W szkołach kurków ciepła nie zakręcą, ale samorządy apelują o oszczędzanie

W niektórych miastach już rozpoczął się sezon grzewczy. W żłobkach, przedszkolach czy szkołach minimalna temperatura nie może być niższa niż 18-20 st.

Publikacja: 29.09.2022 16:38

W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia szkolne, powinna być zapewniona temperatura minimu

W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia szkolne, powinna być zapewniona temperatura minimum 18 st. C

Foto: Adobe Stock

We wszystkich miejskich jednostkach w Poznaniu, do których ciepło dostarcza Veolia, sezon grzewczy rozpoczął się 19 września.

 - Ciepło do większości budynków jednostek miejskich jak szkoły, przedszkola, żłobki dostarcza operator systemu ciepłowniczego Veolia Energia Poznań – mówi Radosław Paszkiewicz, kierownik oddziału planowania i analiz budżetu poznańskiego Urzędu Miasta.

Podkreśla, że w ramach współpracy ze spółką już w ubiegłym roku zainicjowany został program zarządzania ciepłem w budynkach oświatowych. Obecnie objętych jest nim 26 obiektów, a docelowo będą uwzględnione wszystkie budynki, a kolejnych 27 umów podpisano 22 września do których Veolia dostarcza ciepło.

Czytaj więcej

Kosiński: Bunt samorządów wybuchnie z powodu cen energii?

- Działania te, dzięki wykorzystaniu zdalnej telemetrii, umożliwiają znaczne redukcje zużycia ciepła, a co za tym idzie, również oszczędności – mówi Radosław Paszkiewicz.

Przyznaje, że dostawca ciepła systemowego zapowiedział podwyżkę cen dostarczanej energii, ale nie ma jeszcze zatwierdzonych przez URE nowych taryf. W związku z tym, obecnie trudno oszacować poziom wzrostu wydatków.

Jak zatrzymać ciepło w klasach

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie poinformowało o rozpoczęciu dostawy ciepła do odbiorców z dniem 20 września. - Dotyczy to także szkół podłączonych do miejskiego systemu ogrzewania – mówi Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu.

Jak zauważa Anna Latocha z Urzędu Miasta Krakowa, minimalną temperaturę w żłobkach i klubach dziecięcych określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych. Zgodnie z nim w pomieszczeniach żłobków winna być zapewniona temperatura co najmniej 20 st. Celsjusza.  

- Większość żłobków samorządowych korzysta z ogrzewania dostarczanego przez MPEC. Gmina Miejska Kraków nie wydawała żadnych wytycznych dotyczących temperatury w miejskich żłobkach, temperatura w żłobkach musi być zgodna z przepisami prawa. Aktualnie trwa planowanie budżetów żłobków gminnych na 2023 rok – dodaje Anna Latocha.

A Małgorzata Tabaszewska podkreśla, że miasto na bieżąco podejmuje działania mające na celu ograniczenie zużycia energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

- Prowadzone są działania termomodernizacyjne, montowane instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Niezależnie od tego, prezydent Krakowa wystosował do ministra klimatu pisma, gdzie przedstawił problem ubóstwa energetycznego, dotykającego coraz większą grupę mieszkańców, spowodowany rosnącymi cenami energii. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o kontynuację działań ograniczających wzrost cen energii oraz o ochronę grup najbardziej wrażliwych – mówi krakowska urzędniczka.

Obniżyć koszty utrzymania

Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu zapewnia, że na dzień dzisiejszy nie wzrosły ceny ogrzewania w szkołach. - Jednak przed nami nowy okres grzewczy, w którym dostawca usług GPEC przesyła nowe taryfy opłat, których jeszcze nie znamy – przyznaje urzędnik.

Od 2017 roku w Gdańsku trwa program termomodernizacji łącznie 30 szkół, przedszkoli i żłobków.

 – Te prace mają na celu nie tylko podniesienie komfortu użytkowania placówek, ale także obniżenie kosztów ich utrzymania. Działania obejmują m.in. ocieplenie ścian i dachu, zastąpienie starych niewymienionych dotychczas okien nowymi oraz wymianę instalacji. Na ten cel przeznaczono już 111 milionów złotych – wylicza Patryk Rosiński.

Czytaj więcej

Samorządy gaszą światło i drżą o przyszłoroczne budżety

Zapewnia, że  Urząd Miejski w Gdańsku nie dopuszcza możliwości zmiany funkcjonowania szkół i przejścia na tryb zdalny z powodu rosnących kosztów ogrzewania. - Należy wyraźnie zaznaczyć, iż prawo nie dopuszcza takich rozwiązań – podkreśla urzędnik.

Przypomina, że jedyną przyczyną realizacji zająć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość jest sytuacja w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Utrzymać dobrą temperaturę

Jakub Leduchowski ze stołecznego ratusza mówi, że oszacowanie kosztów ogrzewania, zważywszy na to, że tegoroczny sezon grzewczy już się rozpoczął, a kończy się zwykle w kwietniu, jest obecnie bardzo trudne.

- Działamy w sytuacji niestabilnej ponieważ na te wydatki mają zarówno wpływ temperatury panujące zimą, długość sezonu grzewczego, jak i ewentualne zamknięcia szkół lub innych instytucji miejskich związane z sytuacją pandemiczną.  Szacujemy wzrost opłat za ciepło w instytucjach miejskich w 2023 roku względem roku 2021 na poziomie ok. 180 mln zł. Dodatkowo wart podkreślenia jest fakt niepewności jeśli chodzi o wysokość stawki VAT na energię w przyszłych latach – mówi warszawski urzędnik.

Przypomina, że jeśli chodzi o temperaturę powietrza w budynkach, gdzie znajdują się placówki oświatowe, to regulują to przepisy - w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia powinna być zapewniona temperatura minimum 18 st. C.  

– A dyrektorzy jednostek są zobowiązani utrzymywać taką temperaturę. Pracujemy również nad rekomendacjami dla zarządców nieruchomości, w tym placówek oświatowych, dotyczącymi oszczędzania i racjonalnej gospodarki energią – zapowiada Jakub Leduchowski.

We wszystkich miejskich jednostkach w Poznaniu, do których ciepło dostarcza Veolia, sezon grzewczy rozpoczął się 19 września.

 - Ciepło do większości budynków jednostek miejskich jak szkoły, przedszkola, żłobki dostarcza operator systemu ciepłowniczego Veolia Energia Poznań – mówi Radosław Paszkiewicz, kierownik oddziału planowania i analiz budżetu poznańskiego Urzędu Miasta.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczności lokalne
Wybory samorządowe: Kto walczy o władzę w Krakowie i innych dużych miastach?
Społeczności lokalne
O jakich terminach trzeba pamiętać przed wyborami? Urzędy czekają na falę wniosków
Społeczności lokalne
Wybory samorządowe 2024. Kampania mocno w cieniu spraw krajowych
Społeczności lokalne
Miasta rozwijają opiekę senioralną. Działania wymuszają zmiany demograficzne
Społeczności lokalne
Całkiem nowy Emaus w Krakowie