Ponad 15 mld zł dla szpitali i przychodni. Odwrócą trend „wzrostu zadłużania”?

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że do placówek ochrony zdrowia trafiły właśnie nowe, wyższe kontrakty z NFZ. Zawarte w nich kwoty mają wystarczyć m.in. na pokrycie ustawowych podwyżek oraz wzrost kosztów związanych z inflacją.

Publikacja: 18.07.2023 13:51

Przedstawiciele szpitali sygnalizują, że zapowiadany przez MZ wzrost finansowania na ten rok o 15 ml

Przedstawiciele szpitali sygnalizują, że zapowiadany przez MZ wzrost finansowania na ten rok o 15 mld zł może nie być wystarczający

Foto: Fotorzepa/Michał Walczak

– Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom odwróci się tendencja do wzrostu zadłużania szpitali – stwierdził minister zdrowia.

O wzroście poziomu ogólnego finansowania placówek ochrony zdrowia o ponad 15 mld zł minister Niedzielski mówił podczas konferencji prasowej w szpitalu w Kozienicach. Była to już druga konferencja na której szef resortu zdrowia informował, jakie środki przeznaczy w tym roku NFZ na wzrost finansowania publicznych szpitali i przychodni.

Po raz pierwszy ogłosił to na konferencji, która pod koniec maja odbyła się w Warszawie. Decyzję o tym, że będzie to właśnie ta kwota podjęto w oparciu o analizę  Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Czytaj więcej

Pożar w finansach szpitali powiatowych i miejskich: prawie 200 placówek na minusie

W Kozienicach Niedzielski mówił: – Musimy podpisać ok. 35 tys. aneksów, które zwiększają wartość kontraktów z NFZ i to się już dzieje. 75 proc. aneksów jest już podpisanych przez obie strony. (..) Aneksowania nie wymaga np. ryczałt dla szpitali PSZ (podstawowego szpitalnego zabezpieczenia – red.). Dzisiaj roześlemy do placówek szpitalnych nową wysokość ryczałtu. Łącznie z tego tytułu w 2023 r. do szpitali trafi dodatkowo 3,14 mld zł.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że 15 mld zł, które ogółem trafią do systemu z NFZ, ma wystarczyć na: kompensację wzrostu minimalnych wynagrodzeń, wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie inflacji oraz wzrost wycen w najbardziej podstawowych zakresach – interna, chirurgia ogólna, położnictwo.

Czy tak się stanie? Pod koniec czerwca Związek Powiatów Polskich przedstawił raport poświęcony kondycji finansowej szpitali prowadzonych przez samorządy. Wynikało z niego jednoznacznie, że w przypadku dużej części z nich uległa ona pogorszeniu. Jedną z przyczyn był obowiązek wprowadzenia ustawowych podwyżek dla personelu. Przedstawiciele szpitali sygnalizowali wtedy, że zapowiadany przez MZ wzrost finansowania na ten rok o 15 mld zł może nie być wystarczający. W efekcie zadłużenie szpitali, które pogłębiło się w ubiegłym roku, znowu wzrośnie.

Czytaj więcej

Wydatki powiatów na szpitale: głównie na inwestycje, ale też pokrywanie strat

– Tegoroczna rekomendacja przygotowana przez AOTMiT wygląda tak, jakby ktoś, kto ją sporządzał założył, że jesteśmy w punkcie zero. My jednak się w tym punkcie nie znajdujemy. Jesteśmy, mówiąc obrazowo, gdzieś w piwnicy – mówiła Dorota Gołąb-Bełtowicz, z-ca dyr. ds. finansowych Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. – Niestety, nasze przewidywania z ubiegłego roku się sprawdziły. Finansowy pożar w szpitalach jest coraz szerszy.

Samorządowcy i dyrektorzy szpitali wytykali również Ministerstwu Zdrowia i podlegającym mu instytucjom niedotrzymywanie terminów. – Jest końcówka czerwca, a my nadal nie wiemy, jak od 1 lipca będą wyglądały nasze kontrakty z NFZ – mówiono. – Nie wiemy, czy będziemy mieli dostateczne środki, by wypłacić pracownikom ustawowe podwyżki.

Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?