Mija czas na zaprzysiężenie nowych włodarzy. Wielu zrobi to w ostatniej chwili

Pierwsi wybrani w kwietniowych wyborach prezydenci już złożyli ślubowanie i przejęli władzę w miastach. Pozostali muszą to zrobić na pierwszej sesji nowej Rady Miasta, najpóźniej we wtorek.

Publikacja: 06.05.2024 14:39

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złożyła ślubowanie dziś przed południem. Priorytety tej kadencji to:

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złożyła ślubowanie dziś przed południem. Priorytety tej kadencji to: dokończenie remontów ziszczonych dróg, budowa mieszkań komunalnych i szeroko rozumiane działania ekologiczne

Foto: Mat. prasowe

- Zostałem zaprzysiężony na kolejną kadencję w roli prezydenta Białegostoku. Te pięć lat będzie czasem pracy i starań: by otworzyć miasto na świat i nowych inwestorów dzięki Lotnisku Krywlany, by zatrzymywać młodych w mieście poprzez m.in. zapewnienie najmłodszym miejsc w żłobkach, by uatrakcyjniać ofertę miasta poprzez budowę aquaparku, by wybudować halę widowiskowo-sportową – zapowiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, po zaprzysiężeniu. Ślubowanie złożył w środę. I zapewnił, że „nie zawiedzie mieszkańców”.

Pierwsi samorządowcy już po przysiędze. Kiedy rozpoczyna się kadencja wójta, burmistrza czy prezydenta?

Z końcem kwietnia zakończyła się najdłuższa kadencja samorządowa w historii III RP. Trwała ponad pięć lat.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym kadencja wójta (burmistrza, prezydenta miasta) rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy i upływa z dniem jej upływu.

Pierwsze posiedzenia nowych rad muszą zostać zwołane między 1 a 7 maja, a zwołuje je komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji poprzedniej rady. 

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Koniec bitwy, pytania o wspólnotę i dialog

PKW zobowiązała komisarzy wyborczych do uwzględnieniu w porządku obrad pierwszej sesji nowo wybranej rady ślubowania prezydenta, burmistrza, wójta.

Pierwsze ślubowania prezydentów, burmistrzów czy wójtów już za nami. Poza włodarzem Białegostoku 3 maja złożył je m.in. prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

- Kochani Opolanie! Jeszcze raz dziękuję za zaufanie i poparcie w wyborach. Przed nami kolejne lata współpracy na rzecz naszego Opola! Całą drużyną będziemy starać się o to, aby był to bardzo dobry czas dla naszego miasta – zapewnił prezydent w mediach społecznościowych.

Z kolei dziś przed południem ślubowała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi od 2010 roku. - Priorytety tej kadencji to: dokończenie remontów ziszczonych dróg, budowa mieszkań komunalnych i szeroko rozumiane działania ekologiczne – przekazało nam biuro prasowe łódzkiego ratusza.

W Warszawie zaprzysiężenie bez „szczególnej oprawy”, w Gdańsku przysięga na Biblię z 1630 roku

W wielu miastach prezydenci elekci złożą ślubowanie w ostatnim możliwym terminie czyli we wtorek, 7 maja. Tak będzie choćby w Gdyni, gdzie władzę po Wojciechu Szczurku, który od 26 lat rządził miastem, przejmie Aleksandra Kosiorek.

- W porządku obrad tej sesji jest ślubowanie radnych i ślubowanie nowo wybranego prezydenta miasta i następnie wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady. Nie jest to "uroczystość" wyposażana w jakąś szczególną oprawę – mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni.

W Warszawie I Sesja RM rozpocznie się we wtorek, o godz. 14.30. Poprzedzi ją uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami

Także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zostanie zaprzysiężona 7 maja, podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta Gdańska IX kadencji.

- Po wybraniu przewodniczącego i wiceprzewodniczących nowej Rady, prezydent Aleksandra Dulkiewicz złoży przysięgę na Biblię Gdańską z 1630 roku. To tradycyjny gdański zwyczaj – przekazał nam Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego ratusza.

Dodaje, że w tym momencie najważniejsze jest sprawne ruszenie z projektami, które mogą otrzymać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy.

- Następnie będziemy pracowali nad pomysłami, które mogą otrzymać dofinansowanie unijne, rządowe. To jest potwierdzenie środków dla linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Gdańsk Południe – epokowy projekt wart ponad 2 mld zł, który będzie jednocześnie największym do tej pory inwestycją w naszym mieście – przyznaje gdański urzędnik.

Sprawować urząd „tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców”

We wtorek zaplanowano też zaprzysiężenia m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Krakowie, Kielcach, Olsztynie czy Zielonej Górze.

Także w Poznaniu sesja inauguracyjna, na której planowane jest przyjęcie ślubowania prezydenta, odbędzie się 7 maja. 

- Prezydentowi zostanie wręczone zaświadczenie o wyborze na prezydenta miasta, następnie złoży on ślubowanie, którego rota brzmi: ,,Obejmując urząd prezydenta miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta” – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Marcin Pabierowski, nowo wybrany prezydent Zielonej Góry zapowiedział, że oficjalne obejmie stanowisko we wtorek, po zaprzysiężeniu.

- Teraz zajmuję się przede wszystkim załatwianiem formalności, rozmowami z przyszłymi współpracownikami, planowaniem najbliższych działań po objęciu urzędu prezydenta – przekazał Marcin Pabierowski.

Społeczności lokalne
Mało uczniów, a utrzymanie szkół coraz droższe
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczności lokalne
Mimo podwyżek nauczycieli nadal za mało
Społeczności lokalne
Dobre i złe doświadczenia z urzędów. Co chcieliby zmienić mieszkańcy?
Społeczności lokalne
Na łyżwy! Rozpoczyna się sezon na miejskich lodowiskach
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczności lokalne
Uczniowie współdecydują o zakupach dla szkół
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego