Miejski transport będzie grał z WOŚP. Do wygrania m.in. autobusowe łóżko

Miejskie przedsiębiorstwa transportowe będą brać udział w tegorocznym 32. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku gra pod hasłem „Płuca po pandemii”.

Publikacja: 26.01.2024 12:52

MPK w Poznaniu zlicytuje przejażdżkę tramwajem, ale atrakcją w tym przypadku będzie motorniczy – pre

MPK w Poznaniu zlicytuje przejażdżkę tramwajem, ale atrakcją w tym przypadku będzie motorniczy – prezes MPK

Foto: Wojciech Wrzesień

Na aukcje, obok specjalnych atrakcyjnych warunków podróży transportem publicznym, wystawiane są związane z nim gadżety. Niektóre z nich okazują się bardzo pomysłowe i zabawne. 

Pracownicy Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie przygotowali na aukcję WOŚP wykonane z aluminium i drewna łóżko, wykorzystujące prawdziwe elementy Ikarusa 280. Mebel posiada także dodatkowe funkcje: po podłączeniu do prądu można uruchomić zapłon, światła, kierunkowskazy, ciepły guzik, przycisk otwierania drzwi czy prawdziwy obrotomierz. Zagłówek łóżka jest pokryty autobusową tapicerką, a dodatkowym elementem są poręcze oraz „rączki”.

Czytaj więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla płuc. Razem z samorządowcami

Warszawska Szybka Kolej Miejska oferuje do wygrania przejazd w kabinie maszynisty SKM-ki oraz udział w manewrach na stacji techniczno-postojowej, natomiast Metro Warszawskie wystawi do licytacji przejażdżkę na symulatorze. Zwycięzca usiądzie za kokpitem, żeby samemu przekonać się, jak z perspektywy maszynisty wygląda przejazd tunelami czy wjazd i wyjazd ze stacji. 

Wygrać przejazd kultowym „ogórkiem”

Krakowski Zarząd Transportu Publicznego zlicytuje tablicę z nazwą skweru Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która jeszcze do niedawna wisiała na skwerze im. WOŚP w Nowej Hucie. MPK Wrocław zaproponuje przejazd kultowym „ogórkiem” czyli Jelczem 043 oraz zwiedzanie w towarzystwie prezesów miejskiego przewoźnika trzech zajezdni - tramwajowej „Ołbin”, tramwajowej „Borek” i autobusowej przy ul. Obornickiej. Z kolei MZK w Toruniu na aukcji Allegro wystawi 45-minutowy przejazd turystycznym tramwajem wraz z przewodnikiem.

Przejażdżkę tramwajem zaoferuje do wygrania także MPK w Poznaniu, ale atrakcją w tym przypadku będzie motorniczy – prezes MPK. Termin przejazdu zostanie ustalony indywidualnie ze zwycięzcą aukcji, który zdecyduje również, czy zechce wybrać się w podróż tramwajem historycznym, czy współczesnym. Czas trwania przejażdżki to maksymalnie dwie godziny, będzie można zabrać ze sobą znajomych.

Kontroler biletów na jeden dzień

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowała aukcje we współpracy z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej Świerklaniec i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Dyrektor teatru Robert Talarczyk będzie zabierał zwycięzców licytacji w podróż magicznym autobusem śladami powieści „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza. Na aukcjach WOŚP dostępne jest 10 podwójnych zaproszeń – każde licytowane odrebnie. Licytować można do 9 lutego, natomiast sama podróż teatralnym autobusem odbędzie się w maju. Uczestnicy odwiedzą takie miejsca jak zabytkowe osiedle Nikiszowiec czy dom, w którym urodził się Kazimierz Kutz. Z kolei spółka Serwis GZM wystawia na licytacje specjalnie przygotowany na nią słupek przystankowy oraz dzień w kontroli biletów. 

Czytaj więcej

Niezwykła pomoc dla WOŚP. Ile wylicytowano w aukcjach samorządowców?

Do przedsiębiorstw komunikacyjnych dołączają także producenci miejskiego taboru. Jednym z nich jest Solaris. Firma zdecydowała się wystawić na aukcję możliwość zwiedzania swojej fabryki autobusów i trolejbusów w Bolechowie pod Poznaniem. Zwycięzca licytacji będzie mógł poznać proces produkcji autobusów, od etapu zabudowy szkieletów, aż do wyjazdu z hali produkcyjnej gotowego pojazdu. W programie zwiedzania będzie także wizyta w Solaris Charging Park – jednej z najnowocześniejszych w Europie stacji ładowania autobusów bateryjnych.

Rok temu do ciekawszych aukcji związanych z komunikacją należała m.in. licytacja należącego do wrocławskiego MPK dźwigu na platformie Stara 266, dwa lata temu na licytację WOŚP ten sam przewoźnik wystawił wagon tramwajowy.

Społeczności lokalne
Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Pomoże kształtować relacje z turystami
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczności lokalne
Wójt gminy Czeremcha: Brakuje nam solidarności reszty kraju
Społeczności lokalne
Gorący doping, wyjątkowa atmosfera. Jak samorządy przygotowują się do Euro 2024
Społeczności lokalne
Miliardy z budżetu centralnego na in vitro. Miasta zawieszają swoje programy
Społeczności lokalne
Samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw