Rocznica wojny. Pokażmy swoje poparcie dla Ukrainy

Płomienie Solidarności, wiece antywojenne, a nawet specjalna piosenka „Drzewo pokoju” – upamiętnią pierwszą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, która wypada już w piątek, 24 lutego.

Publikacja: 23.02.2023 08:00

Rocznica wojny. Pokażmy swoje poparcie dla Ukrainy

Foto: AFP

- Dokładnie rok temu spotkaliśmy się w Gdyni, Gdańsku i innych miastach w Polsce, by okazać solidarność z napadniętymi przez Rosję sąsiadami. Ale te wiece były potrzebne także nam, Polakom, którzy z jednej strony łączyli się w bólu z zaatakowanym narodem i obiecywali wsparcie, ale z drugiej, w chwili strachu i zaskoczenia w naturalny sposób chcieli być razem - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Dodaje, że minął rok, a wojna się nie skończyła. - Nasi sąsiedzi nadal potrzebują wsparcia. Nie zapominajmy o tym, że na ich domy nadal spadają bomby. Pokażmy, że nadal jesteśmy razem – apeluje prezydent Szczurek.

Zapłoną ogniska solidarności

W piątek o 4 nad ranem, dokładnie rok, po tym jak rosyjskie pierwsze rakiety spadły na Ukrainę w wielu polskich miastach zostaną rozpalone ogniska – Płomienie Solidarności z Ukrainą.

- Mają być one symbolem tego, że nie gaśnie nasze oburzenie na tych, którzy mordują Ukrainę i nasz podziw dla jej obrońców – podkreślają organizatorzy akcji z fundacji „Inna przestrzeń”.

Dodają, że los Ukraińców i Ukrainek zależy od ich determinacji i odwagi, która staje wobec próby zmęczenia i rozpaczy, ale wiele zależy także od reakcji demokratycznego świata, Europy, Polski, Polek i Polaków.

- Na znak-sygnał Rzeszowa, pierwszego miasta-ratownika, w wielu miejscach w Polsce  zapłoną ogniska. Pojawia się także w sieci internetowej i tym samym “płomień solidarności z Polski” dotrze na cały świat, w tym - do Ukrainy – informuje fundacja.

Podkreśla, że organizatorem może być każdy kto ma gotowość na odrobinę poświęcenia, by wstać przed świtem, który tego dnia nastąpi o 6.34.

Co trzeba zrobić, by rozpalić takie ognisko solidarności? -Należy zgłosić je w gminie jako tzw. zgromadzenie zwykłe - w trybie uproszczonym, wyznaczyć bezpieczne a zarazem atrakcyjne miejsce na ognisko (np. nad rzeką czy jeziorem), z łatwym dojazdem czy przygotować drewno na minimum dwugodzinne ognisko, tak by doczekać do świtu.

Do udziału w akcji zgłosiły się już m.in. Bielsko-Biała, Borkowice, Bydgoszcz, Elbląg, Gdynia, Gdańsk, Gorajec, Kielce, Kiełczów, Lubogoszcz, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Sosnowiec, Szczecin, Szczecinek, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra a ze świata także: Boston, Duluth czy Tbilisi.

Zainteresowanie akcją wyraziły też organizacje z Białegostoku, Krakowa, Lublina czy Łodzi.

Samorządy solidarne z Ukrainą  

W Gdańsku w piątek odbędzie się na pl. Solidarności - Wielki Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą. Będzie jeden i wspólny dla całego Pomorza. A wcześniej zaplanowano posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina - Europejskiego Komitetu Regionów, wizyty studyjne w miejscach integracji i pomocy uchodźcom wojennym.

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, szefowie politycznych frakcji w EKR, a także członkowie Grupy Roboczej Ukraina, której szefuje prezydent Gdańska przyjadą na specjalne posiedzenie do Gdańska.

- Od wybuchu wojny jesteśmy w ciągłym kontakcie w sprawie, najpierw pomocy, a teraz już planów dotyczących mechanizmów odbudowy zniszczonych miast Ukraińskich. Europejski Komitet Regionów jest najważniejszą w UE instytucją zrzeszającą samorządowców, na co dzień współpracujących także z Komisją Europejską. – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Antywojenny Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą zacznie się o godz. 18. Zaplanowano tam wystąpienia gości, w tym trójmiejskich samorządowców, obecna będzie również wiceambasador Ukrainy w Polsce.

Podczas wiecu wystąpią również ukraiński raper Skofka, Chór Opery Bałtyckiej i Chór Music Everywhere. Skofka jest popularnym ukraińskim raperem, a jego piosenka „Usłysz Hymn” osiągnęła ponad 35 mln wyświetleń.

- Jestem dumny z nas jako społeczeństwa, bo przez ten rok naprawdę zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Kiedyś to my potrzebowaliśmy pomocy, a dziś spłacamy ten swoisty dług – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Dodaje, że pamięta jak bardzo wzruszający to był moment, gdy podczas sesji rady miasta, niewiele ponad miesiąc po ataku Rosji, udało nam się połączyć przez komunikator z merem Białogrodu nad Dniestrem, dziś naszym miastem partnerskim.

- Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że pomóc należy natychmiast, zaraz po tym jak spadły pierwsze bomby, że nie ma ani chwili do stracenia- mówi prezydent Karnowski.

Antywojenne manifestacje odbędą się też w innych miastach choćby w Rzeszowie czy w Słupsku.

Dziecięcy apel o pokój

A dziecięcym wyrazem sprzeciwu jest piosenka "Drzewo pokoju". Jak podkreśla poznański ratusz, bo w tym mieście powstał ten utwór, niesie on za sobą uniwersalne przesłanie, a jej tekst przygotowano w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej.

Jako pierwsze "Drzewo pokoju" wykonały dzieci z poznańskich szkół. Polską wersję nagrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery" im. Emilii Waśniowskiej, a wersję w języku ukraińskim dzieci ze Szkoły Musicalu Erato wraz z ich ukraińskimi przyjaciółmi. 

Inicjatorem powstania piosenki była Koalicja Sztuka Uczenia, która zachęca, aby 24 lutego piosenkę po polsku i ukraińsku zaśpiewały wszystkie szkoły w całej Polsce.

- Niech dziecięcy apel o pokój po polsku i ukraińsku zabrzmi w szkołach w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie! Niech połączy wspólną myślą wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, społeczność polską i ukraińską - apeluje Piotr Czekała, z Koalicji Sztuka Uczenia. 

Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?