Transportowe wsparcie dla wyborców z niepełnosprawnościami. Na koszt metropolii

Choć po nowelizacji Kodeksu Wyborczego zwiększyło się grono osób, które mogą zostać dowiezione do lokalu wyborczego, tylko gminy wiejskie i wiejsko-miejskie dostaną pieniądze na transport. Duże aglomeracje mogą to robić na własny koszt.

Publikacja: 13.10.2023 17:49

Wójtowie i burmistrzowie gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich muszą zapewnić transport do lokali wy

Wójtowie i burmistrzowie gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich muszą zapewnić transport do lokali wyborczych

Foto: Adobe Stock

-  Warszawa jako gmina miejska nie dostała specjalnej dotacji na sfinansowanie transportu dla wyborców. Dotacje takie mogą otrzymać z godnie z przepisami prawa wyborczego tylko gminy wiejskie i miejsko-wiejskie – mówi Łukasz Pardyka, pełnomocnik ds. organizacji wyborów w stołecznym ratuszu.

W marcu został znowelizowany Kodeks Wyborczy. Jedna z wprowadzonych zmian zapewnia zwiększenie dostępności lokali wyborczych. W związku z tym wójtowie i burmistrzowie gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich muszą zapewnić transport do lokali wyborczych. Dotyczy to osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów powyżej 60. roku życia. 

Dowiozą potrzebujących do komisji wyborczej

Środki na ten cel mniejsze samorządy dostaną z budżetu państwa. Ale już nie duże miasta. Tam z reguły działa komunikacja miejska, a w dniu wyborów – w wielu ośrodkach będzie darmowa.

Ale władze metropolii nie zapominają o niepełnosprawnych i osobach starszych, które mają problemy z poruszaniem się. Mimo braku dopłat w wielu miastach będzie organizowany specjalistyczny transport do lokali wyborczych dla potrzebujących.

Czytaj więcej

Jazda na wybory! Gdzie darmowa komunikacja miejska w dniu głosowania

W Warszawie do specjalistycznego transportu dla wyborców niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich zapisało się 85 osób. - Pozostali wyborcy będą mogli skorzystać z pomocy Straży Miejskiej w dotarciu do lokali wyborczych, jeśli zadzwonią w niedzielę w godzinach 7-19 pod numer 22 5986530 – podaje Łukasz Pardyka.

Także Kraków od wielu lat zapewnia transport do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych, mających trudność w poruszaniu się. - Obowiązek taki nie wynika z obowiązujących przepisów, jest to zadanie własne, realizowane w odpowiedzi na zapotrzebowanie na tego typu usługę – mówi Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

Do wczoraj ze specjalistycznego transportu na wybory w Krakowie zapisało się 196 osób. - Zlecenia na transport będą również przyjmowane w dniu wyborów, 15 października. Zamawiając przewóz należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach – podaje dyr. Elżbieta Kois-Żurek.

Najczęściej samochodem specjalistycznym

W Poznaniu zgłoszenia na specjalistyczny transport były przyjmowane do 12 października. Wpłynęło ich 90. -  W naszym mieście z  transportu indywidualnego do lokalu wyborczego mogą skorzystać wyborcy mający trudności z poruszaniem się, seniorzy powyżej 70. roku życia oraz wyborcy z niepełnosprawnościami – mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania.

Dodaje, że dowóz będzie odbywał się w godzinach pracy komisji czyli od 7 rano do godz. 21. - Ostatni kurs zaczynie się o godz. 17. Wyborcy wskazywali preferowane godziny podstawienia pojazdu – mówi dyr. Kasprzak.

Czytaj więcej

Wybory 2023: Samorządowa posucha w programach głównych partii

Decyzją prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej osoby z niepełnosprawnościami, z dysfunkcją ruchu, które nie są w stanie samodzielnie przemieszczać się do lokali obwodowych komisji wyborczych mogą skorzystać z bezpłatnego transportu w dniu głosowania.

Do czwartku wpłynęło 89 wniosków o przewóz. Wyborcy będą dowożeni samochodami Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź.

- Usługa obejmuje nie tylko dowiezienie z domu do komisji wyborczej, ale również wniesienie i zniesienie osób na wózkach inwalidzkich. Osobie z niepełnosprawnością podczas transportu może towarzyszyć jej opiekun – podają łódzcy urzędnicy.

Czas oczekiwania na transport zgłoszony w dniu 15 października nie może przekroczyć dwóch godzin, przy czym przewóz musi nastąpić najpóźniej o godz. 20. Z wyliczeń łódzkiego ratusza wynika, że dowiezienie wyborców, którzy mają problemy z mobilnością, będzie kosztować ok. 4,5 tys. zł. - Ten model wsparcia dla wyborców z niepełnosprawnościami jest realizowany przez miasto od wielu lat – podkreśla łódzki magistrat.

Można zagłosować korespondencyjnie

Ale już w Bydgoszczy nie będzie specjalistycznego transportu dla osób potrzebujących. - Wystosowaliśmy stosowne pismo o podjęcie działań legislacyjnych do wojewody kujawsko-pomorskiego, ale pozostało bez odpowiedzi. To oczywiście niezrozumiałe, że ustawodawca dzieli obywateli na mieszkających w obszarach wiejsko-gminnych i na tych w miastach – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Przyznaje, że miasto zaproponowało osobom z niepełnosprawnościami głosowanie korespondencyjne oraz głosowanie przez pełnomocnika.

Społeczności lokalne
Szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu. Także w niektórych szkołach
Społeczności lokalne
Migranci nie są lekiem na wyludnianie się miast
Społeczności lokalne
Zmiany w służbie zdrowia idą jak po grudzie. "Tworzą się dodatkowe kolejki"
Społeczności lokalne
Po powodzi szkoły wracają do zajęć. "Powoli wracamy do normalności"
Społeczności lokalne
Miasta budują nowe szkoły. Co ze starymi? „Aż żałość bierze”