To dla nas znacząca zmiana, pojawiła się zasadzie od pierwszego dnia wojny. Nasze życie także odwróciło się o 180 stopni. Przez Rzeszów przewinęło się milion uciekających przed wojną osób. Na co dzień jako samorządowcy odpowiadamy za zupełnie inne tematy, a to wymagało dodatkowego wysiłku na nowych odcinkach – mówi nam Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Dodaje, że ratusz od razu ruszył z pomocą, przygotowując punkt pomocy dla uchodźców, który regularnie się rozbudowywał. Zaangażowano do pracy potężną grupę urzędników i wolontariuszy, pomogli mieszkańcy.
Będą potrzebne szkoły
W Polsce mieszka obecnie prawie 3,2 mln Ukraińców i Ukrainek. Ich sytuację ocenia Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, które opracowało raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse – Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”.
Zebrane przez ZMP dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia. Wskazują one na skokowy wzrost populacji Polski, która – pierwszy raz w historii – osiągnęła ponad 40 mln osób (prawie 41,5 mln), a także na kluczową rolę samorządów w przyjęciu uchodźców z Ukrainy.
To pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby naszych sąsiadów, którzy przebywają w Polsce, wskazujący też miejsce ich pobytu. A największy procentowy wzrost liczby mieszkańców odnotowano w stolicy Podkarpacia.