Ostatnie z czekających miast ma komisarza. „Policzek wymierzony mieszkańcom”

Przedsiębiorca i były radny Rady Miejskiej Marek Słabiński został wybrany przez premiera Mateusza Morawieckiego na komisarza Inowrocławia.

Publikacja: 29.11.2023 19:54

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wyznaczył komisarza w Inowrocławiu

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wyznaczył komisarza w Inowrocławiu

Foto: WATCH_MEDIA_HOUSE

Tym samym wszystkie miasta i gminy mają już osoby pełniące funkcje wójta, burmistrza czy prezydenta po wyborze poprzedników do parlamentu.

Inowrocław na swojego komisarza czekał ponad sześć tygodni po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października. Wieloletni prezydent tego miasta Ryszard Brejza został senatorem Koalicji Obywatelskiej.

- Wierzę, że po tym ciemnym okresie jaki PiS nam zafundował z brakiem komisarza, a właściwie osoby pełniącej funkcję prezydenta, to wierzę, że teraz może być tylko lepiej. Gorzej już być nie może. To ewidentna złośliwość albo bałagan straszny. Wystąpiłem w piątek do Najwyższej Izby Kontroli  o przeprowadzenie kontroli w tej sprawie – mówił nam w ub. tygodniu senator Brejza.

Brak komisarza to problem

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wyznaczył komisarza w Inowrocławiu. Został nim Marek Słabiński przedsiębiorca i nauczyciel. W przeszłości był m.in. radnym miejskim z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Premier przychylił się tym samym do wniosku wojewody Mikołaja Bogdanowicza, który zaproponował właśnie tego kandydata na p.o. prezydenta.

Czytaj więcej

Inowrocław bez komisarza i bez projektu budżetu. "Rząd mści się na mieście"

To był już ostatni moment na wyznaczenie komisarza, bo w mieście pojawiły się problemy z wypłatą zasiłków rodzinnych czy alimentacyjnych.

- Informujemy, że bez dokonania stosownych zmian w budżecie Miasta niemożliwe jest wypłacenie środków w ramach świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych. Z niecierpliwością czekamy na powołanie osoby pełniącej funkcję prezydenta miasta, aby mogła ona podpisać niezbędne dokumenty i umożliwić planowaną na dzisiaj wypłatę świadczeń – podał we wtorek Urząd Miasta Inowrocławia.

A dziś pojawił się już dobry komunikat w tej sprawie. - Informujemy, że 28 listopada zgodnie z harmonogramem zostały zrealizowane przelewy w zakresie świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych. Pełniący funkcję Prezydenta Miasta Inowrocławia Marek Słabiński podpisał stosowne dokumenty, co pozwoliło na wypłaty wspomnianych świadczeń – poinformował inowrocławski magistrat.

Ale nieodpowiedni komisarz to też problem

Nominacja Marka Słabińskiego nie spodobała się inowrocławskim radnym Koalicji Obywatelskiej, którzy wydali oświadczenie w tej sprawie.

Radni z zaskoczeniem przyjęli informację o powołaniu przez premiera Marka Sławińskiego na stanowisko osoby pełniącej obowiązki prezydenta miasta. „To partyjny współpracownik z PiS”, można wyczytać w oświadczeniu. Radni KO przypominają, że już 16 października Rada Miejska Inowrocławia apelowała o powołanie do pełnienia obowiązków prezydenta miasta Wojciecha Piniewskiego, który od 2006 roku pełnił funkcję pierwszego zastępcy prezydenta i jest osobą doskonale znającą potrzebę miasta i jego mieszkańców.

Czytaj więcej

Samorządy: Krajobraz powyborczy zmienia się w przedwyborczy

Zdaniem radnych dla premiera i wojewody Mikołaja Bogdanowicza z Prawa i Sprawiedliwości „interes partyjny jest wartością nadrzędną”, dlatego nie potrafili uszanować wyników demokratycznych wyborów.

Radni zapowiadają, że będą uważnie obserwować i kontrolować „partyjnego nominanta PiS”, jak określili w oświadczeniu Marka Słabińskiego.

Nowy komisarz nie podoba się byłemu prezydentowi miasta Ryszardowi Brejzie, który nie kryje swojego oburzenia. - Policzkiem wymierzonym inowrocławianom jest wyznaczenie przez premiera, po sześciu tygodniach od wyborów, do pełnienia funkcji prezydenta ich miasta człowieka, który był kiedyś w żenującej sprawie w konflikcie prawnym z miastem Inowrocław, kandydując z listy PiS przegrał wybory samorządowe - a ta partia zdecydowanie przegrywa wszystkie wybory w Inowrocławiu – napisał senator Brejza w specjalnym oświadczeniu.

Jego zdaniem premier i wojewoda, którzy za chwilę stracą swoje stanowiska zlekceważyli mieszkańców Inowrocławia oraz ich reprezentantów: radnych Rady Miejskiej, apelujących już dzień po wyborach o powołanie na tę funkcję dotychczasowego, wieloletniego zastępcy prezydenta Wojciecha Piniewskiego.

- Jedynym ich argumentem na odmowę  może być to, że mają prawo do takich decyzji bo  (jeszcze) rządzą w kraju. Pycha i zadufanie zawsze kroczą przed upadkiem i jest to wyróżnikiem rządów PiS – dodał senator.

Komisarze na kilka tygodni

Wybór komisarza Inowrocławia kończy powyborcze zamieszanie w miastach i gminach, których włodarze zostali wybrani w październikowych wyborach do Sejmu czy Senatu. W sumie dotyczyło to 13 jednostek samorządu terytorialnego.

- Prezes Rady Ministrów wyznacza osoby pełniące funkcje wójta, burmistrza czy prezydenta na wniosek właściwego miejscowo wojewody, przekazany za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji. Prezes Rady Ministrów wyznaczył już wszystkie osoby pełniące funkcje wójta, burmistrza, prezydenta – poinformowało nas dzisiaj Centrum Informacyjne Rządu.

Nie jest wykluczone, że komisarze z nominacji premiera Morawieckiego porządzą miastami czy gminami tylko kilka tygodni, a nie do przyszłorocznych wyborów samorządowych, które są planowane na wiosnę 2024 roku.

- Najlepiej by było, aby nowy rząd powołał komisarzy, a nie, żeby musiał po jakimś czasie odwoływać PiS-owskich komisarzy i powoływać swoich – mówił senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i wieloletni prezydent Gliwic w niedawnym wywiadzie dla „Życia Regionów”.

Senator Brejza już obiecał, że „po utworzeniu nowego rządu doprowadzi  do zmiany wspomnianej decyzji premiera Morawieckiego”. 

- Już niedługo, bo w kwietniu przyszłego roku pójdziemy do urn wyborczych, aby wybrać prezydenta Inowrocławia oraz radnych miejskich. Będzie okazja do podziękowania – zakończył swoje oświadczenie senator Brejza.

Tym samym wszystkie miasta i gminy mają już osoby pełniące funkcje wójta, burmistrza czy prezydenta po wyborze poprzedników do parlamentu.

Inowrocław na swojego komisarza czekał ponad sześć tygodni po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października. Wieloletni prezydent tego miasta Ryszard Brejza został senatorem Koalicji Obywatelskiej.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Społeczności lokalne
Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów
Społeczności lokalne
Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?
Społeczności lokalne
Jak przebiegać będą w Polsce obchody Święta Wojska Polskiego?
Społeczności lokalne
Skocz do wody dla ochłody. Powstają nowe baseny odkryte i kąpieliska miejskie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne