Jak pomagamy Ukraińcom? Duże różnice między regionami

Aż 83,6 proc. mieszkańców Podkarpacia zaangażowało się w pomoc uciekinierom po wybuchu wojny w Ukrainie. Wśród mieszkańców woj. lubuskiego odsetek ten wyniósł 58,5 proc. – wynika z danych GUS.

Publikacja: 27.10.2022 14:43

Plakat informujący o punkcie pomocy dla uchodźców

Plakat informujący o punkcie pomocy dla uchodźców

Foto: Fotorzepa, Paweł Rochowicz

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dziś wyniki badań: „Pomoc udzielona przez gospodarstwa domowe mieszkańcom Ukrainy w I półroczu 2022 r.” Okazuje się, że ogółem w tym okresie 70,2 proc. Polaków wspierało uciekających przed wojną w różnej formie – głównie w postaci datków pieniężnych lub darów rzeczowych.

W I kwartale 2022 r., czyli zaraz po wybuchu wojny, gdy napływ imigrantów był największych – odsetek pomagających był największy – 69,9 proc., w II kwartale zmalał do 53,3 proc. (łącznie w I półroczy jest większy, ponieważ różne osoby angażowały się w pomoc w różnych okresach).

Czytaj więcej

Uchodźcy zwiększą populację miast, lokalne władze nie dadzą sobie rady

Jednocześnie GUS zauważa, że gospodarstwa domowe z poszczególnych województw z różną intensywnością angażowały się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. I tak, w I kw. o największym zaangażowaniu można mówić w przypadku woj. podkarpackiego – aż 83,6 proc. Trudno się temu dziwić, bo największy strumień przepływy uciekinierów miał miejsce właśnie na Podkarpaciu.

Ze wsparciem dla Ukraińców w dużym stopniu pospieszyli też mieszkańcy Mazowsza – aż 78 proc., czy woj. zachodniopomorskiego – 75,3 proc.

W takich województwach jak: opolskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, dolnośląskie i lubelskie, zaangażowania mieszkańców sięgnęło w I kw. 2022 r. od 70,6 proc. (dla woj. lubelskiego) do 73 proc. (dla woj. opolskiego).

Czytaj więcej

Coraz więcej samorządów tworzy etaty dla nauczycieli z Ukrainy

W województwach: pomorskim, podlaskim,  małopolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim oraz łódzkim – poziom zaangażowania wyniósł od 63,8 proc. (dla woj. łódzkiego) do 69,5 proc. (dla woj. pomorskiego).

Zaś w woj. lubuskim i wielkopolskim był poniżej 60 proc. (odpowiednio 58,5 proc. oraz 59,6 proc.) – podaje GUS.

W II kwartale poziom zaangażowania Polaków w pomoc Ukraińcom spadł we wszystkich regionach, ale na pierwszym miejscu pod tym względem znaleźli się mieszkańcy Mazowsza – 65,2 proc., na drugim mieszkańcy Opolszczyzny – 58,9 proc., na trzecim – Zachodniego Pomorza – 58,4 proc.

Na ostatni miejscu pod tym względem znalazło się woj. lubuskie – 39,6 proc., a na przedostatnich miejscach -  woj. warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i łódzkie z zaangażowania na poziomie ok. 43—44 proc.

Społeczności lokalne
Referenda lokalne. Mieszkańcy nie pchali się do urn
Społeczności lokalne
Jak polskie miasta pożegnają papieża Franciszka?
Społeczności lokalne
Czy możliwe jest nowe życie dla małych szkół? Duże pieniądze dla samorządów
Społeczności lokalne
Orliki ożywiły sport najmłodszych, ale samorządowcy mają problemy przez hałas
Społeczności lokalne
Więcej samodzielnych decyzji samorządów w oświacie? Trwają negocjacje z rządem
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem