Główny Urząd Statystyczny przedstawił dziś wyniki badań: „Pomoc udzielona przez gospodarstwa domowe mieszkańcom Ukrainy w I półroczu 2022 r.” Okazuje się, że ogółem w tym okresie 70,2 proc. Polaków wspierało uciekających przed wojną w różnej formie – głównie w postaci datków pieniężnych lub darów rzeczowych.
W I kwartale 2022 r., czyli zaraz po wybuchu wojny, gdy napływ imigrantów był największych – odsetek pomagających był największy – 69,9 proc., w II kwartale zmalał do 53,3 proc. (łącznie w I półroczy jest większy, ponieważ różne osoby angażowały się w pomoc w różnych okresach).
Czytaj więcej
W Rzeszowie w kilka tygodni o ponad połowę zwiększyła się populacja. A to dopiero początek listy takich miast.
Jednocześnie GUS zauważa, że gospodarstwa domowe z poszczególnych województw z różną intensywnością angażowały się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. I tak, w I kw. o największym zaangażowaniu można mówić w przypadku woj. podkarpackiego – aż 83,6 proc. Trudno się temu dziwić, bo największy strumień przepływy uciekinierów miał miejsce właśnie na Podkarpaciu.
Ze wsparciem dla Ukraińców w dużym stopniu pospieszyli też mieszkańcy Mazowsza – aż 78 proc., czy woj. zachodniopomorskiego – 75,3 proc.
W takich województwach jak: opolskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, dolnośląskie i lubelskie, zaangażowania mieszkańców sięgnęło w I kw. 2022 r. od 70,6 proc. (dla woj. lubelskiego) do 73 proc. (dla woj. opolskiego).
Czytaj więcej
Przybywa lokalnych władz oferujących pracę w szkołach uchodźcom. Na razie głównie jako nauczyciele wspomagający i asystenci.
W województwach: pomorskim, podlaskim, małopolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim oraz łódzkim – poziom zaangażowania wyniósł od 63,8 proc. (dla woj. łódzkiego) do 69,5 proc. (dla woj. pomorskiego).
Zaś w woj. lubuskim i wielkopolskim był poniżej 60 proc. (odpowiednio 58,5 proc. oraz 59,6 proc.) – podaje GUS.
W II kwartale poziom zaangażowania Polaków w pomoc Ukraińcom spadł we wszystkich regionach, ale na pierwszym miejscu pod tym względem znaleźli się mieszkańcy Mazowsza – 65,2 proc., na drugim mieszkańcy Opolszczyzny – 58,9 proc., na trzecim – Zachodniego Pomorza – 58,4 proc.
Na ostatni miejscu pod tym względem znalazło się woj.
lubuskie – 39,6 proc., a na przedostatnich miejscach - woj.
warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i łódzkie z zaangażowania na poziomie ok.
43—44 proc.