- Warszawa jako gmina miejska nie dostała specjalnej dotacji na sfinansowanie transportu dla wyborców. Dotacje takie mogą otrzymać z godnie z przepisami prawa wyborczego tylko gminy wiejskie i miejsko-wiejskie – mówi Łukasz Pardyka, pełnomocnik ds. organizacji wyborów w stołecznym ratuszu.
W marcu został znowelizowany Kodeks Wyborczy. Jedna z wprowadzonych zmian zapewnia zwiększenie dostępności lokali wyborczych. W związku z tym wójtowie i burmistrzowie gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich muszą zapewnić transport do lokali wyborczych. Dotyczy to osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów powyżej 60. roku życia.
Dowiozą potrzebujących do komisji wyborczej
Środki na ten cel mniejsze samorządy dostaną z budżetu państwa. Ale już nie duże miasta. Tam z reguły działa komunikacja miejska, a w dniu wyborów – w wielu ośrodkach będzie darmowa.
Ale władze metropolii nie zapominają o niepełnosprawnych i osobach starszych, które mają problemy z poruszaniem się. Mimo braku dopłat w wielu miastach będzie organizowany specjalistyczny transport do lokali wyborczych dla potrzebujących.
Czytaj więcej
W niedzielę, 15 października mieszkańcy wielu miast zostaną zwolnieni z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. W ten sposób samorządy chcą zachęcić do udziału w głosowaniu.