Jedyne takie studia. Dla dyplomatów z samorządów

„Dyplomacja w formacie MBA” - to jeden z kierunków w Studium Obywatelskim im. Pawła Adamowicza.

Publikacja: 28.10.2022 13:18

Jedyne takie studia. Dla dyplomatów z samorządów

Foto: stepmar

– To pierwsze takie studia MBA w Polsce. Mają łączyć znajomość warsztatu dyplomatycznego z umiejętnością zarządzania sytuacjami w kontekście międzynarodowym – tłumaczy Tomasz Orłowski, dyplomata, były ambasador Polski we Francji, Monako oraz we Włoszech, kierownik studiów. 

Dodaje, że w obecnej sytuacji, gdy w Polsce przebywa tak wielu uchodźców z różnych kultur  przy rozwiązywaniu ich problemów można wykorzystać techniki dyplomacji  z potrzebami zarządzania w administracji państwowej, samorządowej, w organizacjach pozarządowych, które wzięły na siebie dużą część ciężaru jaką była pomoc uchodźcom.

Szkoła nowych elit

Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza powołano do życia w czerwcu 2021 roku. Podejmuje działania na rzecz edukacji przedstawicieli polskich samorządów, organizacji pozarządowych oraz pracowników instytucji społecznych.

Szkoła oferuje cztery różne moduły kształcenia: studia podyplomowe, studia podyplomowe typu Master Business Administration, wolne studia kompetencyjne oraz program tutoringu - Program Przywództwa Społecznego. Ten ostatni  opracowany został z myślą o kształceniu i wspieraniu liderów zmiany społecznej w indywidualnym trybie pracy z najlepszymi ekspertami w Polsce.

W tym roku wystartowała „Dyplomacja w formacie MBA”. Te studia również cieszą się popularnością wśród słuchaczy.

Ambasador Orłowski, jednocześnie kierownik studiów podkreśla, że wśród wykładowców są praktycy, ale z obeznaniem akademickim.

- Umieją przekazać wiedzę ze swoich doświadczeń praktycznych w placówkach dyplomatycznych czy kontaktów międzynarodowych – podkreśla ambasador Orłowski.

Akademiccy praktycy

W środę ambasador Tomasz Orłowski uhonorowany został Orderem Sztuki i Literatury! Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce, wręczył wyróżnienie w siedzibie Ambasady Francji w Warszawie.

– To uhonorowanie wkładu i zaangażowania w polsko-francuskie relacje i dialog między kulturami jest przyznawany za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie – chwali wykładowcę uczelnia.

Do współtworzenia programu zaproszono m.in. Adama Bodnara, Jacka Jaśkowiaka, Zdzisława Rapackiego i Pawła Kowala. Współorganizatorem studiów jest Akademia Finansów i Biznesu Vistula. 

Podczas ostatniego stacjonarnego zjazdu Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, prowadził zajęcia pt. „Prawa człowieka a wojna w Ukrainie”.

Poznać dobre negocjacje

Słuchacze kierunku Dyplomacja w kierunku MBA mają zajęcia m.in. z technik czy metod protokołu dyplomatycznego.

– Zależy nam na tym, by pozbyć słuchaczy niepewności w kontaktach międzynarodowych, by wiedzieli jak zachować się, gdy przyjadą delegacje z zagranicy, jak je przyjąć, by osiągnąć sukces – podkreśla ambasador Orłowski.

Dodaje, że słuchacze zapoznają się z zasadami mediacji czy negocjacji, w wykonaniu dyplomatycznym, które są różne od tych biznesowych.

- Chodzi o to by podczas negocjacji uzyskać rezultat win-win, kiedy obie strony wstają od stołu i są zadowolone z zawartego porozumienia. Tę zasadę wprowadził w dyplomacji Anthony Eden, trzykrotny minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, który tłumaczył, że obie strony muszą być zadowolone z wyniku, by nie chcieć wrócić po rewanż – mówi dyplomata.

