Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie

Pierwsi mieszkańcy już oddają głosy w wyborach samorządowych. Korespondencyjnie. Teraz takich wyborców jest mniej, niż w październiku, w wyborach parlamentarnych.

Publikacja: 05.04.2024 12:43

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

- Wybory samorządowe nie cieszą się taką popularnością, jak ogólnokrajowe, są one bezpośrednio powiązane z byciem w stałym rejestrze wyborców we Wrocławiu, dla części wyborców, którym w zeszłym roku wysyłano pakiety utworzono obwody zamknięte – mówi Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego ratusza.

Coraz więcej osób głosuje korespondencyjnie

We Wrocławiu w głosowaniu korespondencyjnym bierze udział 142 osoby, w październiku było ich 386, a w 2018 roku natomiast około 50.

- Zwiększenie liczby pakietów w stosunku do 2018 roku wiąże się z dopuszczeniem po pandemii do głosowania korespondencyjnego także osób po 60. roku życia, a nie tylko z orzeczeniem o niepełnosprawności, jak to było przed 2020 roku – mówi Mikołaj Czerwiński.

W Katowicach wysłano 54 pakiety wyborcze, a skutecznie doręczono - 53 szt. W październiku na takie głosowanie zdecydowało się 170 osób.

Czytaj więcej

Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych

Z kolei w Krakowie wpłynęło 181 wniosków o przygotowanie pakietów do głosowania korespondencyjnego. Po weryfikacji wniosków przygotowano i wysłano 179 pakietów - mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu. Przyznaje, że jesienią takich pakietów wysłano 499, choć wniosków było 520, a w 2018 roku – 80.

W Poznaniu złożono 87 wniosków o zamiarze głosowania korespondencyjnego. - Mniej niż w wyborach parlamentarnych w 2023 roku –mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego poznańskiego ratusza.

A w Warszawie 461 osób będzie głosować korespondencyjnie. To o 340 osób więcej niż 2018 roku.

Większość chętnych ma już swój pakiet do głosowania

Osoby niepełnosprawne oraz seniorzy pakiety wyborcze powinni mieć już u siebie.

- Poczta Polska miała obowiązek dostarczyć je do pierwszego kwietnia. Urząd Miejski Wrocławia nadał je 27 marca, i zgodnie z informacją od Poczty Polskiej 2 kwietnia zakończono doręczanie przez listonosza – mówi Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego ratusza.

Przyznaje, że było kilka przypadków, kiedy odbiorcy dwukrotnie nie zastano w domu, dlatego pozostawiono mu awizo, które może odebrać do piątku lub soboty, w zależności od godzin otwarcia placówki pocztowej.

Także w Poznaniu wszystkim wyborcom, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, pakiety zostały wysłane.

- Obecnie oczekujemy na potwierdzenie informacji o doręczeniu przesyłek z Poczty Polskiej. Zwrotne koperty będą, zgodnie z wytycznymi PKW, dostarczane obwodowym komisjom w dniu głosowania – mówi dyr. Kasprzak.

Podobnie jest w Warszawie. - Część pakietów na pewno już została zwrócona poczcie przez wyborców. Dotrą do komisji wyborczych dopiero w niedzielę, 7 kwietnia w czasie głosowania – przekazało nam biuro prasowe stołecznego ratusza.

Czytaj więcej

Kuszenie wyborców wizją bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czy to zadziała?

Również w Krakowie 179 pakietów zostało wysłane, a Poczta Polska doręczyła wyborcom 175 pakietów. - Większość pakietów została doręczona w piątek 29 marca, a gdy listonosz nie zastał wyborcy w tym dniu, podjął kolejną próbę doręczenia we wtorek 2 kwietnia – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że są cztery przypadki niedoręczonych jeszcze pakietów, gdy listonosz dwukrotnie nie zastał wyborcy pod wskazanym w zgłoszeniu adresem.

- Koperty zwrotne z głosami wyborców są najczęściej odbierane od wyborców przez przedstawicieli Poczty Polskiej. Do tej pory odebrano już 43 koperty zwrotne. Poczta Polska przekaże je w dniu wyborów do odpowiedniej Obwodowej Komisji Wyborczej – mówi Joanna Dubiel.

W wyborach samorządowych 2024 głosować będą też wybrani pełnomocnicy

Na głosowanie przez pełnomocnika w nadchodzących wyborach samorządowych we Wrocławiu zdecydowało się 125 wyborców. - To porównywalnie jak przy poprzednich wyborach samorządowych z 2018 roku, ale znacznie mniej niż podczas ostatnich wyborów do Sejmu RP i Senatu RP, gdzie z tej możliwości skorzystało 576 wyborców – wylicza Mikołaj Czerwiński z UM we Wrocławiu. Dodaje, że najczęściej pełnomocnikiem do głosowania zostaje członek rodziny.

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania, ale nie może to być członek obwodowej komisji wyborczej, ani mąż zaufania, ani kandydat w wyborach samorządowych.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe: Kto walczy o władzę w Krakowie i innych dużych miastach?

W Krakowie wpłynęło 191 wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, a po weryfikacji wniosków przygotowano i udzielono 179 pełnomocnictw. Jesienią takich wniosków było 767, a ostatecznie udzielono 660 pełnomocnictw. W poprzednich wyborach samorządowych w ten sposób głosowało 255 wyborców z Krakowa.

W Poznaniu zgłoszono 116 wniosków o ustanowienie aktów pełnomocnictw. A w stolicy 718 osób złożyło wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

- Każdy wyborca otrzyma dwa pełnomocnictwa – na 7 kwietnia br. jeden egzemplarz i drugi egzemplarz na ewentualne ponowne głosowanie w dniu 21 kwietnia br. Dlatego też docelowo wydanych powinno być 1436 egzemplarzy – przekazał stołeczny ratusza.

Teraz trwa proces sporządzania dokumentacji i dostarczania jej do miejsc pobytu wyborców. W 2018 roku w Warszawie wydano akty pełnomocnictwa 600 wyborcom, zaś w roku 2023 było ich 1768.

– Taki dokument jest okazywany przez pełnomocnika w dniu głosowania obwodowej komisji i na tej podstawie komisja wydaje karty do głosowania pełnomocnikowi – przypomina dyr. Kasprzak z poznańskiego ratusza.

- Wybory samorządowe nie cieszą się taką popularnością, jak ogólnokrajowe, są one bezpośrednio powiązane z byciem w stałym rejestrze wyborców we Wrocławiu, dla części wyborców, którym w zeszłym roku wysyłano pakiety utworzono obwody zamknięte – mówi Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego ratusza.

Coraz więcej osób głosuje korespondencyjnie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Po powodzi szkoły wracają do zajęć. "Powoli wracamy do normalności"
Społeczności lokalne
Miasta budują nowe szkoły. Co ze starymi? „Aż żałość bierze”
Społeczności lokalne
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Społeczności lokalne
Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów
Społeczności lokalne
Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?