Aktualizacja: 16.02.2025 14:46 Publikacja: 21.07.2023 13:55
W tym roku w Białymstoku zaplanowano remonty w 98 miejskich placówkach oświatowych
Foto: Adam Ludwiczak
W tym roku w Białymstoku zaplanowano je w 98 miejskich placówkach oświatowych – 32 przedszkolach, 36 szkołach podstawowych i 30 szkołach ponadpodstawowych. W nich zostaną wykonane różne prace polegające m.in. na wymianie podłóg, drzwi, oświetlenia, ogrodzenia, instalacji elektrycznej, sanitarnej, malowaniu czy szpachlowaniu.
– Systematycznie przeprowadzamy remonty w miejskich szkołach i przedszkolach, aby zapewnić bezpieczne i nowoczesne miejsca do nauki oraz rozwoju. Dzięki temu młodzi białostoczanie mogą skoncentrować się na zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich umiejętności w przyjaznym środowisku – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
W pożarze hali na Przeróbce w Gdańsku operator systemu Mevo stracił 1,5 tys. rowerów, w tym 1,3 tys. ze wspomaganiem elektrycznym. Na rozpoczęcie sezonu rowerowego brakuje obecnie 800 jednośladów.
W każdym regionie są powiaty, w których ubywa mieszkańców. Ale na Opolszczyźnie nie ma żadnego, w którym ich liczba by się zwiększyła w ciągu ostatnich 25 lat. Rosną ludnościowo wyłącznie miejscowości wokół wielkich miast.
Kwestowanie na ulicach, eSkarbonki, osobiste przedmioty bądź usługi wystawione na licytacje. Prezydenci polskich miast angażują się w zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 33. finał już w niedzielę.
Choć subwencja oświatowa rośnie, to samorządy z własnej kasy również muszą dokładać coraz więcej. Szczególnie boleśnie odczują to zwłaszcza mniejsze gminy, gdzie liczba uczniów z roku na rok będzie spadać.
Od stycznia nauczyciele mają dostać 5 proc. podwyżki – wynika z ustawy budżetowej. Rosną też płace pracowników, którzy zarabiali najniższą krajową.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Agencja Reutera – powołując się na członka Partii Republikańskiej Michaela McCaula – poinformowała, że wysocy rangą urzędnicy amerykańskiej administracji Donalda Trumpa niebawem udadzą się do Arabii Saudyjskiej, gdzie prowadzone będą rozmowy pokojowe ws. wojny na Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Na kongres Krzysztofa Stanowskiego – dwudniową imprezę organizowana w Atlas Arenie w Łodzi, która może pomieścić 13 tys. osób – sprzedano 4,5 tys. biletów. Media zauważają, że – z uwagi na popularność dziennikarza i kontrowersje związane z jego startem w wyborach prezydenckich – spodziewano się prawdopodobnie większej frekwencji.
Wiele osób jest narażonych na publikowane przez negacjonistów treści – głównie w mediach społecznościowych. Dlatego tak ważna jest edukacja skierowana do postronnych odbiorców tych niebezpiecznych treści. Powinni mieć świadomość, na czym oparta jest ta manipulacja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas