Pomoc dla potrzebujących. Miejsca w noclegowniach i ciepłe posiłki

Codzienne kursy wznawia Streetbus – wrocławski autobus dla osób bezdomnych oraz w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc dla osób żyjących na ulicy organizują też inne samorządy.

Publikacja: 18.11.2022 12:48

Z badania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce jest między 30 a 36 tys. os

Z badania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce jest między 30 a 36 tys. osób w kryzysie bezdomności

Foto: regiony.rp.pl

- Już od wielu lat miejskie służby i instytucje pomocowe opracowały procedurę udzielania pomocy osobom bezdomnym – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. 

Dodaje, że we wspólne działania angażuje się Straż Miejska, Komenda Powiatowej Policji w Wejherowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wejherowski szpital, a także Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. W tym mieście dla osób bezdomnych przygotowane są miejsca w noclegowniach i schroniskach w Gdyni, Gdańsku, Chojnicach, Orońsku czy Miłoradzu.

Ciepłe posiłki z miejskiego autobusu

Wrocławski Streetbus wyjdzie na ulice już dziś o godz. 20. Będzie można do niego wsiąść, ogrzać się, zjeść ciepły posiłek. A także porozmawiać ze streetworkerami, którzy wskażą możliwości pomocy.

Autobus będzie robił pętlę po mieście. Na ostatnim przystanku zatrzyma się w pobliżu ogrzewalni dla osób bezdomnych. Na jego pokładzie wydawanych jest w sezonie zimowym kilkadziesiąt tysięcy posiłków.

Czytaj więcej

Kraków: prawie 200 tys. zł na pomoc bezdomnym osobom LGBT+

Są one finansowane przez miasto i MOPS, a MPK Wrocław zapewnia autobus oraz kierowców. W autobusie obecni są także streetworkerzy i wolontariusze z organizacji pozarządowych. 

Z danych MOPS wynika, że we Wrocławiu jest około 900 osób w kryzysie bezdomności, z czego połowa przebywa w placówkach, takich jak schroniska i noclegownie. Pozostali – szczególnie w miesiącach letnich – nocują w pustostanach, na działkach i w innych tego typu miejscach.

MOPS służy pomocą

Pomoc osobom bezdomnym oferują też inne samorządy. W Wejherowie robi to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a po jego godzinach pracy bezdomni otrzymają od Straży Miejskiej skierowanie do schroniska w Gdyni wraz z biletem na przejazd jednorazowy SKM.

- Każdą informację o osobach starszych, samotnych, bezdomnych, których nie znamy, a wydaje nam się, że potrzebują pomocy, przekażmy odpowiednim służbom – apelują urzędnicy z Wejherowa.

W Szczecinie od początku listopada działa pogotowie dla osób bezdomnych.  Przygotowano dla nich 297 miejsc w schroniskach, 95 w noclegowniach i 17 w ogrzewalni.

Czytaj więcej

W „polskiej stolicy bezdomnych” zaczynają się testy tej grupy

- Schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby bezdomne mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań – przypominają urzędnicy.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu kompleksową pomocą zajmuje się Dział Pomocy Osobom Bezdomnym. - Udzielanie pomocy osobom bezdomnym jest bardzo zindywidualizowane i zależy od konkretnej sytuacji, w której dana osoba się znalazła – przyznają poznańscy urzędnicy.

Podkreślają, że z  uwagi na szczególnie trudną sytuację osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych, w trosce o ich bezpieczeństwo, pracownicy socjalni współpracują z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi wspierającymi osoby bezdomne z terenu miasta.

Pieniądze na pomoc i specjalna infolinia

Przed zbliżającą się zimą ministerstwo rodziny i polityki społecznej rozpisało dodatkowy otwarty konkurs ofert w ramach programu „Pokonać bezdomność”.

Dzięki temu 55 organizacji i podmiotów działających w zakresie pomocy społecznej otrzyma w sumie 4,9 mln zł na projekty wspierające osoby bezdomne. Resort przyznał dotacje w wysokości od 50 tys. zł do 150 tys.  zł. 

Środki będą przeznaczone m.in. na prowadzenie działań interwencyjnych we współpracy z przedstawicielami służb publicznych, w tym poprzez prowadzenie streetworkingu skierowanego do osób przebywających w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych.

Z badania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce jest między 30 a 36 tys. osób w kryzysie bezdomności. Nadal najwięcej osób bezdomnych przebywa w województwach: mazowieckim (4 278 osób), śląskim (4 255 osoby) i pomorskim (3 014 osób). Najmniej w województwie podlaskim (646 osoby), świętokrzyskim (794 osoby) oraz lubuskim (812 osób).

Od listopada osoby bezdomne, ale też takie, które zobaczą, że ktoś potrzebuje pomocy, mogą dzwonić na specjalną infolinię 987. Infolinia będzie działała codziennie przez 24 godziny na dobę, do końca marca.

W sytuacjach awaryjnych można też wezwać straż miejską  pod numerem 986.

Społeczności lokalne
Mieszkańcy miast coraz częściej uciekają na przedmieścia
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Społeczności lokalne
System drży w posadach. Przez braki kadrowe szpitale zawieszają pracę oddziałów
Społeczności lokalne
Stare kina w rękach samorządów. By dalej służyły mieszkańcom
Społeczności lokalne
Rusza wyścig o miejsca w szkołach średnich. Nie będzie łatwo
Społeczności lokalne
Nocne i świąteczne dyżury aptek: problem bez rozwiązania przez najbliższe lata?
Społeczności lokalne
Najmłodsi są mieszkańcy Pomorza. Jak starzeją się Polacy?