Uchodźcy z Ukrainy poznają polski. Na specjalnych kursach

Samorządy, uczelnie wyższe, fundacje i szkoły językowe organizują bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców.

Publikacja: 31.03.2022 12:06

Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Warszawa Wschodnia

Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Warszawa Wschodnia

Foto: PAP/Rafał Guz

Można z nich skorzystać nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale też w mniejszych gminach. - Ruszyły bezpłatne lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania Samorządowego Centrum Kultury i Biblioteki – podał na swojej stronie Urząd Miasta i Gminy w Morawicy w województwie świętokrzyskim.

Nauka języka już się rozpoczęła

W Polsce jest już ponad 2,3 mln uchodźców wojennych z Ukrainy. Samorządy, ale też m.in. fundacje, czy stowarzyszenia robią wszystko, by te osoby szybko zadomowiły się nad Wisłą.

Temu mają też służyć kursy języka polskiego dla Ukraińców. W Gdańsku na zlecenie Urzędu Miasta takie kursy prowadzi Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

- Prowadzone one są dwa razy w tygodniu po półtorej godziny dla dorosłych, młodzieży i dzieci z Ukrainy. Planowane jest poszerzenie oferty dotyczącej kursów języka polskiego – mówi Marta Formella z gdańskiego magistratu.

Z kolei we Wrocławiu bezpłatne lekcje języka polskiego (dla dzieci i dorosłych) realizowane są w ramach programu „Wrocław na językach świata”, prowadzonego przez Wrocławskie Centrum Integracji.

– Oferuje ono podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego, a osoby spotykają się w udostępnionych nieodpłatnych miejscach. Na ten moment zajęcia prowadzone są w 62 miejscach, ale lista jest stale aktualizowana – podaje Natalia Cistowska z wrocławskiego magistratu.

Czytaj więcej

Samorządowcy chcą zwołania okrągłego stołu w sprawie uchodźców

Zajęcia języka polskiego w stolicy Dolnego Śląska prowadzi też Fundacja Hobbit, która na co dzień organizuje czas wolny dla dzieci i młodzieży.

- Teraz wolontariusze prowadzą dla nich darmowe zajęcia z języka polskiego. Z zajęć mogą skorzystać również dorośli, którzy przyjdą z dzieckiem. Lekcje prowadzone są przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych z Ukrainy – podaje urzędniczka.

A dodatkowo takie zajęcia odbywają się też w ramach projektu „Rozmawiamy po polsku”, który prowadzi  Wrocławski Instytut Kultury i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

- Zapraszają one  dzieci i młodzież, dla których język polski nie jest językiem ojczystym, na cykl sześciu bezpłatnych spotkań, które poprowadzą nauczycielki ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego – mówi Natalia Cistowska.

Kursy dla maluchów i dorosłych

W Warszawie młodzież języka polskiego może uczyć się m.in. w poniedziałki i w piątki w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Radosnej.

Czytaj więcej

Potrzebna jest integracja uchodźców, nie tworzenie gett i obozów

Z kolei Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS  w Lublinie zaprasza na bezpłatny kurs języka polskiego dla członków rodzin studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów UMCS, którzy przyjechali do Lublina, ale też wszystkich chętnych.

 - Na prowadzonych zajęciach kursanci skupiają się przede wszystkim na nauce mówienia i rozumienia w codziennych sytuacjach – podaje uczelnia.

Organizatorzy, chcąc sprostać aktualnym potrzebom, wprowadzili otwartą formułę zajęć. Do tej pory na kurs zostało przyjętych 220 osób. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny i potrwają do końca czerwca. Osoby, które ukończą kurs dostaną specjalne zaświadczenie o jego ukończeniu. Obecnie w zajęciach bierze udział 190 kobiet i 30 mężczyzn w wieku od 8 do 84 lat.

Społeczności lokalne
Po powodzi szkoły wracają do zajęć. "Powoli wracamy do normalności"
Społeczności lokalne
Miasta budują nowe szkoły. Co ze starymi? „Aż żałość bierze”
Społeczności lokalne
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Społeczności lokalne
Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów
Społeczności lokalne
Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?