Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie

Pierwsi mieszkańcy już oddają głosy w wyborach samorządowych. Korespondencyjnie. Teraz takich wyborców jest mniej, niż w październiku, w wyborach parlamentarnych.

Publikacja: 05.04.2024 12:43

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

- Wybory samorządowe nie cieszą się taką popularnością, jak ogólnokrajowe, są one bezpośrednio powiązane z byciem w stałym rejestrze wyborców we Wrocławiu, dla części wyborców, którym w zeszłym roku wysyłano pakiety utworzono obwody zamknięte – mówi Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego ratusza.

Coraz więcej osób głosuje korespondencyjnie

We Wrocławiu w głosowaniu korespondencyjnym bierze udział 142 osoby, w październiku było ich 386, a w 2018 roku natomiast około 50.

- Zwiększenie liczby pakietów w stosunku do 2018 roku wiąże się z dopuszczeniem po pandemii do głosowania korespondencyjnego także osób po 60. roku życia, a nie tylko z orzeczeniem o niepełnosprawności, jak to było przed 2020 roku – mówi Mikołaj Czerwiński.

W Katowicach wysłano 54 pakiety wyborcze, a skutecznie doręczono - 53 szt. W październiku na takie głosowanie zdecydowało się 170 osób.

Czytaj więcej

Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych

Z kolei w Krakowie wpłynęło 181 wniosków o przygotowanie pakietów do głosowania korespondencyjnego. Po weryfikacji wniosków przygotowano i wysłano 179 pakietów - mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu. Przyznaje, że jesienią takich pakietów wysłano 499, choć wniosków było 520, a w 2018 roku – 80.

W Poznaniu złożono 87 wniosków o zamiarze głosowania korespondencyjnego. - Mniej niż w wyborach parlamentarnych w 2023 roku –mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego poznańskiego ratusza.

A w Warszawie 461 osób będzie głosować korespondencyjnie. To o 340 osób więcej niż 2018 roku.

Większość chętnych ma już swój pakiet do głosowania

Osoby niepełnosprawne oraz seniorzy pakiety wyborcze powinni mieć już u siebie.

- Poczta Polska miała obowiązek dostarczyć je do pierwszego kwietnia. Urząd Miejski Wrocławia nadał je 27 marca, i zgodnie z informacją od Poczty Polskiej 2 kwietnia zakończono doręczanie przez listonosza – mówi Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego ratusza.

Przyznaje, że było kilka przypadków, kiedy odbiorcy dwukrotnie nie zastano w domu, dlatego pozostawiono mu awizo, które może odebrać do piątku lub soboty, w zależności od godzin otwarcia placówki pocztowej.

Także w Poznaniu wszystkim wyborcom, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, pakiety zostały wysłane.

- Obecnie oczekujemy na potwierdzenie informacji o doręczeniu przesyłek z Poczty Polskiej. Zwrotne koperty będą, zgodnie z wytycznymi PKW, dostarczane obwodowym komisjom w dniu głosowania – mówi dyr. Kasprzak.

Podobnie jest w Warszawie. - Część pakietów na pewno już została zwrócona poczcie przez wyborców. Dotrą do komisji wyborczych dopiero w niedzielę, 7 kwietnia w czasie głosowania – przekazało nam biuro prasowe stołecznego ratusza.

Czytaj więcej

Kuszenie wyborców wizją bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czy to zadziała?

Również w Krakowie 179 pakietów zostało wysłane, a Poczta Polska doręczyła wyborcom 175 pakietów. - Większość pakietów została doręczona w piątek 29 marca, a gdy listonosz nie zastał wyborcy w tym dniu, podjął kolejną próbę doręczenia we wtorek 2 kwietnia – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że są cztery przypadki niedoręczonych jeszcze pakietów, gdy listonosz dwukrotnie nie zastał wyborcy pod wskazanym w zgłoszeniu adresem.

- Koperty zwrotne z głosami wyborców są najczęściej odbierane od wyborców przez przedstawicieli Poczty Polskiej. Do tej pory odebrano już 43 koperty zwrotne. Poczta Polska przekaże je w dniu wyborów do odpowiedniej Obwodowej Komisji Wyborczej – mówi Joanna Dubiel.

W wyborach samorządowych 2024 głosować będą też wybrani pełnomocnicy

Na głosowanie przez pełnomocnika w nadchodzących wyborach samorządowych we Wrocławiu zdecydowało się 125 wyborców. - To porównywalnie jak przy poprzednich wyborach samorządowych z 2018 roku, ale znacznie mniej niż podczas ostatnich wyborów do Sejmu RP i Senatu RP, gdzie z tej możliwości skorzystało 576 wyborców – wylicza Mikołaj Czerwiński z UM we Wrocławiu. Dodaje, że najczęściej pełnomocnikiem do głosowania zostaje członek rodziny.

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania, ale nie może to być członek obwodowej komisji wyborczej, ani mąż zaufania, ani kandydat w wyborach samorządowych.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe: Kto walczy o władzę w Krakowie i innych dużych miastach?

W Krakowie wpłynęło 191 wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, a po weryfikacji wniosków przygotowano i udzielono 179 pełnomocnictw. Jesienią takich wniosków było 767, a ostatecznie udzielono 660 pełnomocnictw. W poprzednich wyborach samorządowych w ten sposób głosowało 255 wyborców z Krakowa.

W Poznaniu zgłoszono 116 wniosków o ustanowienie aktów pełnomocnictw. A w stolicy 718 osób złożyło wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

- Każdy wyborca otrzyma dwa pełnomocnictwa – na 7 kwietnia br. jeden egzemplarz i drugi egzemplarz na ewentualne ponowne głosowanie w dniu 21 kwietnia br. Dlatego też docelowo wydanych powinno być 1436 egzemplarzy – przekazał stołeczny ratusza.

Teraz trwa proces sporządzania dokumentacji i dostarczania jej do miejsc pobytu wyborców. W 2018 roku w Warszawie wydano akty pełnomocnictwa 600 wyborcom, zaś w roku 2023 było ich 1768.

– Taki dokument jest okazywany przez pełnomocnika w dniu głosowania obwodowej komisji i na tej podstawie komisja wydaje karty do głosowania pełnomocnikowi – przypomina dyr. Kasprzak z poznańskiego ratusza.

- Wybory samorządowe nie cieszą się taką popularnością, jak ogólnokrajowe, są one bezpośrednio powiązane z byciem w stałym rejestrze wyborców we Wrocławiu, dla części wyborców, którym w zeszłym roku wysyłano pakiety utworzono obwody zamknięte – mówi Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego ratusza.

Coraz więcej osób głosuje korespondencyjnie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?
Społeczności lokalne
Choć odeszli z urzędu, to zostaną w nim na zawsze
Społeczności lokalne
Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji
Społeczności lokalne
Mija czas na zaprzysiężenie nowych włodarzy. Wielu zrobi to w ostatniej chwili
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy