Tym razem węgla dla mieszkańców nie zabrakło. Z jednej strony zadziałał rządowy program sprzedaży węgla poprzez samorządy ze stałą ceną, z drugiej wydatnie popyt na węgiel obniżyła ciepła zima.
Aby oddalić widmo braku węgla, po embargu na dostawy surowca Rosji, zgodnie z uruchomionym jesienią ub. roku programem rządowym – gminy i spółki gminne mogły kupować węgiel od podmiotów wprowadzających węgiel kamienny do obrotu za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel luzem był oferowany za 1950 zł/t brutto (orzech, groszek), węgiel workowany zaś od 2200 zł/t brutto (groszek).
Wraz ze spadkiem cen na rynkach światowych od lutego ceny węgla zostały obniżone do: węgiel luzem 1890 zł/t brutto (orzech, groszek) i do 2140 zł/t brutto (groszek).
Czytaj więcej
Przeciwnicy prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka złożyli wniosek o referendum w sprawie jego odwołania. Teraz Krajowe Biuro Wyborcze sprawdza czy spełnia on wymogi formalne i czy podpisała się pod nim odpowiednia liczba mieszkańców.
Na początku program cieszył się bardzo dużą popularnością i mieszkańcy wpisywali się na listy zakupowe. Spadające ceny węgla pozwalały jednak prywatnym składom węgla oferować już surowiec po cenie znacznie bardziej konkurencyjnej względem ustalonej przez rząd we współpracy ze spółkami i samorządami. Podsumowanie tego programu ma wkrótce przedstawić Ministerstwo Aktywów Państwowych.