Uczelni zależy także,  na tym, by słuchacze mogli działać na wszystkich pokładach kontaktów międzynarodowych, by wyzbyć ich poczucia granicy w myśleniu, co krajowe, a co międzynarodowe.

– Czasami prośna o współpracę z partnerem międzynarodowym jest łatwiejsza niż z krajowym – zauważa kierownik studiów „Dyplomacja w  formacie MBA”.

Dodaje, że słuchacze poznają tez charakter korespondencji dyplomatycznych, uczą się jak formułować myśli.

Słuchacze poznają też technikę współpracy z mediami, w tym międzynarodowymi, a także dowiadują się na czym polega specyfika Polski.

A uczą się od najlepszych

Studia Dyplomacja w formacie MBA to trzy semestry, spotkania z najlepszymi polskimi ekspertami, szkolenia ze wszystkich instrumentów współczesnej dyplomacji i współpracy międzynarodowej.

Zdaniem ambasadora Orłowskiego takie umiejętności, taka wiedza przyda się nie tylko osobom zajmującą się dyplomacją, ale też pracownikom samorządów od szczebla gminnego, do wojewódzkiego. 

– Będą oni mieć wiedzę,  która może być przydatna w stowarzyszeniach pozarządowych, ale też w izbach gospodarczych, do zajmowania się promocją wybranych dziedzin gospodarczych czy usług – zauważa ambasador Orłowski.

Poza tym słuchacze  tego kierunku mogą swoją wiedzę wykorzystać później w instytucjach samorządowych, czy dużych placówkach kulturalnych, które już dziś mają szerokie kontakty międzynarodowe. 

Miejsce dla absolwentów powinno się tez znaleźć na polskich uczelniach, które znajdują się w procesie umiędzynarodowiania. – Już dziś mają dużo kontaktów z ośrodkami międzynarodowymi, a z czasem będzie ich jeszcze więcej – przekonuje ambasador Orłowski.

To szkoła dla młodych aktywistów

Jak podkreślają założyciele, Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza to z jednej strony odpowiedź na potrzeby rynku akademickiego, a z drugiej, realizacja wizji prezydenta Gdańska.

Paweł Adamowicz niejednokrotnie wspominał o konieczności utworzenia przestrzeni edukacji dla obecnych  i przyszłych samorządowców.

- „Nie bądź obojętny” – to fundamentalne przesłanie przyświecało twórcom Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza.

Podczas ostatniego dnia drugiego stacjonarnego zjazdu uczestnicy Programu Przywództwa Społecznego spotkali się z autorem tych ważnych słów.

Marian Turski, historyk, publicysta, działacz na rzecz pamięci o zagładzie Żydów, były więzień Auschwitz, współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w rozmowie z grupą mówił o kulisach powstania instytucji, a także o roli lidera w całym procesie twórczym.

Wspólnie dyskutowano  na temat kwestii godności społeczeństw. Nie zabrakło pytań o warsztat oratorski oraz o rolę improwizacji w trakcie przemówień.

Obecnie Studium przyciąga coraz więcej chętnych, zarówno wśród aktywnych działaczy miejskich, przedstawicieli administracji, jak i młodych społeczników.

Partnerem medialnym Studium Obywatelskiego jest „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

– To pierwsze takie studia MBA w Polsce. Mają łączyć znajomość warsztatu dyplomatycznego z umiejętnością zarządzania sytuacjami w kontekście międzynarodowym – tłumaczy Tomasz Orłowski, dyplomata, były ambasador Polski we Francji, Monako oraz we Włoszech, kierownik studiów. 

Dodaje, że w obecnej sytuacji, gdy w Polsce przebywa tak wielu uchodźców z różnych kultur  przy rozwiązywaniu ich problemów można wykorzystać techniki dyplomacji  z potrzebami zarządzania w administracji państwowej, samorządowej, w organizacjach pozarządowych, które wzięły na siebie dużą część ciężaru jaką była pomoc uchodźcom.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?