 19 pozostałych gmin i powiatów zrzeszonych w Metropolii – powstaje obszar wyjątkowy, w którym nie można się nudzić.

Bydgoskie centrum tętni życiem przez cały rok – i mowa tu nie tylko o głównych ulicach i placach,
ale też bocznych zaułkach, w których odnaleźć można alternatywne kawiarnie, restauracje, muzea… Największym skarbem Bydgoszczy jest z pewnością Brda, która przepływa przez ścisłe centrum. To jej brzegi są zazwyczaj tłem licznych, miejskich wydarzeń. Spacerując bulwarami, odpoczywając na Wyspie Młyńskiej, czy odkrywając jej przeszłość na Szlaku TeH20, poznajemy miasto nieprzeciętne. Mimo swej skali i naturalnej dla dużego ośrodka dynamiki, żyje własnym rytmem. Wszystko to tworzy, daleką
od monotonii, harmonię miasta, które emanuje spokojem i równowagą. Kiedy jej doświadczy-my, nabierając sit na dalsze zwiedzanie, warto odkryć kolejne urocze zakątki Metropolii. Niezależnie od tego, który kierunek obierzemy, odkryjemy niezwykłą różnorodność i kontrasty, które zaskakują
i inspirują.

Pośród najbardziej rozpoznawalnych miejsc obszaru Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz wymienić należy Biskupin i Wenecję, Nadwiślański Park Krajobrazowy czy Dolinę Noteci. Co roku, na terenach gmin stowarzyszenia, odbywają się kultowe już imprezy: Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych, koncerty z cyklu „Muzyka w świetle księżyca” w Lubostroniu, Łabiszyńskie Spotkania z Historią czy Jarmark Cysterski i Inscenizacja Bitwy pod Koronowem, a także liczne atrakcje sportowe, w szczególności lekkoatletyczne zmagania, które gromadzą każdego roku gości i znakomitych zawodników z całego świata.

Metropolia Bydgoszcz to nie tylko ważny ośrodek biznesowy i akademicki, lecz także kulturowy
i sportowy. Tu w praktyce spełnia się idea równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.
Tu odnosi się sukces.

Wejdź na stronę www.metropoliabydgoszcz.pl

""

regiony.rp.pl

Materiał Promocyjny