Warszawa inwestuje w edukację cyfrową seniorów

Rozwój i tempo wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych powoduje wykluczenie cyfrowe osób starszych, a w konsekwencji izolację społeczną. Dlatego m.st. Warszawa od lat zachęca seniorów do korzystania z różnych narzędzi edukacyjnych.

Publikacja: 06.07.2023 16:26

Warszawa inwestuje w edukację cyfrową seniorów

Foto: Attractive senior woman with white hair sitting at the table and looking at computer

Poza specjalnymi kursami powstał Warszawski Elementarz Cyfrowy oraz Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora.

Jak obsłużyć komputer?

Zapobieganie negatywnym skutkom wykluczenia cyfrowego realizowane jest poprzez specjalistyczne kursy, głównie z dziedziny obsługi komputerów i poruszania się w internecie. Szkolenia te dotyczą również obsługi innych urządzeń: telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych, bankomatów itd., a zajęcia są dostosowane do potrzeb seniorów.

Często głównym powodem wykluczenia jest brak dostępu do komputera, dlatego warszawiacy mogą bezpłatnie korzystać z takiego sprzętu w miejscach publicznych np. bibliotekach. Sieć miejsc dla seniorów z bezpłatnym dostępem do internetu pozwala im wykorzystać nabyte umiejętności informatyczne, nawiązywać i utrzymywać kontakty międzyludzkie oraz przełamywać bariery i trudności wiążące się z wykluczeniem cyfrowym.

Kursy komputerowe dla seniorów na dwóch poziomach zaawansowania prowadzą organizacje pozarządowe Stowarzyszenie Kreatywni 50 Plus oraz Fundacja Age Hub. Organizacje te prowadza również kursy tematyczne dla osób zaawansowanych np. z obsługi bankowości internetowej, komunikacji przez internet, obróbki zdjęć. Osoby zainteresowane uczestnictwem w którymkolwiek z kursów proszone są o kontakt z organizatorami: kreatywni50plus.pl (nr tel.: 693 258 256) oraz agehub.pl (nr tel.: 534 701 114).

Doradcy cyfrowi chętnie pomogą

Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora to miejsca, w których doradcy cyfrowi pomagają warszawskim seniorom (powyżej 60. roku życia) w oswajaniu nowych technologii. W punktach można nauczyć się obsługi komputera, tabletu, smartfona i aparatu fotograficznego. Z pomocą doradców seniorzy opanują także obsługę poczty elektronicznej, wyślą e-maila, zgrają zdjęcia z telefonu lub założą konto na Facebooku.

Wystarczy odnaleźć najbliższy Punkt Wsparcia Seniora i umówić się telefonicznie na spotkanie. W niektórych miejscach możliwe jest też spotkanie zdalne. Dokładny wykaz punktów z podziałem na dzielnice i dane kontaktowe znajdują się na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl. Projekt realizuje Stowarzyszenie Kreatywni 50+ (nr tel.: 693 258 256) i Fundacja NIKA (nr tel.: 720 997 026).

Warszawski Elementarz Cyfrowy

Urząd Miasta we współpracy z jednym z przodujących wydawnictw informatycznych w Polsce (HELION SA) przygotował podręcznik uzupełniający wiedzę zdobywaną przez seniorów samodzielnie lub na kursach – Warszawski Elementarz Cyfrowy. Jego cyfrowa wersja, dostępna jest bezpłatnie na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl.

Podręcznik składa się z trzech części: świat komputerów i podstawy ich użytkowania, świat internetu i możliwości jakie daje w pracy, edukacji i rozrywce oraz dodatki, które nie stanowią jednej zwartej publikacji, jednak merytorycznie i wizualnie są uzupełnieniem poprzednich części.

Poza specjalnymi kursami powstał Warszawski Elementarz Cyfrowy oraz Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora.

Jak obsłużyć komputer?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Pomoże kształtować relacje z turystami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Społeczności lokalne
Wójt gminy Czeremcha: Brakuje nam solidarności reszty kraju
Społeczności lokalne
Gorący doping, wyjątkowa atmosfera. Jak samorządy przygotowują się do Euro 2024
Społeczności lokalne
Miliardy z budżetu centralnego na in vitro. Miasta zawieszają swoje programy
Społeczności lokalne
Samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw
Społeczności lokalne
Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?