Poza specjalnymi kursami powstał Warszawski Elementarz Cyfrowy oraz Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora.
Jak obsłużyć komputer?
Zapobieganie negatywnym skutkom wykluczenia cyfrowego realizowane jest poprzez specjalistyczne kursy, głównie z dziedziny obsługi komputerów i poruszania się w internecie. Szkolenia te dotyczą również obsługi innych urządzeń: telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych, bankomatów itd., a zajęcia są dostosowane do potrzeb seniorów.
Często głównym powodem wykluczenia jest brak dostępu do komputera, dlatego warszawiacy mogą bezpłatnie korzystać z takiego sprzętu w miejscach publicznych np. bibliotekach. Sieć miejsc dla seniorów z bezpłatnym dostępem do internetu pozwala im wykorzystać nabyte umiejętności informatyczne, nawiązywać i utrzymywać kontakty międzyludzkie oraz przełamywać bariery i trudności wiążące się z wykluczeniem cyfrowym.
Kursy komputerowe dla seniorów na dwóch poziomach zaawansowania prowadzą organizacje pozarządowe Stowarzyszenie Kreatywni 50 Plus oraz Fundacja Age Hub. Organizacje te prowadza również kursy tematyczne dla osób zaawansowanych np. z obsługi bankowości internetowej, komunikacji przez internet, obróbki zdjęć. Osoby zainteresowane uczestnictwem w którymkolwiek z kursów proszone są o kontakt z organizatorami: kreatywni50plus.pl (nr tel.: 693 258 256) oraz agehub.pl (nr tel.: 534 701 114).
Doradcy cyfrowi chętnie pomogą
Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora to miejsca, w których doradcy cyfrowi pomagają warszawskim seniorom (powyżej 60. roku życia) w oswajaniu nowych technologii. W punktach można nauczyć się obsługi komputera, tabletu, smartfona i aparatu fotograficznego. Z pomocą doradców seniorzy opanują także obsługę poczty elektronicznej, wyślą e-maila, zgrają zdjęcia z telefonu lub założą konto na Facebooku.